Poslovil se je eden največjih hrvaških pevcev z več kot 40-letno kariero, prejemnik številnih glasbenih nagrad in priznanj. Velikan hrvaške glasbene scene Oliver Dragojević je umrl v splitski bolnišnici ob peti uri zjutraj. Novico o smrti je potrdila njegova družina. Priljubljeni glasbenik se je poslovil ravno eno leto po tem, ko so zdravniki ugotovili, da ima raka na pljučih.
Lani avgusta je Oliver potrdil, da ima tumor: ''Bolan sem in v procesu preiskav. Moram počakati, s kakšnimi metodami se bom zdravil. Našli so tumor.'' Glasbenik takrat ni želel govoriti o podrobnostih njegove bolezni in ni želel potrditi, ali gre za pljučnega raka. Čeprav se mu je v enem letu zdravje izboljšalo, pa je danes dokončno izgubil bitko s to zahrbtno boleznijo.
Glasbena in življenjska pot Oliverja Dragojevića
Oliver Dragojević se je rodil 7. decembra leta 1947 v Splitu. Po poreklu je iz Vele Luke, otroštvo pa je preživel na otoku Korčula. Imel je tudi tri sestre in brata Aljošo, vsi pa so že pokojni. Glasbeno šolo je Oliver obiskoval v Splitu, najprej klavir, nato pa klarinet in baskitaro. Pri petih letih je od očeta Marka dobil orglice, s katerimi je potem z veseljem zabaval otroke s svoje ulice, dostikrat pa tudi potnike na trajektu iz Splita do Vele Luke. Njegov prvi nastop je bil na otroškem festivalu leta 1961, na katerem je nastopil s pesmico Balonu. V 60. letih prejšnjega stoletja se je kot pevec in orgličar pridružil skupini Batali, v tem času je z bratom Aljošo posnel tudi priredbe svetovnih hitov na Radiu Split.
Prvič je na splitskem festivalu nastopil leta 1967, ko ga je v to nagovoril Zdenko Runjić, skladba Picaferaj pa se ni uvrstila v finale. Po neuspehu se je podal igrat za denar po zahodnoevropskih klubih, po Nemčiji, Švedski in tudi Mehiki. Zasedba je bila mednarodna, saj je igral z Nemcem, Nizozemcem in Turkom. Igrali so do leta 1972, ko se je vrnil v domovino in krajši čas nastopal v zasedbi Dubrovački trubaduri, nato pa se vrnil v skupino Batali.
Oliver je pevsko kariero resneje začel leta 1974 z nastopom na festivalu Split, kjer je zmagal s pesmijo ''Ća će mi Copacabana''. Leto kasneje je s šansonom ''Galeb i ja'' popolnoma osvojil občinstvo, hkrati pa je to postala ena od pesmi, ki mu je zaznamovala kariero in začetek dolgoletnega ter plodnega sodelovanja z Runjićem. Sledile so pesmi ''Romanca'', ''Oprosti mi, pape'', ''Stari morski vuk'', sicer pa sta sodelovala do Runjićeve smrti, skupaj pa napisala kakih dvesto pesmi. V času med letoma 1975 in 1980 je tandem osvojil glasbeno sceno nekdanje Jugoslavije.
Prejel je številne najprestižnejše festivalske in diskografske nagrade, med drugim osem hrvaških glasbenih nagrad porin, ki pa jih ni imel v lasti. "Porinov nimam doma, saj so večinoma po vitrinah restavracij mojih prijateljev, ki so me prosili, če jim jih podarim," je povedal ob neki priložnosti.
Po srbski agresiji na Hrvaško se je milijonskim ponudbam navkljub odločil, da ne bo več pel v Beogradu in Srbiji nasploh. "Ne pride v poštev, ne zasebno ne poslovno ne hodim v Srbijo, zame je to končana zgodba," je večkrat poudaril pevec.
Več kot 40 let je bil v zakonu z Vesno, njune zveze pa ni porušila niti afera z Branko Marić Mutti, ki je bila zanj bežne narave, četudi se je ona imela za "ljubezen njegovega življenja". "O meni in nekih aferah se je pisalo marsikaj, a se naju ni dotaknilo. Ko sva se z Vesno poročila, nisem bil slaven, njej pa še danes ni všeč to, kar počnem, saj sem malo doma. Okoli mene se sukajo ljudje, ki so medijsko pomembni, njej pa niso všeč. To so najine edine težave, vse drugo pa je v redu," je o tem izjavil Dragojević.
Z Vesno imata tri sinove, 42-letnega Dina in 39-letna dvojčka Davorja in Damirja, obenem pa tudi dva vnuka in vnukinjo. Dragojević je sicer pred leti utrpel blažjo možgansko kap, a je še naprej kadil, imel pa je tudi težave z nespečnostjo.
Dragojević bi moral 15. in 16. decembra lani nastopiti na dveh koncertih v Splitu, s katerima bi obeležil 70 let, ki jih je dopolnil 7. decembra. A njegov predstavnik je sporočil, da koncerta odpoveduje zaradi zdravstvenih težav. Boril se je z rakom na pljučih, zaradi česar je oslabel in med kemoterapijo celo izgubil sluh, a ni nikoli prenehal peti. "Moje srce si želi koncertov," je kultni hrvaški pevec dejal ob napovedi koncertov za 70. rojstni dan. "Oliverju je zelo težko, ker je prisiljen razočarati občinstvo, ki ga spremlja vsa ta leta, a vsi verjamemo v pozitiven izid in nove koncerte," so po odpovedi koncertov zapisali njegovi predstavniki.
Izdal je 20 studijskih albumov, pet koncertnih in kup kompilacij, hkrati pa je eden redkih glasbenikov, ki so nastopili tako v newyorškem Carnegie Hallu, londonskem Royal Albert Hallu kot tudi pariški Olympii ter sydneyjski operi.
Oliver je za seboj pustil bogato zakladnico čudovitih melodij. Izbrali smo nekaj njegovih največjih uspešnic, ki so se najbolj vtisnile v spomin. Prisluhnite jim.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.