Zamisel o svetovnem dnevu glasbe se je porodila leta 1976 v Franciji. Ameriški glasbenik Joel Cohen, takrat uslužbenec francoske radijske postaje, je predlagal celonočno glasbeno slavje na prvi dan poletnega solsticija. Njegovo idejo je pet let pozneje sprejel takratni francoski minister za kulturo Jack Lang in prvo praznovanje z imenom Fête de la musique se je 21. junija 1982 odvilo v Parizu. Danes iniciativa Fête de la musique vključuje več kot 150 držav in več kot 700 mest z vsega sveta. V mnogih afriških državah je ta dan razglašen za državni praznik.

Že desetič se praznovanju pridružuje tudi Slovenija. Po prvih dveh edicijah, ki ju je v letih 2011 in 2012 organizirala Zadruga Celinka, na pobudo Mestne občine Ljubljana Praznik glasbe od leta 2015 nepretrgoma poteka pod krovno organizacijo SIGIC – Slovenskega glasbenoinformacijskega centra. Prazniku glasbe se vsako leto priključijo nova mesta, tokrat se bo praznovalo v kar 14 slovenskih krajih, in sicer: v Ljubljani, Dravogradu, v štirih občinah Slovenske Istre, Litiji, Novi Gorici, Celju, Črnomlju, Postojni, Tolminu in Železnikih.

V okviru Praznika glasbe imajo glasbeniki priložnost muzicirati na številnih, za glasbo manj običajnih mestih, kot so ulice, trgi, parki, muzeji, bolnišnice in druga mesta, kjer s svojimi nastopi presenetijo mimoidoče. V skladu s smernicami Fête de la musique so vsi nastopi za obiskovalce brezplačni. Koncerti so organizirani v duhu spontanih uličnih dogodkov, glasbeniki pa za svoje nastope niso plačani, jih pa lahko publika nagradi s prostovoljnimi prispevki. Praznik glasbe poteka brez generacijskih in žanrskih omejitev. Praznik glasbe bo torej ponovno poskrbel za prav vse glasbene okuse!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.