Ko je Magnifico ustvaril pesem Pukni zoro si najbrž ni predstavljal, da bo postala praktično ponarodela v dveh državah. Mnogi Srbi in Bosanci namreč verjamejo, da gre za staro srbsko pesem, ki govori o bitki na Kajmakčalanu leta 1916 (na današnji grško-makedonski meji), ko so se bojevali srbski vojaki z bolgarskimi, na koncu pa zmagali Srbi. Po vojni so na vrhu Kajmakčalana naredili manjšo cerkev, v kateri hranijo kosti srbskih vojakov, sam kraj pa ima pomembno simbolično vlogo v srbski zgodovini.
Čeprav je resnica malce bolj preprosta in navadna, kot je pred časom v enem izmed intervjujev dejal Magnifico, pa tej zgodovinski anekdoti verjame tudi srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik. Temu je očitno pesem še posebej ljuba, saj jo rad tudi kdaj zapoje, uporabil pa jo je celo na uradni proslavi ob dnevu bosanske entitete. Dodik namreč vztraja, da gre za ljudsko pesem, čeprav je kar malce težko verjeti, da ne pozna resnice o njenem izvoru.
Pesem Pukni zoro je, če sledimo besedilu, nedolžna in 'čista', kar ustreza njegovi ideji o nekakšnem brezmadežnem izvoru entitete Republika Srbska. Dodik je v zadnjih letih že večkrat dal vedeti, da se ne strinja z uradno zgodovino o Srebrenici, o poteku vojne v Bosni in Hercegovini in iz poveljnikov vojske te entitete, ki so izvedli številne vojne zločine, dela žrtve. Dodik zato pesem slovenskega avtorja uporablja za ustvarjanje vzporedne zgodovine, z njo pa želi svoje volivce usmeriti v pravo smer, k sebi.
Magnifico je sicer o pesmi že večkrat javno spregovoril in celo dejal, da mu je ob misli na to, kaj se je z njo zgodilo, včasih nelagodno. Pred dnevi se je na platformi YouTube celo pojavil videoposnetek, na katerem glasbenik posluša govor srbskega člana predsedstva BiH, ki govori in razpreda o pesmi Pukni zoro. Čeprav Magnifico ne reče niti besede, pa njegova mimika govori zase. Če je glasbenika pred časom dejstvo, da je pesem tako dobro sprejeta in v glavah ljudi ljudska, še zabavalo, pa ga ob gledanju tega posnetka očitno to ne zabava več.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.