Festival MetalDays raste iz leta v leto, kar ne preseneča, saj iz leta v leto tudi skrbijo za boljšo ponudbo in pogoje, ki ljudem iz vse Evrope in tudi sveta omogoča čim boljši "odklop" ob metal glasbi in hkrati čim lepše in pestrejše metalske počitnice. Letos so obiskovalci menda prišli iz več kot 70 različnih držav, hkrati pa vsako leto, poleg stalnih gostov, beležijo tudi porast novih obiskovalcev. Festivalske vstopnice so bile letos prvič razprodane, ostale so enodnevne vstopnice za tiste, ki so se odločili priti na točno določen dan, da so slišali svojo priljubljeno skupino ali skupine.
Teden metalskih počitnic tako poleg ogrevalnega nedeljskega dne in poslovilne sobote ponuja pet dni neprestane veselice z več kot 130 (bolj ali manj) metalskimi skupinami. Prvi dan, v ponedeljek, so tako najbolj "žgali" poljski ekstremni metalci Behemoth, švicarski folk metalci Eluveitie in škotski metal pirati Alestorm, torek je ponudil nemške legende Accept, finske folkerje Ensiferum in švedske black metalce Watain, sreda je bila v znamenju Kanadčanov Kataklysm, Brazilcev Soulfly, francoske cross-over zasedbe Igorrr in Avstrijcev Belphegor.
Številni s(m)o čakali na četrtek, ko so bili napovedani osrednji "headlinerji" letošnjega festivala, legendarna heavy metal zasedba Judas Priest, ki so jo ogrevali ameriški metalcoreovci Hatebreed in hardrockerji Black Stone Riders, na malem odru pa švedski ekstremneži Shining in mistična danska zasedba Myrkur.
Poseben občutek je za marsikoga že sam pogled na metalsko občinstvo, saj je že zdavnaj presežen stereotip, da so to zgolj umazani in potetovirani tipi z mastnimi lasmi in nič kaj privlačne ženske. Dejstvo je, da gre za običajne ljudi, ki si radi privoščijo neobremenjene počitnice ob metal glasbi. Med obiskovalci je izredno veliko družin, ki uživajo na polno, prav tako ni bilo težko spregledati na desetine uživačev, ki so si ob temperaturi med 30 in 35 stopinj Celzija zraka privoščili osvežujoč skok v Sočo ali poležavanje na svojih napihnjenih flamingih ali enorogih. Sproščeno, uživaško in po metalsko neobremenjeno.
Pozitiven premik je zagotovo občutek, da je na vsakem koraku poskrbljeno za varnost, da po tleh ni opaziti ne smeti, ne odvrženih kozarcev (zanje se plača konzumacija), hkrati pa je dobro urejeno s sanitarijami, tuši imajo toplo vodo, na festivalu so si omislili celo bankomat. Večino stvari, ki jih človek potrebuje, je na dosegu rok ali nekaj korakov. Zdi se, da ima vsaka malenkost svoj namen in da vse teče, kot mora, za povrhu vsemu pa je tu še glasba.
Morda se komu zdi, da so skupine pravzaprav za "podlago" vsemu skupaj, ni težko prezreti dejstva, da je večina prišla poslušat "svoje" bende, ki jih pač želi slišati ali jim že leta sledi po koncertih in festivalih. Metalci so neobremenjeno občinstvo in brez dvoma "nezateženo", v kar vas lahko prepriča že sam sprehod po prizoriščih ali v kampu. Pogumneži in tudi številna brhka dekleta si med nastopi skupin privoščjo "crowdsurfing", kar pomeni, da jih v nabito polnem parterju dvignejo in jih nesejo po rokah vse do fotografskega pita pod odrom, kjer jih potem varnostniki varno spustijo na tla, da lahko stečejo nazaj v parter in (po želji) to tudi ponovijo. Zasedba Black Star Riders je tako ponudla naelektreno hard rock razigranost, izvajali so tudi pesmi Thin Lizzy, hkrati pa pripravili teren za metalcore eksplozivneže Hatebreed, ko je bil že čas za kakšen "circle pit" z naraščanjem temperature za zvezde večera.
Kaj povedati o živih legendah Judas Priest? Drugo leto bodo obeležili abrahama kariere, saj delujejo vse od leta 1969. Marca letos so izdali 18. studijski album Firepower. Tekom njihove neverjetne glasbene poti so imeli precej vzponov in padcev, od zloglasnega ameriškega sojenja, ko sta dva oboževalca storila samomor, ko sta poslušala njihovo glasbo, ko so jih tožili zaradi subliminalnih sporočil v besedilih, a so jih leta 1990 oprostili krivde.
Pevec Rob Halford, sicer dolgo časa javno prikriti gej, je že konec 70. let prejšnjega stoletja spopulariziral "usnjeno" modo, ki je postala simbol heavy metala, čeprav je šlo tudi za različne S&M pripomočke in simboliko, ki si jih je nabavil v gejevskih seks šopih. Vse ostalo je zgodovina, pravijo, Halford bo konec avgusta dopolnil 67 let in je še vedno eden izmed boljših in predvsem unikatnih glasov v metal svetu, ki so ga dostikrat poimenovali tudi "metal bog", njegovo razkritje, da je gej, pa mu prav tako ni prineslo negativnih točk, kvečjemu obratno. Zasedba je še vedno v dobri formi, nekoliko pomlajena, igrajo pa pesmi z novega albuma in tudi stare, obvezne favorite kot so You've Got Another Thing Comin', Hell Bent For Leather (ko se Halford na oder pripelje z motorjem), ter ko nadzemeljsko kriči v pesmi Painkiller, v dodatku pa še Metal Gods ter obvezna megahita Breaking The Law in Living After Midnight.
Na manjšem odru Boška Bursaća so marsikoga navdušili Švedi Shining s kontroverznim Niklasom Kvarforthom, ki spretno krmarijo med brutalnimi in nežnimi zvoki, za sam konec večera pa je poskrbela še poduhovljena danska atrakcija Myrkvr pevko Amalie Bruun, ki zagotovo ni razočarala oboževalcev Islandcev Solstafir in podobnih zasedb.
Festival, ki se bo letos v marsikaterem pogledu zagotovo vpisal kot eden najboljših doslej, bodo v petkovem večeru zaključili nastopi odličnih Ircev Primordial na manjšem ter ameriških brutalcev Cannibal Corpse, nizozemske Epice ter Fincev Children of Bodom na glavnem odru.
Če niste obiskali Tolmina, potem vas najbriž ni ujela letošnja festivalska vročica v sice precej muhastem poletju. Potem, ko so pred tem tam odzvanjali reggae ritmi s festivalom Overjam in zdaj težki metal ritmi in rifi z Metal Days, se lahko tja podate v avgustu, ko sledita še razprodani punkerski festival Punk Rock Holiday 1.8 (6. do 10. avgusta) in blues rock festival MotörCity (16. do 19. avgusta).
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.