Ukrajinska zmaga na 66. tekmovanju za pesem Evrovizije je med gledalci sprožila mešane odzive. Nekateri so menili, da politične razmere ne bi smele vplivati na glasbeno tekmovanje, a večina je bila takih, ki so trdili, da je prav, da so Evropejci državi v težkih časih izkazali podporo. Na družbenih omrežjih je bilo veliko podpornikov, ki so se z zmago iz solidarnosti strinjali. Uporabnik Twitterja je zapisal: "Ukrajina ni zmagala zaradi usmiljenja, ampak zaradi tega, ker je pokazala ljubezen. Ljudje pozabljajo, da je prvotni namen Evrovizije pokazati enotnost med državami in točno to smo pokazali. Slava Ukrajini, čestitke Ukrajini.," drugi pa: "Resnično sem vesel, da je Ukrajina zmagala." Ukrajinska novinarka se je zahvalila za vso podporo: "Želim se zahvaliti vsakemu Evropejcu, ki je danes podprl Ukrajino na Evroviziji. Vaša solidarnost je zelo pomembna. Polepšala je naše dneve in noči. Čutimo, da nismo sami. Upam, da vam je bila všeč tudi pesem."
Ukrajina si je zmago na podoben način priborila že leta 2016
Se še spomnite Jamale, ki je leta 2016 zmagala s pesmijo 1944, ki je imela politično konotacijo? Ukrajinska pevka je bila prva krimska Tatarka, ki je sodelovala na tekmovanju za pesem Evrovizije. Zmagovalno skladbo je posvetila prababici, ki je bila med okoli 250.000 Tatari, ki so jih leta 1944 deportirali s polotoka Krim. To se je dogajalo pod okriljem Stalina v okviru kolektivnega kaznovanja zaradi domnevnega sodelovanja z nacisti. Poleg tega se je Jamalina pesem nanašala tudi na dogodke izpred zadnjih dveh let, ko si je Rusija leta 2014 priključila Krim, česar Ukrajina ne priznava. Na nastopu je pozivala k miru in ljubezni, gledalci pa so bili njenemu sporočilu naklonjeni in predvsem iz solidarnosti glasovali za Ukrajino.
Zmagala folk-rap skladba Stefania
Glasove iz solidarnosti je letos prejela tudi skupina Kaluš Orkestra s skladbo Stefania, ki so jo mnogi interpretirali kot odo Ukrajini, po besedah pevca pa v resnici govori o njegovi materi. V njej z nostalgično noto opeva njun odnos in se spominja lepih trenutkov, ki sta jih preživela skupaj. Da bo Ukrajina zmagala, so že nekaj časa napovedovale stavnice, so pa za tako dober rezultat zaslužni predvsem gledalci, ki so ji s telefonskim glasovanjem namenili kar 439 točk. Po točkah strokovne žirije je bila Ukrajina na četrtem mestu, na prvem pa Velika Britanija.
Sprva bi morala Ukrajino na Evroviziji zastopati Alina Paš, ki je bila izbrana na ukrajinski različici Eme, drugouvrščeno zasedbo Kaluš Orkestra pa je premagala zgolj za eno točko. Kasneje je zaradi očitkov, da je leta 2015 obiskala polotok Krim, kar je v nasprotju s pravili tekmovanja, odstopila kot predstavnica svoje države, mesto pa so tako dobili drugouvrščeni.
Komentiranje tekmovanja iz zaklonišča
Ukrajinski televizijski voditelj Timur Miroshnychenko je glasbeno tekmovanje komentiral kar iz zaklonišča. To delo počne že od leta 2007, letos pa ga niso ustavile niti napete razmere v državi. "Pred Evrovizijo smo se odločili, da studio ustvarimo pod zemljo, na varnem mestu. Tako nas nihče ni mogel zmotiti," je dejal za Daily Mail, potem ko je njegova fotografija iz zaklonišča preplavila splet. Dodal je, da do zadnjega trenutka ni vedel, ali bo neposredno komentiranje šova uspelo, ob tem pa dodal, da je sicer Evrovizija zadnja stvar, s katero se trenutno ukvarjajo njegovi sodržavljani: "Razmišljamo zgolj, kako ostati živi, kako priti na varno in o naših družinah, otrocih."
Prihodnost tekmovanja še ni jasna
Kje bo prihodnje leto potekalo tekmovanje, za zdaj še ni jasno, je pa velika verjetnost, da bo gostovanje zaradi vojne v Ukrajini prevzela katera druga država. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer po razglasitvi rezultatov zapisal, da bo država naredila vse v svoji moči, da bo drugo leto Evrovizija potekala v Mariupolu. "Po najboljših močeh se bomo potrudili, da bomo nekega gostili udeležence Evrovizije v ukrajinskem Mariupolu. Svoboda, mir in obnova. Prepričan sem, da naša zmaga v boju s sovražnikom ni daleč." Ukrajina je tekmovanje v Kijevu gostila že dvakrat, prvič leta 2005, drugič pa leta 2017. Obe leti je tam Slovenijo zastopal Omar Naber.
KOMENTARJI (464)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.