Glasba

Po 30 letih: Niet z 'osveženim' Ruskim vohunom

Ljubljana, 20. 01. 2023 12.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pesem Ruski vohun zasedbe Niet je prvič izšla na njihovi zgoščenki Niet iz leta 1993. Takrat jo je, po smrti pevca Primoža Habiča, zapel kitarist Igor Dernovšek. Zdaj so jo končno posneli z Borutom Maroltom in je torej taka, kot jo lahko slišimo na koncertih.

Kultna domača punk rock zasedba Niet se je po nekaj premora na koncertne odre vrnila konec leta 2019, vmes je posegla kovidna epidemija, poškodba prsta kitarista Igorja Dernovška, a so fantje vseeno konec lanskega leta odšli v studio ORK v Jevnici, kjer so letos pod producentsko taktirko kitarista Roberta Likarja dokončali pet pesmi.

Punk rockerji Niet so kultno pesem Ruski vohun končno posneli tudi s pevcem Borutom Maroltom, ki je nasledil pokojnega Primoža Habiča. 
Punk rockerji Niet so kultno pesem Ruski vohun končno posneli tudi s pevcem Borutom Maroltom, ki je nasledil pokojnega Primoža Habiča.  FOTO: Miro Majcen

Prvi izdelek je skladba Ruski vohun, ki so jo po smrti Primoža Habiča premierno izdali na prvi kompaktni izdaji Niet (1993), ko je pesem zapel Igor. Glede na popularnost in redno izvajanje na koncertih pa so se fantje zdaj odločili, da jo posnamejo še z aktualnim frontmanom Borutom Maroltom. Pesem ima še vedno aktualno tematiko, končno pa je tudi uradno na voljo tako, kot smo jo zadnjih petnajst let lahko poslušali na njihovih nastopih.

Niet so nastali konec leta 1983 in se hitro uveljavili na tedaj zelo močni ljubljanski hard core sceni. V prvem obdobju svojega delovanja (do leta 1986) so ustvarili kar nekaj uspešnic, med drugim Depresija, Ritem človeštva, Vijolice, Februar in verjetno največji hit Lep dan za smrt. Karizmatični pevec Primož Habič je maja 1991 zaradi predoziranja s heroinom tragično preminul, po izdaji zgoščenke Niet, leta 1993 pri založbi Kif Kif, pa so jih za svoje vzele tudi mlajše generacije privržencev punka in rocka.

Veliko vrnitev so Niet uprizorili z novim pevcem Borutom maja leta 2008 v razprodanih Križankah, dve leti kasneje pa izdali prvi "pravi" album Trinajst in spet napolnili Križanke. Po odhodu basista Aleša Češnovarja je na njegovo mesto stopil Janez Brezigar, ki je z bendom pri studijskih snemanjih sodeloval že vse od leta 1996. Jeseni 2011 se je skupina lotila novega velikega izziva – punk muzikala Rokovnjači, ki je na Tednu slovenske drame dobil nagrado za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije. Po (zaenkrat) zadnjem albumu V bližini ljudi iz leta 2014 so si vzeli nekaj premora, se spet vrnili, si vzeli nekaj kovidno-okrevalnega "dopusta", a vseeno še nismo izgubili upanja, da bodo posneli tudi kaj novega materiala, ki ga bodo lahko zapakirali v album.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RdečiKarton
20. 01. 2023 12.42
+2
Meni se zdi full smešno, da basira Janez Brezigar, ki je premlad da bi kdaj izkusil slovenski punk in sploh da je njegov nadimek "Jazzy", čeprav nima pojma o jazz bassu in basira na dve struni. LMFAO
Robi Plavcak
20. 01. 2023 14.26
+2
Kako neumen komentar. Skupina je očitno zadovoljna z njim glede na to, da z njimi dela še iz prejšnjega tisočletja. Pa če tudi na eno samo struno.