Slovenci smo ljubitelji festivalskega dogajanja. To dokazuje velika udeležba na tistih festivalih, ki so se že odvili, in razprodani festivali, ki so načrtovani v prihodnjih tednih. Predvsem na glasbene festivale se radi podamo okraj slovenskih meja, znani pa smo tudi po tem, da smo gostitelji nekaterih butičnih festivalov, ki z dobrimi nastopajočimi izvajalci in lepimi lokacijami privabijo goste iz raznih kotičkov Evrope.
Začetek poletja sovpada s koncem šolskega leta, ta pa običajno pomeni začetek festivalske sezone. Ta čas že več let zaznamuje mariborski Festival Lent, ki od leta 2016 traja ves teden. Z letošnjo edicijo so še posebej zadovoljni, so nam povedali organizatorji, saj so precej prireditev razprodali, vreme jim je bilo naklonjeno, kar pa je vplivalo na dobro razpoloženje zbranih. Čeprav se je zgodilo obdobje pandemije, je to v preteklosti, saj je bilo na letošnjem festivalu takšno vzdušje, kot je bilo pred korono, edina razlika pa je, da sedaj več vstopnic za dogodke v sklopu festivala prodajo prek spleta.
Letošnji izziv jim je predstavljala predvsem sprememba prizorišča: "Večino programa smo zaradi prenove Lenta načrtovali drugod po mestu, pri Vodnem stolpu pa smo želeli ponovno vzpostaviti Jurčkov – Večerov oder. Žal nam je napoved gradbenih del na tem delu to precej pozno preprečila. Festivalska ekipa se je v vseh desetletjih dela sicer že izmojstrila v improvizaciji, tako da smo hitro našli nov prostor (Glavni trg), je pa vzpostavljanje novih prizorišč zmeraj povezano z dodatnimi stroški, saj je treba zagotoviti vso potrebno infrastrukturo." Kot nam je še povedala Maša Stošič, samostojna strokovna sodelavka za odnose z javnostmi, o festivalu razmišljajo in ga načrtujejo čez vse leto, konkretne priprave pa se začnejo konec koledarskega leta. Najintenzivnejše so zadnja dva meseca pred samim začetkom, letošnja izvedba pa je potekala res gladko, je še dodala.
Mariborčan Peter, ki je bil v festivalsko dogajanje Lenta letos vpet predvsem zaradi sinov, ki sta stala na dveh različnih odrih, pravi, da je Lent super. Pohvali predvsem Vinsko lentanje na Vojašniškem trgu, poudari pa, da bi si Mariborčani želeli predvsem, da bi takšno vzdušje in sam festival trajala dalj časa: "Bi ga želeli razvlečenega preko celega poletja. Manj skoncentriranih dogodkov v teh 10 dni, pa živahnejšega skozi vikende. Da je Lent zaprt zaradi obnove, niti ni tako hudo. Je zaživelo mesto, odri so se selili v notranjost, ulice so polne, ljudje nasmejani." Ob tem spomni tudi na županovo obljubo o stalnem odru na Dravi, ki za zdaj ostaja to, kar je bila – le obljuba.
Ljubljana se lahko pohvali s festivalom, ki traja vse poletje, letošnja, že 71. edicija Ljubljana Festivala, pa ima pred seboj še dve tretjini dogodkov, ki se bodo zgodili v sklopu festivala. Direktor Darko Brlek pravi, da so z obiskom do sedaj zadovoljni: "Že v juniju smo z muzikalom Mamma Mia! in baletno predstavo Edwarda Cluga Carmina Burana razprodali Križanke, prav tako so bili zelo dobro obiskani dosedanji julijski dogodki. Naše dogodke si vsako leto ogleda preko 50.000 domačih in tujih obiskovalcev, tako da smo prepričani, da bomo tudi letos z obiskom uspešni. Zanimanje za program in prireditve festivala je ogromno in to nas veseli ter nam je v spodbudo. Na prireditvah opažam tudi veliko tujih obiskovalcev, ki so zelo pomembni tako za festival kot našo prestolnico."
