Glasba

Rok Predin: Ljudje začutijo, če nekaj delaš z ljubeznijo

Maribor, 15. 03. 2021 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
18

Animator Rok Predin, ki zadnja leta spet živi in dela v Sloveniji, se lahko pohvali, da je sodeloval z velikimi imeni, kot so Rolling Stones, Elton John, Madness in Take That. Njegov najnovejši dosežek je besedilni videospot za pesem Levitate zasedbe U2. O svojem ustvarjanju nam je več zaupal v pogovoru.

Najnovejši dosežek Roka Predina je animirani besedilni videospot  za slovito zasedbo U2.
Najnovejši dosežek Roka Predina je animirani besedilni videospot za slovito zasedbo U2. FOTO: osebni arhiv

Rok, kot otrok si imel rad risanke, menda raje vzhodnjaške kot zahodnjaške. Kaj je imelo poleg njih nate največji vpliv, da si razvil svoj okus in slog?

Težko je vedeti, kaj vse je oblikovalo tvoj stil in okus. Gre za mešanico intuicije, izpostavljenosti in naključnih odkritij. Verjetno imajo s tem veliko opraviti čustva. Sam si znam hitro priklicati občutek, ki sem ga imel, ko sem ob nedeljah zjutraj gledal risanke pri babici. Oblike in barve tistih risank so v moji domišljiji postale sinonim za to. Tukaj ne gre za nostalgijo ali sentimentalnost, ampak za jezik, ki se je takrat v meni razvil in v katerem se seveda zrcali čas njegovega nastanka.

Imaš raje, če lahko (koliko se da) uveljaviš svoje ideje, kreativo ali si v vsakem primeru omejen z naročilom oziroma vizijo naročnika (ne glede na to, kdo to je)?

Rad imam oboje. Na avtorskih animacijskih projektih mi je všeč svoboda izraza in možnost razvijanja lastne vizije. Tudi takrat si racionaliziram, da je moj naročnik anonimni gledalec. Kar pokažeš na ekranu, mora zato imeti neko prepoznavno logiko in možnost komunikacije. Pri naročilih, ki jih dobivam od drugod, pa se veselim izzivov, ki mi jih postavijo naročniki. Velikokrat gre za stile ali tehnološke pristope, ki jih sam nikoli ne bi raziskoval. Znanje, ki ga s tem pridobiš, pa ti ostane za zmeraj. Pomembno je tudi, da znaš naročnikom predstaviti svojo vizijo na jasen način.

Pred leti si se vrnil, po desetih letih delovanja v Londonu, v Slovenijo, v Maribor. Je torej britanski kruh trši, kakovost življenja pri nas pa boljša in zate ustreznejša?

Predvsem gre za to, da se je tehnologija toliko razvila, da mi ni bilo več treba živeti v Londonu. Svoje delo lahko opravljam od kjerkoli, vse, kar potrebujem, sta računalnik in dobra internetna povezava. Ustvaril sem si neki renome in ohranil stike s pravimi ljudmi. Mislim, da je zdajšnja epidemija pokazala, da je delo na daljavo v mnogih panogah smiselno in da ne gre za neki bav-bav. Mnogim produkcijskim hišam se preprosto ne izplača več plačevati visokih najemnin za studie v centru velemest, ampak se raje zanašajo na mrežo sodelavcev, s katerimi sodelujejo po spletu. Serverje imajo v državah, kjer je to najugodneje, studio pa preselijo na splet, kamor se potem z vseh koncev sveta prijavijo njihovi sodelavci. Mislim, da je to način dela, ki ga bo v prihodnje vedno več. Res pa je tudi, da je kakovost življenja pri nas bistveno boljša. Ko se nama je s Saro rodila prva hčerka, sva se hitro strinjala, da ji lahko v Sloveniji nudiva lepše otroštvo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sodeloval si s Stonesi, Madness, Eltonom Johnom, Take That, sama svetovna imena. Koliko ti to odpira vrat naprej, to pomeni, da se, ko si enkrat povezan s tako institucijo, kot so Stonesi, odpirajo kar sama in te pripeljejo do U2, kot zdaj s pesmijo Levitate?

