1. SLADICA ft. GHET - Smejim se
Projekt Sladica ljubljanskega DJ-ja Zedsa gre zanesljivo novi izdaji Sladica 20 naproti. Po že predstavljenih Klicu na pomoč (poje Lara Love) in soul baladi I Would Do (poje Marina Martensson) si je zdaj Sladica All Stars Orkester pokoril Ghet, eden naših najboljših, po barvi glasu in izpovedni gorečnosti najbolj prepoznavnih ter vobče kreativno najbolj zrelih raperjev. Krasen dokaz v podporo Ghetove pronicljive drže so nenazadnje številni simbolizmi, s katerimi je stkana uspešnica Smejim se. Čudno sadje je dopusten direkten prevod naslova jazzovske klasike Strange Fruit (Billie Holiday), 110. ulico v svojem slavnem songu omenja Bobby Womack, po napotilu iz zimzelenke Hit the Road Jack tudi Ghet kar sam sebe pošlje na pot, in podobne. Odkrite vse? Velenjčan, zdaj Ljubljančan Ghet, je najbolj znan po duetnem sodelovanju z Mrigom, ob tem, da zdaj res že številnim raperjevim sodelovanjem z drugimi solisti in krožki tu na žalost ne namenjam vse pozornosti. Tista groba kvaliteta poeme Smejim se je torej ta dvopolarnost. Celota je lahka, gladka, dobrikava, smetanasta, bistvo pa ni nič drugega kot trpko zavedanje, da smo na globalni ravni skrenili na nevarna brezpotja. Krivice bodo odpravljene edino, če se jih bomo zavedali. Ko Ghet in njegova rap sonanca seže še razred višje in ko Sladica ni več samo sinonim za brezskrben hiphop & R&B žur. Mnogokratno dobro.
Ocena: 5
2. JOEL CORRY ft. MNEK - Head & Heart
Načeloma, seveda, takih ploskih štanc ne hvalim. Nenazadnje se avtorju in producentu Joelu Correyju pozna, da je po poklicu trener fitnesa. To pomeni, da je - jejžeš, uboga sirota - v svoji karieri ne le dvignil tone in tone uteži, pač pa je zelo verjetno ob tem zaužil tudi tone in hektolitre in kilometre podobnih poskočnic. In zato sumim, da imajo vsi z izklesanim six-packom scvrte precej pameti in je njihov glasbeni okus posledično - obtežen, kakopak - potisnjen v minus-cono. Toda. Zelo je tudi res, da je Head & Heart - trenutno številka 1 na lestvici singlov v Angliji - daleč najbolj posrečen Correyjev muzični pridelek. Ne prav dolg niz le-teh se vije vse tja od leta 2015. Pričujočo budnico najbolj zaznamuje prodoren glas odličnega, prav tako londonskega, soularja po imenu MNEK (Em-en-i-kej). Head & Heart v doslednim zagretostjo vokalista pohvalno odleti na raven kakega Sigale. Spomnim le na Sigalovo sodelovanje s Craigom Davidom, naslovljeno Ain’t Giving Up (2016). Zakaj ravno na tega? Zato, ker mi zveni zelo podobno, in je, priznam, tudi mene kot udeleženca enega mini-maratona tistikrat pošteno spodbudil. Zato sem DJ-ju, ki nam ga je namenil vsakič, ko smo z glavnico premagovali nevšečno ravnino, še danes hvaležen. Skratka. Head & Heart niti ni tako radikalno ploska stvarnost. S tem prisrčnim in zabavnim videospotom pa sploh ohranja sočnost. V tolažbo fitnes fanatikom, ki jim je zdaj Correy ušel med (skoraj že) umetnike, predlagam, da se na dolgi rok oprejo na opus Jamesa Hypea.
Ocena: 3,5
3. JORJA SMITH - By Any Means
V vodstvu je vendarle Jorja. To je takrat, ko pomislim na lestvico najbolj obetavnih angleških soul pevk ali, če hočete, naslednic Amy Winehouse. 23-letna Jorja Smith ima kar nekaj zmagovalnih atributov. Njen interpretativni naklon je skrajno privlačen, saj vsebuje zvrhano mero patosa. Jorja zna z njim ravnati zelo premišljeno in učinkovito. Potrdim lahko tudi, da se njen glas v tej baladi še daleč ne dotika vseh skrajnih leg. Pred leti sem sem obiskal pevkin priložnostni nastop, na katerem je nekajkrat drzno razvila še veliko več volumna, ob tem, da so bile zabeležene vokalne višave zavidljive. V tem primeru tudi avtorica raje zvedavo in zato še toliko bolj seksi zavija proti nižjim registrom. Res, podobno, kot je to počela pokojna Winehouseova. Obenem je Jorja Smith, po očetu sicer jamajškega rodu, v svojih verzih navdušujoče uličarska, a vendar romantična. Prava hiphoperka, ki pač ne rapa. V videu lahko prevertite tudi, kako (pretežno neglamurozno) je videti londonsko predmestje (Clapham). By Any Means je - kakorkoli vzamemo - lepa napoved pevkinega drugega albuma, ki bi se lahko imenoval Reprise, njegov izid pa pričakujemo najkasneje ob koncu zime.
Ocena: 4
4. PALIJO - Mladina iz grada
Vsaka koherentno razvita in funkcionalna scena ima svoj vrh in šminko, pa tudi sidro. Alijo Palijo je avtor, ki v sijočo in zalizano slovensko hiphop kasto nikoli ne bo vstopil. Raje bo ohranil svoj podzemni naboj in tega negoval s še z večjo vnemo in pozornostjo. Po nekaj letih pazviranja ga je pred meseci, vsaj tako mi je pojasnil, spet zaneslo v ustvarjalno oazo. Nekoč je bilo središče te v Novih Jaršah, kjer je delovala zadruga Badale. To so sestavljali še Pezz, Simpl, Diz, Benz, če na hitrico naštejem sokole, ki se tako kot do sedaj Palijo pojavijo le občasno. Zelo posrečena Palijeva figura so ti napol odpeti in ob robovih še malček bolj poudarjeno pevsko zategnjeni refreni. Tudi komad Mladina iz grada jih ima. Pa ne le teh. Če skrbno prisluhnemo še zlasti socialni noti Palijevih verzov, komplet dobi pohvalen narativni razpon. Upajmo na še mnoge učne minute pod šifro Palijo 2.0.
Ocena: 4
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.