Ljubljana festival v sklopu svojega programa poleg glasbenih dogodkov ponuja tudi klasične in sodobne plesne predstave, gledališke predstave, delavnice, mojstrske tečaje, muzikale, recitale, razstave, program za otroke in mladostnike ter še kaj. "Naša ciljna publika so vsi ljubitelji glasbe in kulture. Vsako leto znova si prizadevamo, da zadostimo čim širši paleti okusov, hkrati pa še vedno skrbimo za kakovost in svežino. Na naših prizoriščih se v času Festivala zvrsti prek 4.000 umetnikov iz več kot 40 držav in prepričani smo, da se za vsakega nekaj najde," je povedal Brlek in ob tem dodal: "Prepričan sem, da bo za nami še ena uspešna sezona vrhunskih prireditev, s katerimi smo popestrili dogajanje v mestu in pripeljali najboljše izvajalce v najlepše mesto na svetu. Se pa s koncem enega festivala potem že nadaljujejo priprave na naslednjega."
Da so v mesto pripeljali vrhunske predstave, potrjuje navdušena obiskovalka Maja, ki si je ogledala muzikal Lepotica in zver in Šeherezado: "Bilo je noro dobro. Zgodba iz otroštva, ki je oživela na odru Križank. Fenomenalni igralci, ki so obvladali vsako sceno, ki so pričarali čarobnost in pravljico. In pa navdušenje od začetka do konca, pa čeprav je bila predstava v hrvaščini, jaz pa je ne obvladam najbolj." Ob tem dodaja, da se bo zagotovo udeležila še kakšnega dogodka v sklopu festivala, že zdaj pa se veseli septembrskega koncerta Vlada Kreslina v Križankah.
Glasbeni festivali prava ideja za dopust
V poletnih mesecih se v Sloveniji in naši okolici odvije kar nekaj glasbenih festivalov, ki pa so prava poslastica za glasbene navdušence in dobra ideja za preživljanje dopusta. Eden največjih v Evropi, festival Exit v Novem Sadu, se je odvijal med 6. in 9. julijem, privabil pa je tudi mnoge Slovence. Med njimi je bila tudi Nastja, ki se ga je udeležila prvič, o letošnji izvedbi in svoji izkušnji pa pravi: "Na Exitu sem bila letos prvič, sem pa že pred prihodom slišala ogromno o tem festivalu in sem zato hotela to izkušnjo doživeti tudi sama. Sam Exit festival je, po mojem mnenju, dobro organiziran, lokacija je izjemna, prav tako ponudba. Bilo je ogromno odrov in je bilo zato ogromno izbire glasbe, ki si jo želel v danem trenutku poslušati. Sicer je bila izjemna gneča, a so vsi zelo prijazni in vljudni, zato ni bilo nobenega problema. Edino težavo nam je povzročal pesek, ki se je dvigoval zaradi ogromne gneče in skakanja publike. V oči pa mi je padla dobra organizacija delavcev, ki so pospravljali smeti. Nešteto plastenk, kozarcev in ostalih smeti, ki so poplavljale graščino, so delavci začeli pospravljati že pred 5. uro zjutraj, tako da je bilo do naslednjega dne prizorišče že čisto. Všeč mi je, da festival traja štiri dni, saj lahko tako res izkoristiš vse, kar festival ponuja, in poslušaš izvajalce, ki so razporejeni na različne dni. Exit sem izbrala zaradi vseh dobrih mnenj in komentarjev prijateljev. Ker imam željo izkusiti še druge festivale (Ultra, Untold ipd.), se verjetno naslednje leto na Exit še ne bom vrnila, mogoče pa kdaj v prihodnosti, saj so bili spomini res nepozabni."