Tvoje preteklo delo je tvoja osebna izkaznica in zagotovo pomaga, da so bile stvari, ki si jih napravil do zdaj, kakovostne in uspešne. Pomembno je tudi, da si zanesljiv in da je s tabo prijetno sodelovati. Najpomembneje pa je, da znaš v projekt vnesti neko presežno vrednost. Konkurenca je zelo velika in tvoj glas mora biti edinstven.  Gre za produkcije, ki jih je po navadi treba uresničiti v kratkem času, zato moraš poznati tehnološke bližnjice in biti odporen na pritisk, ki s tem pride. Mislim pa tudi, da ljudje začutijo, če nekaj delaš z ljubeznijo. 

Koliko ti pomeni, pomaga, ali ti je bend, določena pesem všeč, ali to nate nima posebnega vpliva?

Ko se vse te stvari poklopijo, je seveda najlepše. Res pa je, da si trudim zastaviti vsak projekt tako, da ima v sebi nekaj mamljivega. Morda gre za tehnologijo, ki sem si jo želel že dalj časa uporabiti, ali za motiv, ki bi ga želel animirati. Kot sem že omenil, veselim se izzivov, pred katere me postavijo naročniki, ker uživam v tem, da jih premagujem.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Delaš večinoma besedilne videospote, velika imena najbrž ne snemajo povsem animiranih spotov, čeprav je bil že pred desetletji pionir animiranih in stop-motion spotov zagotovo Peter Gabriel (Sledgehammer, Big Time, Digging in the Dirt). Kaj meniš?

Peter Gabriel je delal z legendarnima bratoma Quay, ki slovita po svoji stop-motion animaciji. To so bili drugi časi. Animacija je nekoč veljala za precej zamudno in drago produkcijo in ta renome se je drži še danes, čeprav praviloma ni več tako. Tehnologija je animacijo pocenila in pospešila njeno produkcijo. Problem je večplasten. Iz lastnih izkušenj vem, da glasbeniki zelo radi  v svojih spotih vidijo sami sebe. Temu se težko odrečejo. Tudi na založbah sledijo logiki, da je treba graditi na prepoznavnosti obraza. Zato so avtorji, ki se odločijo za animirani spot, nekaj posebnega. Za seboj imajo že na ducate spotov in so v zavesti občinstva že dobro zasidrani ali pa bi radi v ospredje postavili neke druge vsebine lastnega ustvarjanja. Po navadi gre za ljudi, ki imajo tudi sami do animacije neko afiniteto. Stvari so se v zadnjih letih zelo spremenile. Skladbe se promovirajo praviloma na spletu in nimajo več enake platforme, kot je bila pred leti recimo MTV. Nasploh so glasbeni spoti postali luksuz, ki pa ni več nujno zlo. Velike založbe zdaj praviloma za promocijo singlov uporabljajo besedilne videe, ki so cenejši in ki lahko prav tako pritegnejo veliko število gledalcev. Moj "lyric video" za Stonese (Doom and Gloom, op. p.) je imel bistveno več ogledov kot poznejši "uradni" spot, v katerem nastopata bend in hollywoodska igralka. Dolgo časa je bil celo njihova najbolj gledana vsebina na YouTubu. Estetiko mojega spota so pozneje tudi kopirali (Paint it Black). Tega ne razlagam zato, da bi se hvalil, temveč zato, da pokažem, kako močan je lahko dobro zastavljeni "lyric video", kako močna je lahko animacija.

Rok  je pred desetletjem delal za Eltona Johna in ga spoznal tudi na štiri oči.
Rok je pred desetletjem delal za Eltona Johna in ga spoznal tudi na štiri oči. FOTO: osebni arhiv

Dejal si, da se ti najboljši spot zdi za skladbo Just Your Fool za Stonese, a potem ni bil objavljen. Razočaranje? Oziroma kakšne občutke ima človek, če ni želene realizacije?

Ni v redu, ko se zgodi kaj takšnega. Občutek imaš, da je šlo veliko energije v nič. Za Stonese sem naredil tudi spot za alternativno verzijo skladbe Brown Sugar, ki so jo posneli z Ericom Claptonom in s katerim sem tudi bil zelo zadovoljen (kot tudi band). Tudi ta ni bil nikoli izdan, ker je založba ocenila, da je besedilo skladbe neprimerno za današnje čase. Pomembno je, da tega ne jemlješ preveč osebno.  Pri tako velikih imenih gre znotraj založb za veliko različnih interesov in idej o promocijskih strategijah, ki si včasih nasprotujejo. Meni je bilo pomembno, da so se Stonesi nato vrnili še četrtič z naročilom lyric videa za skladbo Wild Horses, ki je bil normalno izdan.

