Rok Terkaj –Trkaj: Treba se je angažirati in ostati aktiven
Raper je povedal, da mu je v tem času odpadlo kar nekaj koncertov, vendar pa tega dejstva ni sprejel z jezo in razočaranjem. Ker je bil ravno v fazi studijskega snemanja za nov projekt, ki bi rap glasbo približal otrokom, se je odločil, da studijske prostore zamenja za domače okolje in temu prilagodi svoje ustvarjanje. S pomočjo spletnega programa, namenjenega video komunikaciji, komunicira z ekipo, snema demo posnetke in jih pošilja naprej ter tako poskuša nemoteno delovati na področju glasbe. Pravi, da je ta sistem dela sicer počasnejši, ampak da je v tem trenutku edini pravi.
![Omar bo ure, ki jih preživlja doma, posvetil svoji veliki ljubezni - produkciji.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2019/8db6e50912_62353988.jpg?v=d41d)
Ko je izvedel za ukrepe, ki so stopili v veljavo v izogib širjenju nadaljnjih okužb, se je takoj angažiral in ostal aktiven. Kljub odsotnosti nastopov se je lotil dela v podjetju, ki se ukvarja s prodajo izdelkov iz konoplje. Trkaj se ni vdajal malodušju in takoj našel svojo priložnost, saj pravi: ''Delo za moj obstoj ni pomembno zgolj z vidika denarja, ključno je biti koristen v družbi, se učiti in rasti.'' Zato tudi ostalim glasbenikom sporoča, da te trenutne situacije ne vzamejo kot udarec, ampak kot priložnost. Pravi, da je to lahko odskočna deska za kaj novega, drugačnega, za nov začetek.
Kritičen pa je glede poznega ukrepanja države ter trenutne situacije zmanjševanja opravljenih testov, saj je pristaš transparentnosti ter odkritega podajanja informacij. Samozaposlenim bi po njegovem bilo morali olajšati plačevanje dajatev, saj drugače to pomeni začaran krog neplačevanja in kopičenja dolgov: ''Ni pa samo država tista, ki bi morala urgirati, tudi državljani bi morali nastopiti bolj složno. V takih situacijah se namreč pokažejo najbolj osnovne človeške lastnosti, zdaj ni več samo 'jaz in jaz', ampak smo 'mi'.'' Meni, da so to situacije, ki pokažejo, kako smo povezani med sabo. To, da znamo stopiti skupaj, so nam dokazale že akcije, kot tista za Krisa ter za pomoč v uničujočih poplavah. Verjame, da se v resnih situacijah zmoremo povezati in pokazati, da smo ljudje.
Zlatan Čordić – Zlatko: Tudi takšni trenutki so lahko inspiracija
Zlatko je kot samozaposlen v kulturi odvisen od dogodkov in nastopov, ki jih je moral odpovedati ali prestaviti, zato ta situacija, v kateri smo se znašli, zanj zagotovo prinaša neko določeno negotovost. Vendar pa na vse to gleda drugače, pozitivno: ''Mogoče je pa to dogajanje sporočilo vsem nam, da ne moremo pričakovati, da bi samo jemali. Pridejo pač taki trenutki, ki so lahko tudi inspiracija. To vidim kot priložnost, črpanje za kasnejše ustvarjanje.'' Dodaja, da se mu zdi absurdno zgolj jamranje nad celotno situacijo, saj je to storiti in ne iskati rešitve najlažje.
![Jernej pravi, da je situacija močno prizadela vse kulturnike. Skupini MI2 je odpadlo kar nekaj pomembnih nastopov, upa pa, da se zadeve kmalu vrnejo na stare tirnice.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2015/61677204.jpg?v=d41d)
''Prišlo je obdobje, ki je prizadelo vse ljudi in vse sfere. Na udaru nismo samo kulturniki, ne samo samozaposleni, prizadeti so tudi otroci, ki ne morejo v šolo in vrtec, sočustvujem z vsemi.'' Pravi, da je treba samo potrpežljivo počakati, da vse mine. Zaveda se, da so to naporni trenutki za vse nas, saj smo vajeni, da vse dobimo takoj. Sedaj se je vse umirilo in njemu kot glasbeniku ti trenutki mirnosti ustrezajo, saj lahko v tišini raste. Poudarja, da je treba iz danega črpati pozitivo, saj smo vsi v tem in skupaj nam lahko uspe.
Seveda pa je ključno upoštevanje navodil in usmeritev: ''Če se bomo držali potrebnih ukrepov, ki nam jih narekuje stroka, bomo zadevo hitreje prebrodili. Treba se je izolirati in vzeti čas zase.'' Pevec priznava, da razume pritisk, ki ga doživljajo nekateri, ki dnevno spremljajo slabe novice, vendar se sam od tega raje distancira in živi dan za dnem.