Letošnja tema festivala je bila 50 let hip hopa, temu primeren pa je bil tudi tako imenovani 'line-up' oziroma program, ki je gostil legende te zvrsti Wu-Tang Clan in skupino Onyx, med nastopajočimi pa so bili tudi The Prodigy in Skrillex. Manjkalo ni niti zvezdnikov elektronske plesne glasbe, glasbeniki pa so se zvrstili na 16 različnih odrih znotraj petrograjske trdnjave. "Festivala Exit se je v treh dneh udeležilo preko 155.000 obiskovalcev, pričakujemo, da bo skupna številka zagotovo presegla 200.000. Največ obiskovalcev letos prihaja iz Slovenije, sledijo Hrvaška, Turčija, Severna Makedonija in Bolgarija, pa tudi dobesedno z vsega sveta, od ZDA in Mehike, preko Velike Britanije in Nemčije, vse do Avstralije in Nove Zelandije!" so nam povedali organizatorji, ki jim je letos največji izziv pri organizaciji predstavljala inflacija: "Inflacija in podražitve festivalske in glasbene industrije niso obšle – nasprotno, to je bil največji izziv. Uskladitev stroškov in ne drastično zvišanje cen vstopnic. Zapletov in nepredvidenih okoliščin pri pripravi festivala in pri sami realizaciji smo že vajeni in smo kot uigrana ekipa nanje pripravljeni."
"Realizacija takšnega programa je plod odličnega sodelovanja, ki ga že leta dosegamo z agenti in izvajalci, ter statusa, ki ga imamo v svetovni festivalski industriji. Vse pogosteje slišimo, da svetovno priljubljeni izvajalci naš festival ločijo od drugih festivalov po zaslugi skrbno grajenega odnosa z nami, pa tudi z našim festivalskim občinstvom. Gre za veliko zaupanje in zelo visoke standarde. Letos sta to ponovno potrdila velikana The Prodigy in Skrillex," pa še dodajajo organizatorji, ki so sporočili, da se bo prihodnja izvedba festivala odvijala med 11. in 14. julijem 2024.
V prihodnjih tednih se bo tudi v Sloveniji zvrstilo nekaj glasbenih festivalov, med njimi novonastali Tolminator, tradicionalni Punk Rock Holiday in MetalDays, ki se iz Sotočja umika v Velenje. Prav sprememba lokacije je bil največji izziv, s katerim so se letos spopadali organizatorji, a kot dodaja Nika Brunet Milunović, je nova lokacija produkcijsko enostavnejša in lažje dostopna tudi za nastopajoče.
"Zagotovo se sprememba lokacije pozna na sami prodaji vstopnic, po drugi strani pa je to nekaj, kar smo pričakovali in ni nič takega, s čimer nismo računali. Tudi s promocijskega vidika je menjava lokacije kar precejšen izziv, saj se s festivalom držimo načela, da ko promoviramo sam festival kot dogodek, promoviramo tudi samo lokacijo festivala. Želimo, da se lokalna skupnost kar čim bolj poistoveti s festivalom, in smo mnenja, da je to edini pravi način. Ko bodo obiskovalci, predvsem iz tujine, spoznali novo lokacijo in preživeli z nami vsaj eno edicijo festivala, bodo videli, da je bila odločitev za spremembo lokacije pravilna," je prepričana.
Festival vsako leto privabi številne tujce, letos pa nekaj več domačih obiskovalcev: "Na festivalu imamo vsakoletno skoraj 80 odstotkov obiskovalcev iz tujine, nas pa zelo veseli, da se je letos številka domačih gostov zelo povečala. Ne delamo razlik, vsi so dobrodošli, za nas je pomembno pravzaprav samo to, da odidejo zadovoljni. Večina se jih vrne vsako leto zapored." Ker je festival tik pred vrati, si skupina organizatorjev želi le uspešne izvedbe festivala, prve na novi lokaciji v Velenju, nepozabne zabave na Velenjskem jezeru, teden dni nasmehov in uživanja obiskovalcev, odlične glasbe in sreče z vremenom.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.