Glasba

Razširjeni Paraf z neustavljivo koncertno energijo

Ljubljana, 06. 04. 2023 13.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
1

Kultna reška punk rock zasedba Paraf je ponudila drugi koncertni album Delta (live album 2022), ki so ga posneli pred dobrim letom. Razširjena, osemčlanska postava, ponuja poslušalstvu zvokovno bogato in od energije pokajočo izkušnjo. Na vokalih se zvrstijo Valter Kocijančić, Vim Cola in Iva Močibob. Na albumu pa so tudi trije studijski posnetki iz zadnjih treh let.

Koncertna plošča Delta je šele druga v njihovi karieri, a ponuja glasbeni pankrokerski "šus", kot se spodobi, saj je razširjena zasedba odlično uigrana in izraža vznemirljivo energijo.
Koncertna plošča Delta je šele druga v njihovi karieri, a ponuja glasbeni pankrokerski "šus", kot se spodobi, saj je razširjena zasedba odlično uigrana in izraža vznemirljivo energijo. FOTO: Dallas Records

Začetki reške zasedbe Paraf segajo v leto 1976, reaktivirali pa so se spet leta 2019 in počasi drvijo proti abrahamu ustanovitve. Na njihovem drugem koncertnem albumu Delta Live 2022 zvenijo razigrano, njihove dvominutne štiriakordne, hitro drveče pesmi pa udarijo neposredno v ušesa, srce in dušo. Poslušalstvo, tako staro kot mlado, lahko v skladbah najde veliko pankrokerske energije, tako v samem muziciranju kot nazornih in neposrednih besedilih ter glasovnih akrobacijah neuničljivega Valterja Kocijančića in tudi Vim Cola.

Koncert so posneli 1. aprila lani v reškem Exportdrvu na koncertu, ko je ikonična zasedba nastopila tako v izvirni postavi kot v razširjeni osemčlanski različici. Na odru se je predstavila prva postava skupine s Kocijančićem kot glavnim vokalom, Zdravkom Čabrijanom (bas, vokal) ter Denijem Šesnićem na kitari in Raulom Varljenom na klaviaturah. Na vokalu se jim je pridružila tudi Iva Močibob ter "odpuljeni" Vavo Simcich na kitari in Alen Tibljaš na bobnih.

Udarna godba nespornih pankovskih legend tako na plošči zveni še bolj "našpičeno", nekaj pesmi pa je izvedla tudi prva frontmanka novovalovske scene, Pavica Čabrijan, bolje poznana kot Vim Cola. "Občutek izmenjave energije na koncertih v živo je neprecenljiv in genialno je, da današnje mlado občinstvo pozna naše delo, čeprav jih večina takrat ni bila niti rojenih, ko so te pesmi nastale. Super se imamo in uživamo v teh skupnih nastopih. Od osemdesetih do danes je minilo štirideset turbulentnih let, v katerih se je marsikaj spremenilo: od barve las, teže pa do gub na obrazu in države. A tista energija, naboj in odličen občutek pravzaprav niso nikoli zbledeli," je za hrvaške medije povedala Čabrijanova.

"Živim v Reki, najlepšem mestu, živim v luknji, najlepši na Hrvaškem," poje Valter v pesmi Rijeka, s katero pomenljivo ostaja zvest punk rock koreninam, hkrati pa je že večkrat poudaril, da v bendu nikoli ni bil zato, da bi bil slaven ali da bi obogatel, temveč predvsem zato, da je igral, kar ga veseli, in se ob vsem skupaj še dobro zabaval. Duh rokenrola pač nikoli ne umre.  

"Rokenrol ne bo nikoli umrl, vsi, ki trdijo drugače, govorijo neumnosti. Obiskanost koncertov v Beogradu, Zagrebu ali Ljubljani potrjuje, da so ljudje željni starega rokenrola. Glasba lahko spreminja svet, a jo je treba, kolikor lahko, približati občinstvu, da jo lahko konzumira v živo na koncertih. Z bendom nisem igral trideset let, ko sem počel druge stvari, a glasbe nikoli ne pozabiš, saj za nekaj, kar ti je všeč, vedno najdeš čas in se temu posvetiš. Trajalo je nekaj časa, da smo se spet uigrali, a ko se vrneš na oder, je super občutek, ko igraš s srcem in imaš spet tisti pravi občutek, da igraš svojo glasbo," nam je pred slabim letom po koncertu v Ljubljani zaupal Kocijančić kmalu za tem, ko so posneli pričujočo ploščo.

Paraf so po vrnitvi leta 2019 polno aktivni in hkrati dokazujejo, da se da uspešno kljubovati letom, njihove pesmi pa so še vedno relevantne.
Paraf so po vrnitvi leta 2019 polno aktivni in hkrati dokazujejo, da se da uspešno kljubovati letom, njihove pesmi pa so še vedno relevantne. FOTO: Boštjan Tušek

Namreč, ko Valter zapoje Moj život je novi val, se mu je pač težko upreti in se hkrati vsak pri sebi vpraša, zakaj ni benda odkril že prej. Dejstvo je, da s svojo drvečo energijo, sporočilno kritičnostjo in hkratno "zafrkancijo" dobro preganjajo tesnobo vsakdana. Brez težav si jih lahko omislite ob fitnesu, teku ali pač v avtu, kjer pa je potrebno paziti, da noga v zanosu ne pohodi plina pregloboko, vsaj toliko ne, da vas ne ujame kak cestni radar.

Koncertni dokument, ki je druga "živa" plošča zasedbe, vas tako zadovolji, če vas zamikajo klasične pesmi, spomnite se le himne Narodna pjesma, če se radi vdajate jugo nostalgiji (Visoki propisi, Perspektiva, Živjela Jugoslavija, Goli otok, Želim biti vojnik, Javna kupatila) ali če vas zanima kaj novejšega, kot so trije novi studijski posnetki Bez lica, Novi Berlin in Dosta!.

Pred nami je torej obogatena različica Parafov, ki je vso energičnost ter udarno drznost še poglobila, hkrati pa se niso izneverili koreninam, da bi pesmi preveč spreminjali ali da bi se članom, bog ne daj, poznala leta, ki jim tako uspešno kljubujejo. Paraf tako ostajajo po mladostniško vzneseni, besedila so še vedno na mestu, energija pa vas ponese v višave, njihova glasba pa si "brez pardona" zasluži biti obvezna čitanka za mladino v času pubertete. Parafe v razširjeni zasedbi boste v živo lahko ujeli 7. aprila, ko bodo, namesto Leta 3, ki v Ljubljano prihajajo na nekdanji dan mladosti, 25. maja, "uletili" na letošnji Orto fest, ob njih pa bodo oder zavzele še ene oživljene reške legende podzemlja, in sicer šok rockerji Grč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

punkracij
06. 04. 2023 14.06
-1
Ne vem kam je šel ta svet,ljudem se ponuja neka prezvečena glasba osemdesetih ,kot tudi prezvečen sistem preteklosti.