Pravi, da se zaveda, kakšen udarec zanj pomeni potencialne tri mesece brez nastopov, obenem pa pravi, da doma na srečo ne bodo lačni in ne žejni. Država po njegovem ni tukaj, da poskrbi za luksuzne dobrine in kredite, temveč za to, da smo siti in na varnem: ''Treba se je potruditi, da bo poskrbljeno za ranljivejše skupine, delavce, za brezdomce. Tukaj je ključna medsebojna pomoč, ki je ne bi obešal zgolj na državo.'' Ter doda, da se bomo kot družba morali, v kolikor v kratkem ne bo bolje, danim razmeram prilagoditi in naučiti živeti drugače.
Jernej Dirnbek: Polletna prepoved dogodkov bi za nas lahko predstavljala velik problem
Jernej, vokalist in kitarist skupine MI2, je povedal, da so jim zaradi trenutnega stanja odpadli kar trije veliki koncerti, tisti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, koncert ob skakalnem prazniku v Planici ter nastop na Slovenskem oglaševalskem festivalu v Portorožu. Zanj, ki ima status samozaposlenega v kulturi in so nastopi s skupino edini prihodek, je to kar velik udarec. Pomeni skoraj stoodstotni izpad dohodka, nekaj sredstev prejema iz naslova avtorskih pravic. Glasbeniku pa so kot posledica trenutnih ukrepov odpadli tudi vsi sicer manjši nastopi z bandovskim kolegom Davorjem Klarićem.
![Rok je mnenja, da je v takih situacijah treba ostati aktiven in najti delo, ki te bogati.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2017/5e81980ab4_62009470.jpg?v=d41d)
Pravi, da je v njegovih krogih pri kolegih glasbenikih situacija zelo podobna, če ne enaka. Trenutno niso v zavidanja vrednem položaju, saj so vsi, ki so zapisani glasbi in odvisni od nastopov, sedaj ostali brez zagotovljenega prihodka. Jernej pravi: ''Kulturnike bi bilo treba obravnavati kot rizično skupino, saj vem, da je vse glasbene kolege situacija močno prizadela. Mislim, da bi bilo pravilno, da se kulturnikom v tej situaciji oprosti vsaj plačilo dajatev.'' Njegova želja je, da bi se po prvem maju vse uredilo in na tak razplet močno upa, saj pravi, da je dva ali tri mesece takšnega stanja še mogoče prenesti, pol letni izpad nastopov in s tem dohodkov pa bi predstavljal resen problem.
Skupina se seveda, kot je priporočala stroka, trenutno na vajah ne srečuje, saj čutijo veliko odgovornost do svojih družin in družbe kot take. Največ, kar lahko trenutno v smeri ustvarjanja naredijo, je, da Jernej spiše kakšno besedilo ter ga pošlje naprej ustvarjalcu glasbe. Vsekakor pa nameravajo čas v karanteni izkoristiti za individualna glasbena ustvarjanja.
Omar Naber: V tej situaciji je treba poiskati alternative in početi tisto, za kar ni bilo nikoli prej priložnosti ali časa
Pevec je povedal, da mu je v času, odkar je bila izdana odredba o prepovedi javnih prireditev, odpadlo kar šest nastopov. Trenutno situacijo bi opisal kot ironično, saj je takšna frekvenca nastopov zanj prava redkost. Če bi bile razmere trenutno drugačne, bi bil ravno sredi pestrega koncertnega dogajanja, vendar pravi, da se je s trenutnim stanjem sprijaznil in ga popolnoma sprejema.
Za Omarja te odpovedi dogodkov ne predstavljajo večjega presenečenja, čeprav bi seveda v tem času raje nastopal: ''Koncerti so prestavljeni, ne odpovedani. Ker sam na dogajanje ne morem vplivati, se nočem obremenjevati. Enostavno se trenutno ne da narediti nič,'' je povedal pevec in poudaril, da je potrebno samo potrpežljivo počakati. Sam je mnenja, da je v tej situaciji nujno poiskati alternative, kot jo je našel tudi sam. Posvetil se je dolgoletni ljubezni, za katero prej ni bilo nikoli dovolj prostih trenutkov. Končno je našel čas za produkcijo glasbe: ''Za produciranje nikoli nisem našel časa, saj zahteva dolgotrajen proces učenja, ki ga prej nikoli nisem našel. Posvetiti ji je treba celo po štiri ali pet ur učenja dnevno, ki jih zdaj končno imam ter z užitkom snemam, miksam, editiram in pišem. To je bila moja želja že vrsto let.''