Delaš za tujino,  pri Trunk Animation, ali imaš zadnja leta tudi delo za domače naročnike, menda si delal za mariborski teater, a to zdaj najbrž ni aktualno? 

Res je. V zadnjem obdobju sem veliko sodeloval tudi z mariborskim teatrom, in sicer kot scenograf, avtor likovne podobe in animiranih projekcij. Korona je odigrala svoje, zato so se bile nekatere premiere prisiljene preseliti na splet. Imel sem srečo, da se je lutkovna predstava Bimberli, ki sem jo režiral in postavil v mariborskem lutkovnem gledališču, še zgodila pred občinstvom v dvorani.

Konec koncev je najbrž vseeno, kje človek živi, če dela z računalnikom, sestanki pa so, vsaj zadnje leto, tako ali tako po Skypu, Zoomu in podobnih platformah?

Tako je. Kot sem že omenil, menim, da bo to postala nova norma. Sam že dlje časa delam po spletu z naročniki z vseh koncev sveta. Je pa to samo en aspekt produkcije. Pomembno je, da bomo imeli v kratkem tudi možnost sodelovanja z ljudmi "v živo".

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tretji album Britev si izdal pred več kot desetimi leti, te še mikajo glasbene vode ali zdaj prepuščaš žezlo bratu Andreju in njegovi zasedbi Andropavza?

Ja, mislim, da je zdaj na vrsti moj starejši brat Andrej in da obstaja zgornja mera, koliko Predinov je lahko po radiu naenkrat. V glavnem pa gre tudi za to, da trenutno za glasbo enostavno ne najdem časa.

Kako na tvoje delo vpliva koronakriza, kaj trenutno delaš in načrtuješ v prihodnje?

Žalosti me, da so odri in kinodvorane še zmeraj zaprti. Ne razumem logike za tem, da so odprti nakupovalni centri, gledališča in kinodvorane pa ne. Gre za grdo sprenevedanje oblasti. Trenutno sem sredi produkcije kratkega animiranega filma Bimberli, ki ga ustvarjamo s produkcijsko hišo Staragara in ki se ga že zelo veselim. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

