Pink Floyd – Another brick in the wall
Dober tekmec za najboljšo šolsko pesem vseh časov je zagotovo pesem zasedbe Pink Floyd. Roger Waters je pesem leta 1979 napisal za film The Wall, ki slovi tako po vizionarstvu kot po odličnih animiranih prizorih. "Ne potrebujemo izobrazbe, ne potrebujemo nadzora misli, brez temnega sarkazma v učilnicah, učitelji, pustite otroke na miru, konec koncev ste le še en zidak v zidu". Naravnost genialno, kajne?
The Boomtown Rats – I don't like mondays
Zanimivo je, da je Bob Geldof v filmu The Wall zaigral glavno vlogo Pinka, nato pa še isto leto napisal pesem, da ne mara ponedeljkov. V bistvu gre za pesem o 16-letni Brendi Ann Spencer, ki je v San Diegu v Kaliforniji januarja omenjenega leta streljala na osnovnošolce, njen razlog pa naj bi bil, da "ni marala ponedeljkov" in je tako malce "popestrila" dan. Geldof se tako v pesmi sprašuje, "povejte mi, zakaj?", začne pa se, da je "silikonski čip v njeni glavi začel preskakovati". Dejal je, da ni želel poveličevati tragedije, prav zaradi čipa pa ga je kontaktiral tudi Steve Jobs, da bi za Apple odigral koncert.
Madness – Baggy Trousers
Britanski ska prvaki so leta 1980 napisali hvalnico "vrečastim hlačam", o porednih učencih, ki se podijo po dvorišču, o različnih vragolijah, o tem, kako raztegovati, a ne kršiti pravila, vse, skratka, o vsem, kar je v šoli dobrega in slabega. Živahna pesem, ki je zagotovo ena večjih poskočnic, ki so jih kdaj koli zagrešili v svoji karieri, je obenem postala priljubljena tako pri britanskih šolarjih kot tudi drugod.
Ramones – Rock'n'roll high school
Ramones so leta 1978 napisali pesem, da jih "ne zanima zgodovina", da pa bi hodili na rokenrol srednjo šolo, da ne marajo učiteljev in ravnatelja, da nočejo, da bi se učili za bedake, bi pa počenjali neumnosti in se zabavali z dekleti. Naslednje leto so posneli tudi istoimenski film z Ramonesi vred, hkrati pa to ostaja eden njihovih večjih hitov, tudi po zaslugi popularnosti na ameriških srednjih šolah.
Twisted Sister – We're not gonna take it / I wanna rock / Be cruel to your schuel
Neponovljivi pevec Dee Snider je s svojo zasedbo že leta 1984 izdal dva nepozabna hita, ki sta zapečatila platinasti uspeh albuma Stay Hungry. Obe pesmi izpostavita glavno vprašanje: "Kaj želiš početi v svojem življenju?" To v videospotih za pesmi We're not gonna take it in I wanna rock sprašuje igralec Mark Metcalf, enkrat kot oče, drugič kot učitelj. Seveda je odgovor "rockati", hkrati pa poudarja pravico do izbire in svobode. Bolj kičasta je pesem v prevodu "bodi krut do svoje šole" iz leta 1985, je pa zato toliko bolj zabaven videospot z gostujočim Aliceom Cooprom, v katerem so vsi učenci in učenke lačni zombiji.
Sam Cooke – Wonderful world
Pesem iz leta 1960 so po Cooku priredili tudi Herman's Hermits, Otis Redding, Art Garfunkel in drugi, poje pa: "Ne vem kaj dosti o zgodovini, o biologiji, trigonometriji, geografiji in algebri, vem pa, da te ljubim in če me ljubiš tudi ti, oh, kako čudovit svet bi to bil." Čeprav ima pesem dokaj močno sporočilo, je Cookov pristop precej lahkoten, skladbo pa sta mu pomagala napisati tudi slovita Lou Adler ter jazzist Herb Alpert.
Beastie Boys – (You Gotta) Fight for Your Right (To Party!)
Beastie Boys so bili prvi belci, ki jim je uspel preboj na rastoči rap sceni leta 1986. Pesem je pokojni Adam Yauch napisal skupaj s producentom Rickom Rubinom, gre pa pravzaprav za ironično parodijo na vse tovrstne pesmi in čeprav je veliko ljudi z njimi kričalo, da "se morajo boriti za pravico do zabave", so se norčevali pravzaprav iz njih. Gre za enega večjih hitov skupine, ki je bil zagotovo prebojen, a so se mu kasneje praktično odrekli, saj jim je bil, z videospotom vred, prej v sramoto kot ponos.
