V središču albuma Nevermind je bila kontradiktornost frontmana Nirvane, Kurta Cobaina, ki je nihal med apatijo in revolucionarnostjo, med prijaznostjo in jezo. Najbolj zanimivo je, da so albumu prisluhnili tako pankerji kot metalci in privrženci indie glasbe, s svojim pop pridihom pa je pritegnil tudi širše poslušalstvo.
Charlotte Blum, ki je nedavno izdala knjigo o grungeevskem gibanju, je dejala, da je bil Nevermind album, zaradi katerega je "hard rock zvenel starokopitno, rock, ki je bil popularen v 90. letih prejšnjega stoletja, pa površno, mizogino in manj intenzivno". Najudarnejša skladba z albuma, ki je mnoge dvignila na noge, je Smells Like Teen Spirit.
Na Nevermind so našle mesto tudi skladbe z refreni, ki "gredo hitro v uho", kakršni sta Come As You Are in Lithium, pa tudi mirnejši komadi, kot sta Polly in Something in the Way. Zvok pesmi na albumu je pogosto besen, melodije pa preproste, Cobain jih je nekoč primerjal z otroškimi rimami. To naj bi bilo zato, ker je frontman Nirvane poleg alternativnih skupin rad poslušal tudi Abbo, Queene in Beatle.
Cobainovo punk-rock držo je sicer načelo spoznanje, da so album Nevermind posvojili tudi "japiji, ki so se naokrog vozili v BMW-jih". Producent Butch Vig je dejal, da bi bilo glasbeniku vseeno, če bi prodali zgolj 50.000 izvodov tega albuma. Občutek, "da se je prodal", je bil namreč po njegovih besedah za Cobaina neznosen.
H kultnemu statusu albuma pa je po drugi strani pripomogel prav Cobain, ko je izjavil: "Če si seksist, rasist, homofob ali v osnovi kreten, ne kupi tega CD-ja. Vseeno mi je, če sem ti všeč, jaz te sovražim."
Glasbenik je bil kritičen tudi do apatije svoje generacije – album je namreč izšel pred koncem hladne vojne, ko mladi niso vedeli, kam naj usmerijo svojo jezo. Kljub vsej kritičnosti pa se tudi Cobain na koncu ni odločil za aktivizem. Umaknil se je iz soja žarometov, se prepustil drogam in leta 1994, pri 27 letih, napravil samomor.
Ameriška revija Spin je Nirvano pred mesecem dni označila za eno najvplivnejših skupin vseh časov. Njena baza oboževalcev ostaja trdna, med tistimi, ki cenijo njeno glasbo, pa so tudi Billie Eilish, Lana Del Rey in Frank Turner.
Čeprav je bil Cobain s svojimi besedili in glasom najvidnejši član skupine, sta h glasbi skupine močno prispevala tudi bobnar Dave Grohl in baskitarist Kris Novoselic, na odru pa je z njim pogosto stal tudi Pat Smear. Grohl je glasbeno kariero uspešno nadaljeval v skupini Foo Fighters, Novoselic pa se je podal v politične vode.
Pred mesecem se je ob obletnici Neverminda že oglasil tudi eden najbolj znanih dojenčkov vseh časov, danes 30-letni Spencer Elden. Zaradi svoje gole fotografije na naslovnici albuma je še živeče člane skupine in še nekaj drugih vpletenih tožil zaradi spolnega izkoriščanja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.