1. MARIAH CAREY – All I Want For Christmas Is You
Nujnost, ki jo morate poznati, ko nanese na Mariah Carey in njeno All I Want For Christmas Is You, je njena letošnja osvojitev vrha ameriške lestvice singlov. Trajalo je 25 let. Toliko le je že od izida tega singla. Song je resnici na ljubo slab. Doo-wop je oblika popularnih pesmi, ki se je izvila iz starikavega rhythm’n’bluesa. Bolj po kmečko: pavšalno drži, da so doo-wop je komadi tisti, v katerih ženski zborček na robu refrena žgoli šubi-dubi-dub. No, to so te. Vsake toliko, kot je res nuja, se utrne kakšna doo-wop uspešnica, ki ima kar velike možnosti, da postane zimzelenka. Poslušalce ta stil pahne v dopadljivo nostalgijo. En tak pošten doo-wop poskus je bil Uptown Girl, klasika slavnega ameriškega popevkarja, sicer kantavtorja Billyja Joela. Ameriško-brazilski komponist in producent ruskih korenin Walter Afanasieff (znan tudi po sodelovanjih s Celine Dion, Michaelom Boltonom in Whitney Houston) je tole božično cvetko zastavil kot dosledno zmehčan, zato pa ritmično histerično podivjan in zvokovno turbo-naforsiran doo-wop. Opremil pa ga je z zelo agresivnim klavirjem ter enako nevrotičnimi zvončki, zvonovi in tolkali oz. z nabijanjem tamburina. Vrh vsega pa je res tudi to, da Mariah Carey tako mimogrede in nezavzeto kot na tem posnetku (izjema je zaključek uvoda), navadno sploh ne prepeva. Včasih vreča minusov ponudi ven velik plus. Ni pa to dober song, ni.
Ocena: 2
2. CHRIS REA – Driving Home For Christmas
Ta je najboljši med vsemi – božičnimi songi, kadarkoli spisanimi, kadarkoli posnetimi. Nekoč mi je Chris Rea pripovedoval, da song temelji na delu klavirske fraze, ki je prevzeta od jazzovskega velikana Counta Baiseja ter da bolj kičastega komada ni zložil nikoli prej in tudi nikoli pozneje ne. Od kod se je vzel Driving Home For Christmas, nimam pojma, je ponavljal. Song Driving Home For Christmas je bil resnično dolgo časa pozabljen kos glasbe, ki je radijska uspešnica postal povsem spontano, tako kot so nastali tudi verzi zanj. Prepričan sem, da vsakdo, ki se sreča s to popevko začuti, da je na delu sproščeno vzdušje, takšno najbolj pravšnje za praznike. Počasi in z oblico občutka, prosim. In nato še ta prekrokan glas malega angleškega blues navdušenca, ki nemudoma spomni na tiste prijazne strice iz trgovinskih hal z orodjem, barvami in ostalo robo za koristno zapravljanje viška prostega časa. Zakaj še Driving Home For Christmas tako zelo prepričljivo spominja na kamin, ugodje, na toplino doma in mehkobo blazin? Ker je to muzikalično zelo suverena, po značaju pa zelo skromna genialnost.
Ocena: 5
3. WHAM – Last Christmas
Brez veličastnega vokala Georgea Michaela bi bila ta popevka popolna razštelanka. Glasbena podlaga s temi akvarelnimi synth-zvoki – vključno z nekoč zelo priljubljenim prispevkom ritem-mašine znamke Linn – so kar malce smešni, mar ne? Arhaični, pa vendarle za silo še gre (tudi v sedanjosti). Toda kontrast med tem pradigitalnim in perfektnim modernim visokim pop tenorjem, ki se pogosto nagne tudi na falsetno stran, je nezaslišano oprijemljiv, skoraj resničen. Razmerje vokal-muzika ni uravnoteženo, in to v resnici rešuje Last Christmas. Pa ni samo pel. George Michael je na tem posnetku, res, odpel vse glavne vokale ter vse spremljevalne vokale, obenem pa je odigral tudi čisto vse instrumente. Spričo dejstva, da je Last Christmas že 35 let naša stalna decembrska spremljevalka ter da bo tako ostalo še najmanj prihodnjih 35, ga lahko označimo kot rešilnega. Namreč. Last Christmas zaradi manjka pompoznosti, ostrega beata in razgrete orkestracije ni primeren za prav nobeno reklamo. Za vedno najboljša božična fatamorgana.
Ocena: 4,5
4. THE LADBABY – I Love Sausage Rolls
Kaj nastane, ko se blogerji/vlogerji spravijo v akcijo, ki ni njihova specialnost? Na primer, k snemanju songa. Kap! Razen? Kdaj? Razen, kdaj? Ko gre za dobrodelne namene. Takrat je prav, da jim je oproščeno – čisto vse. LadBaby že leta jutjubarsko previja sinova in pere plenice ter se trudi z vsemi sorodnimi oziroma pripadajočimi otroško-gospodinjskimi skrbmi. A to ni vse. Predlani je Mark Ian Hoyle z ženo Roxanne zanetil spletno akcijo s plemenitim ciljem. Stvar je postala verižna, njuna lepa gesta pa tudi. Še pred tem sta po svoje, to je zelo na juhuhu predelala AOR (Adult Oriented Rock) ali odraslo-rockovski standard We Built This City, in jo uporabila kot središče dobrodelne operacije. Dve leti pozneje, to je pravkar, pa sta na enak način modificirala še klasično rock nažigancijo I Love Rock’n’Roll. Zdaj je ta I Love Sausage Rolls. Sausage Rolls so, hm? Kratka hrenovka, ovita v slano listnato testo, torej bi to lahko bil cca. tudi kratek hot-dog v slanem kroasoju. Z obema komadoma sta Hoyletova preskočila hudo konkurenco in v času, ko je osvojitev britanskega lestvičnega vrha za glasbeno industrijo manično nujna, uspela doseči prav to – 1. mesto. Za tole skrpucalo od songa nimam besed. Če pa že eno, pa so to karaoke. Za prislužena sredstva, razdeljena tistim, ki jih potrebujejo najbolj, pa vsa čast in hvala.
Ocena: 1,5
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.