Leta 1984 se je elita novega vala (Boy George, George Michael, Bono, Duran Duran, Sting in drugi) združila in posnela danes legendarno pesem Do they know it's christmas. Z njo so želeli zbrati čim več sredstev za boj proti lakoti v Etiopiji. "V Afriki ta božič ne bo snega. Največje darilo, ki ga bodo dobili, je življenje tam, kjer nič ne raste, kjer ni dežja in kjer ni rek. Ali sploh vedo, da je božič? Nazdravljamo na vas, dvignite čase vsi, nazdravljamo na njih, za vse pod tistim žgočim soncem. Ali sploh vedo, da je božič?" je le del besedila, s katerim je avtor Midge Ure (sicer član skupine Ultravox) ganil ves svet.
Midge kljub priljubljenosti pesmi meni, da Do they know it's christmas ni nič posebnega, da je le običajen hit in da ljudje ne bi smeli pretiravati pri poveličevanju pesmi iz 80. let. "Velikokrat so me narobe citirali, češ da je najslabša pesem, ki sem jo kdaj napisal. To seveda ni. Napisal sem marsikaj hujšega. A vseeno mislim, da je ta pesem samo 'okej', da ni presežek," je za Yahoo Entertainement povedal Midge Uru. "Priznam pa, da je pesem fenomen v določenem obdobju v glasbeni zgodovini. Kot posamezna pesem pa je ... Res, nič posebnega. Ni kot White Christmas, ki je klasika. Mislim, da je okej pesem, ki je postala veliko več, kot je kdorkoli misli, da bi lahko postala."
Pesem je leta 1984 na britanskih glasbenih lestvicah v samo štirih dneh dosegla prvo mesto in tam ostala tri tedne. S tem je postala najbolje prodajan singel v zgodovini britanske glasbe. Samo v Veliki Britaniji so do danes prodali kar 3,8 milijona kopij pesmi in je s tem takoj za petami legendarni pesmi Eltona Johna Candle in the wind iz leta 1997.

Pesem so v okviru dobrodelne prireditve Band Aid posneli še trikrat, in sicer 1989, 2004 in 2014. A Ure je leta 2017 za medije potrdil, da ne bodo posneli nobene priredbe več zaradi spoštovanja do pokojnega Georgea Michaela in Ricka Parfitta (član skupine Status Quo). "Ne trdim pa, da nimam vsakič, ko pesem slišim, tudi kurje polti. Album in pesem sta dosegla to, kar smo si želeli," je povedal Midge. S pomočjo pesmi so takrat namreč zbrali kar 21 milijonov evrov. Poleg tega pa je bila povod za snemanje ameriške pesmi We are the world in dobrodelne koncerte Live Aid, ki jih organizira Bob Geldof.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.