madras
15. 03. 2021 09.58
+2
Sposoben fant,čestitke,še naprej ti želim veliko uspeha.
Uroš
15. 03. 2021 09.47
+1
Sposoben dečko. Uspešen na svojem področju. Nimaš kaj. A zdaj bo vsak teden kakšen članek o sposobnih Slovencih?
ćurkl
15. 03. 2021 09.12
+4
Glede besede "animator", khm ... a ni animator nekdo, ki animira otroke med rojstno-dnevno zabavo, ker se staršem ne da !? Po moje bi bilo bolje, da se mu reče ilustrator, avtor animiranih filmov, ...
ćurkl
15. 03. 2021 09.14
-1
... drugače pa, Rok Predin je tudi pisec pesmi + izvajalec = kantavtor, in to ne slab! Povezovati njegovo ustvarjalno pot z očetovo, pa je primerno samo za manj izobražene o tej temi.
yastoo
15. 03. 2021 09.08
+3
On ne razume, da so koncertne dvorane zaprte, trgovine pa ne. Res čudno kajne.
KrTakoNeki
15. 03. 2021 08.43
-3
...ne poznam... in ne vem, ali je to kaj povezan z zloslavnim Zoranom? Al je to brat al celo sin? V vsakem primeru je te le nekaj naredil, Zoran pa meša meglo že cel življenje na naše stroške... Take kot zoran bi moral naterat na šiht delat... Zdaj pa kao neke knjige piše... Pa kdo bo to bral? Sicer pa vseen boljš, kot njegovo blesavo petje... Pa on je svojim otrokom prepovedal poslušat Atomik-harmonik, ko so se pojavili... ma ti vsaj škode niso delal, naj jih posluša tisti, ki so mu všeč... Ne moreš kar nekoga pribit na zid, če sam nimaš posluha... Pa Zoranova besedila "gate na glavo, pa dva svinčnika v nos"... Pa pri takem sestavljanju besedila moraš bit totalno zadet, odsoten... al pa je že po naravi tak "talent"... si bo zaradi takega besedila kak otrok še kaj naredil...
joze drugi
15. 03. 2021 08.55
+1
uh koliko negativizma. Gate (masko) na glavo pa dva svinčnika (tester) v nos pa imaš sedaj ti in vsi ostali. Zoran je že vedel. Vse je zaslužil sam. Kašen sodnik si pa tudi včasih zasluži kakšno vzgojno. Če bi otrokoma pustil poslušati atomike pa ne bi bil sedaj tam kjer je.
intro
15. 03. 2021 09.08
+1
Kak pa komentar! :D Tebi se pa vidi, da se zaj z leseno žlico ješ. Kak si pa do interneta prišlo mi pa ni jasno! :D
Aijn Prenn
15. 03. 2021 09.13
+1
KrTakoNeki
15. 03. 2021 09.16
+0
...gre se za to, da je Zoran vedno vsiljeval svoje mnenje drugim, vedno misli, da ima samo on prav... Naj vsak posluša, kar mu paše... Meni gre njegova muzka že od 90-tih naprej, ko smo vikende preživljali po diskačih, na živce... pa nisem nikoli nobenmu "prepovedal" poslušat nekaj, kar men ni všeč... Ko smo vedl, da pride zoran pet v kak diskač, smo si enostavno izbral drugega, stvar rešena... On bi pa še kar diktiral, pa sodnike tepel... bolano... Brez podpore RTV (politika) bi bil že pozabljen... Slišiš še samo na Valu 202 njegovo muziko (na programu po direktivah)... ga nisem slišal še na nobeni normalni komercialni radijsku postaji...
Geres
15. 03. 2021 08.41
+1
Aha, prevladujejo komentarji, kjer tisti, ki niso uspeli (mogoče niti probali) omaležujejo tistega, ki je. Tipično slovensko. Rolling Stones, Elton John, U2... Itak, gotovo je delal z njimi ker sin Predina. Ker je Predin v tujini tako poznan, da ta priimek odpira vsa vrata.
intro
15. 03. 2021 09.10
+0
Tudi Modrijani bodo enkrat na grammy-ih, samo da se ona se malo bolj sleče, oni pa malo več las dobi, ime Janez te popolne daleč! :)
Uporabnik1996024
15. 03. 2021 08.36
+2
fsak umetniško nadarjen ne uspe, ker je šovbiznis sluzasta in spolzka scena...Moraš najprej razumet kaj publika hoče in izbrati pravo, komur boš namenil svoje ustvarjanje. Tukaj mora biti performer zelo selektiven. Nekateri poslušajo, drugi gledajo, eni čutijo, drugi mislijo, eni vživljajo... če si ne pridobi tega občutka za publiko je pogorel, četudi je genij ustvarjanja. Še posebno animirani ali literarni lik naj bo takšen v katega se posameznik lahko vživi.
testosteroon
15. 03. 2021 08.21
-3
Tudi jaz sem šel po tej poti. Brez uspeha. Razlika je v tem, da nisem sinček in nisem dickhead.
joze drugi
15. 03. 2021 08.37
+2
Si hotel reči, da si mislil iti po tej poti? Če si ŠEL pomeni da bi bil tam kjer je on sedaj, kar ne pomeni neuspeh.
Uporabnik1996024
15. 03. 2021 08.11
+2
imam še vedno rad risanke tako vzhodne kot zahodne pa zato še nisem animator...
nivampomo?i
15. 03. 2021 08.04
+2
Take That so razpadli 1996 ko je imel dotični 16 let.Po tem niso posneli nič omembe vrednega.Tudi jaz sem bil nekoč srce vsake zabave pa me ni nihče klical animator.Pa še zastonj sem bil.Eh otroci naših estradnikov,vsi z zlato žlico rojeni,vsa vrata odprta,pa vso pamet sveta so pojedli,kultura pa v banani.
joze drugi
15. 03. 2021 08.19
+2
Imam kolega ki isto misli, da je srce vsake zabave, vsi ostali ga pa imamo za vsiljivega in ko pride v element, začnejo ostali počasi hoditi domov :). Drugače je pa zanimivo, da otrok športnikov bo v večini primerov športni talent, pri glasbenikih pa ni ravno tako.