Young MC – Principal's Office
Marvin Young se je v Londonu rodil jamajškim priseljencem, nato pa od tretjega leta živel v New Yorku. Leta 1989 mu je uspelo s prvencem Stone Cold Rhymin', s katerega sta najbolj poznani pesmi Bust a move in zgoraj omenjena, ki v humornem slogu zgodnjega rapa govori o tem, kako je zamudil pouk in so ga napotili k ravnatelju. Če temu dodamo še zabaven videospot, se lahko brez težav vrnemo v preteklost.
Marilyn Manson – Lunchbox
Brian Warner, bolj poznan kot Marilyn Manson, je bil v mladosti ljubitelj skupine Kiss in Alicea Coopra ter skrinjic za kosilo, da je o tem celo napisal pesem. "Imam svojo skrinjo za kosilo, dobro sem oborožen," poje v refrenu, sicer pa pravi, da "bi rad odrasel, bil velika rokenrol zvezda, da se ne bo nihče zaj**aval z njim". Ni odveč omeniti, da se mu je vse našteto tudi uresničilo.
Wheatus – Teenage dirtbag
Se spomnite filma Zguba z Jasonom Biggsom in Meno Suvari? Da, s tistim ljubiteljem ameriških pit in blondinko iz Lepote po ameriško? Če se že ne spomnite filma, pa vam je morda v glavi ostala pesem zasedbe Wheatus, ki poje o tem, kako sanja o njej, a ga ona ne opazi, kako njen fant nosi v šolo pištolo in bi ga zbrcal v rit, če bi vedel, da je zagledan vanjo in s katero bi rad poslušal Iron Maiden. Dokler ona ne kupi dveh vstopnic za njihov koncert in prizna, da je ravno taka najstniška zguba kot on? Res, pravo dekle iz sanj ...
Jackson 5 – ABC
Michael Jackson je pri še ne polnih dvanajstih letih že leta 1970 z brati imel uspešnico, ki je posegla po prvem mestu Billboardove lestvice, s katere je sklatila same Beatlese in njihovo pesem Let it be. Pesem sicer govori o tem, kako bo svoje dekle naučil abecede, če bo lepo ponavljala za njim A, B, C in ena, dva, tri. Za povrhu pa tudi, da je tako enostavna tudi ljubezen. V Jacksonovem primeru se je to, kasneje v življenju, ironično, izkazalo za vse prej kot enostavno ...
Asher Roth – I love college
"Tista zabava sinoči je bila nora, želim si, da bi jo posneli," poje Asher Roth, ko govori o študenstskih zabavah, dekletih, popivanju in kosih pice za dolar. Njegova ležernost in tudi nazoren videospot vas težko pustijo hladne, saj vas vrnejo v nora študentska leta, če se jih seveda spomnite.
Alice Cooper – School's out
Vincent Furnier, bolje poznan kot Alice Cooper, je že leta 1972 napisal ultimativno pesem o koncu šole. "Nič več svinčnikov, knjig, nič več grdih pogledov učiteljev, nič več pouka in ravnateljev, šolo so razstrelili na koščke." Mogoče primernejša za konec šole kot pa za začetek, a vseeno ena najboljših rock himen na temo šole.
Adi Smolar – Jaz ne grem v šolo
Tudi Slovenci imamo kakšno šolsko, ena izmed njih je zagotovo Smolarjeva, ki pa je "otrokom in staršem prijazna", govori pa o tem, da bi "rajši kot šolo počitnice imel", saj "ni nor, da v šoli bi sedel", hkrati pa postreže z nekaj dokazi, kako pameten je, da zares ne potrebuje šole. Adi, verjamemo ti, samo otrok nam prehudo ne hujskaj ...
Racija – Stara
Bolj ostri so bili v nekdaj popularni punk zasedbi Racija, ki so svoji učiteljici, ki je pet let učila pet predmetov, po punkovsko brez dlake na jeziku povedali vse in še več, v drugi polovici 90. let pa marsikateremu najstniškemu šolarju olajšali šolske dneve, ki so si z veseljem dali duška z vzklikanjem nazornega refrena pričujoče pesmi.
Častni omembi: The Smiths - The Headmaster's Ritual / Nirvana - School
Seznamu velja dodati vsaj še dve pesmi, in sicer in sicer mojstra ironije Morrisseya ter grunge prvake iz Seattla. Moz govori o tem, kako manchesterske šole vodijo grozljivi duhovi, v prastarih oblekah, ki so ljubosumni na mladino in poje "rad bi šel domov in se odrekel izobrazbi kot slabi napaki". O nočni mori vsakega otroka je pisal tudi Kurt Cobain, četudi je naskrivaj kadil, hkrati pa tarna, "ne boste verjeli, imam res srečo, ni odmora, spet si v srednji šoli".
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.