Monika Avsenik je vnukinja utemeljitelja narodnozabavne glasbe Slavka Avsenika ter hči skladatelja in glasbenika Gregorja Avsenika. S petjem se je začela ukvarjati že zelo zgodaj – po pričanju domačih že takrat, ko se tega sama še ni zavedala. Z vstopom v osnovno šolo je začela obiskovati tudi glasbeno šolo in dokončala nižjo glasbeno stopnjo. Vseskozi je prepevala tudi v šolskem pevskem zboru.
V letih, ki so sledila, je Monika svoje glasbeno in pevsko znanje utrjevala in izpopolnjevala na urah solo petja – najprej pri Tomažu Kozlevčarju, nato pri Darji Švajger, kasneje pri Manici Smrdelj.
Leto 2015 je bilo za Moniko prelomno, saj se je prvič predstavila širši javnosti. Oblekla je narodno nošo in nastopila na Avsenikovem festivalu, ko je skupaj z bratovim ansamblom Ansambel Saša Avsenika in očetom na kitari odpela nekaj skladb pred več kot 1000 obiskovalci. Njen glasbeni debi je bil zelo odmeven. To leto je bilo prelomno tudi za Monikin odnos do narodnozabavne glasbe in njenih glasbenih korenin. Po prvem nastopu se je njen pogled na dedkovo glasbeno zapuščino povsem spremenil. Po Avsenikovem festivalu je začela sodelovati z bratovim ansamblom in očetom, sledil pa je tudi njen prvi televizijski nastop – decembra leta 2015 je nastopila v Cankarjevem domu na festivalu Mati domovina, kjer je zapela skladbo Tam, kjer murke cveto.
Leta 2016 je Monika skupaj z bratovim ansamblom, očetom in Slovenskim oktetom nastopala na turneji po Avstriji. Kasneje tega leta se je prijavila na avdicijo za vokalni orkester Perpetuum Jazzile, jo uspešno opravila in je danes polnopravna članica zasedbe. Hkrati je izpopolnjevala svoj glas pri Maji Bevc, saj je vedno rada odkrivala nove, drugačne pevske pristope in trike.
Leta 2017 je Monika posnela svojo prvo skladbo Morda pa nekoč in nadaljevala tudi svoje glasbeno sodelovanje z družino: nastopila je na koncertu Avsenik s simfoniki v Cankarjevem domu, z bratovim ansamblom je nastopala na turneji po Nemčiji in seveda vseskozi prepevala tudi pri Perpetuum Jazzile.
V letu 2018 je Monika Avsenik izdala svoj prvi solističen single Nesi me, nesi (izvorni naslov skladbe: Srečanje), za katerega sta glasbo napisala brata Avsenik že v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, sodoben aranžma in prvič tudi besedilo pa je skladba dobila v tem letu.
Melodija skladbe Nesi me, nesi (Srečanje) je v originalu stara že več kot trideset let; nastala je leta 1986, spisala sta jo graditelja narodnozabavne glasbe, brata Avsenik. Srečanje je počasni valček, v katerem je glavno melodijo na kitari odigral Monikin oče, Gregor Avsenik. Prvič je bila skladba objavljena v letu njenega nastanka na plošči za nemško tržišče, na slovenski izdaji Ansambla bratov Avsenik (album Veselo na pot) pa je bila prvič objavljena leto dni kasneje. Pred dvema letoma jo je na svojem albumu objavil tudi Ansambel Saša Avsenika. Skladba pravzaprav sodi med tiste manj poznane 'Avsenikove', saj je do sedaj živela le kot instrumental.
Danes, več kot trideset let kasneje, je skladba Srečanje dobila novo, sodobnejšo podobo. Na melodijo bratov Avsenik je Marko Gregorič spisal besedilo, Gregor Avsenik pa je poskrbel za aranžma, kateremu je Vojko Sfiligoj dodal moderen pridih. Seveda bi bilo brez Monikinega vokala težko posodobiti skladbo. Njen interpretativen alt skladbo popelje v novo dimenzijo, a hkrati ohranja njeno osnovno glasbeno motiviko. V ospredju nove različice skladbe je tako vokal – ne kateri koli vokal, ampak glas Monike Avsenik. Slednja je z režiserjem Boninom Englarom posnela tudi videospot in sicer v domačih Begunjah in na gradu Kamen.
S skladbo Nesi me, nesi (Srečanje) se vnukinja legendarnega Slavka Avsenika obrača k družinski glasbeni tradiciji. Njen ded, glasbeni inovator, je s svojim bratom Vilkom pred več kot 60 leti zgradil narodnozabavno glasbo; s svojim ansamblom sta žanru tlakovala pot. In narodnozabavna glasba teče po žilah vsem mlajšim generacijam Avsenikove družine.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.