Na dejstvo, da si je družba morala vzeti premor, pa gleda skrajno pozitivno: ''Lahko rečemo, da je to sreča v nesreči. V teh časih je treba najti pozitivne stvari, sedaj smo se prisiljeni ustaviti in samo od nas je odvisno, kako bomo to izkoristili.'' Čeprav si je sam ta čas vzel zase in se posvetil temu, kar ga veseli, pa vseeno upa, da to obdobje mine čim prej. Pravi, da imajo iste želje tudi kolegi glasbeniki, s katerimi je v stiku. Večina jih ne čuti prevelikega pritiska, saj na trenutno dogajanje nimajo vpliva.
Pevec je še poudaril, da se priporočil o ravnanju v času pohoda virusa strogo drži, na dan si odmeri kakšno uro za svež zrak, v preostalem delu dneva pa se zadržuje doma. O pomoči umetnikom s strani države ne razmišlja. Pravi pa, da bi bilo dobro, če bi se država, kljub temu da niso najbolj ranljiva skupina, spomnila tudi na njih: ''Ob odpovedanih koncertih in nastopih ni nadomestila, ni bolniške, ni izplačil. Vse je odvisno od nas samih. Sam na to nimam vpliva, se pa zavedam dejstva, da skupaj zmoremo več.''
Irena Yebuah Tiran: V tem času se bom posvetila vlogam, ki so mi bile vedno pri srcu
Tudi za operno pevko se trenutna situacija odraža v številnih odpovedih predstav ter koncertov, ki so bili napovedani za marec. Ker poučuje na novomeški glasbeni šoli, ki je zaradi nujnih ukrepov zaprta, se je bilo treba prilagoditi tudi tem razmeram. Irena trenutno poučuje od doma s pomočjo videoklicev, tako da se s svojimi učenci dnevno sliši po predhodnem dogovoru glede terminov učnih ur.
![Irena bo čas v karanteni izkoristila za študij vlog, ki jih že od nekdaj obožuje, a se v njih še ni imela priložnosti pokazati.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Nov2017/ba48c9fc09_62002155.jpg?v=04b8&fop=fp:0.51:0.32)
To pa je v tem času edina stalna obveznost, ki jo opravlja, preostale ure v dnevu posveti družini, teku ter knjigam: ''Vsaka stvar je za nekaj dobra, sedaj smo se morali ustaviti. Od septembra preteklega leta naprej sem imela čisto norišnico, premiere in nastope, sedaj se lahko posvetim stvarem, za katere nisem imela časa ali priložnosti.'' Njeno delo v vsakem primeru narekuje kar nekaj priprav od doma, saj v domačem okolju študira vloge za predstave ter trenira svoj glas, ki je njen inštrument. Pa vendar sedaj to poteka v nekoliko drugačni obliki.
Namreč, končno si je vzela čas za stvari, ki niso nujne in so zgolj za dušo: ''Sedaj se bom lahko posvetila študiju vlog, ki jih bom izbrala brezciljno, torej ne z namenom nastopa v bližajoči predstavi, temveč iz užitka. Lahko se bom posvetila vlogam, ki so mi že od nekdaj všeč in jih morda naštudirala za kakšen nastop v daljni prihodnosti.'' Mezzosopranistka upa, da se bo na odrih lahko znova pojavila že maja, vsekakor pa ji upanje daje tudi dejstvo, da je ravno danes prejela povabilo za nastop v avgustu, za kar pa pravi: ''To bo moja motivacija!''
Irena je priznala, da kolege glasbenike v danem trenutku doživlja kot pozitivne in polne upanja, saj je zdaj mogoče končno prišel čas za družino. Te trenutke je treba nekako preživeti, pravi, pa da bi to negotovo stanje lahko pomagala olajšati tudi država: ''Menim, da identiteta naroda pride preko kulture, umetniki imajo pomembno poslanstvo ter plemenito delo tudi v imenu države. Status kulturnika je nekaj, kar se ne pridobi zlahka, zato bi bilo potrebno, da se v teh časih ljudem, ki so ga prejeli in tudi obdržali, nekako priskoči na pomoč.''
Pevka pa pravi, da vsekakor ne bo sedela križem rok, zato se je v teh časih lotila še enega smelega projekta, realizacije svoje dolgoletne želje. S kitaristko Evo Hren sta se usmerili v snemanje nove plošče, ki pa je zaenkrat še v začetni fazi: ''Seveda se drživa priporočil o pravilnem ravnanju in ustvarjava vsaka zase, ko pa bo prišel pravi čas, pa se bova napotili tudi v studio.''
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.