Glasba

Kitarska klinika: Koliko kitar ima vsak kitarist? Eno premalo!

Izola/Ljubljana, 18. 12. 2019 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
37

Statistika pravi, da je v ZDA največ kitar, saj so povprečno v vsaki hiši štiri. Preseneča pa tudi, kdo vse igra kitaro, ki je najbolj razširjen instrument na svetu. Na leto prodajo od 600 do 700 milijonov kitar, samo Španija, ki velja za zibelko kitare, izdela 800 tisoč akustičnih kitar na leto. Davorin Sever iz Izole pa je slovenski izdelovalec kitar, poznan po vsem svetu.

Mojster Sever se zaveda, da so pomembne izkušnje in delanje napak. "Če imaš samo eno kitaro, potem je vse v redu, če imaš dve, že imaš primerjavo. Tako se potem lahko učiš naprej," je prepričan.
Mojster Sever se zaveda, da so pomembne izkušnje in delanje napak. "Če imaš samo eno kitaro, potem je vse v redu, če imaš dve, že imaš primerjavo. Tako se potem lahko učiš naprej," je prepričan. FOTO: Miro Majcen

Kitara je brenkalo s prečkami, ki ima običajno šest strun. Ime kitara prihaja iz španske besede "guitarra", ki najbrž izhaja iz latinske besede "cithara" oz. iz sanskrta "tar", kar pomeni struna. Instrument izvira iz Španije iz 16. stoletja, sicer pa je imel v poznem srednjem veku štiri strune, bil je tudi ožji in globlji kot moderna kitara. Prve električne kitare so razvili v ZDA v 30. letih prejšnjega stoletja, ko je prvo leta 1931 izdelal George Beauchamp, nato pa so jih začele izdelovati znamke, kot so Rickenbacker, Fender in Gibson. Pri nas je v absolutnem vrhu Davorin Sever, ki ima 40-letne izkušnje in se osredotoča na lesene kitare, na njegove "ljubice" pa prisegajo tako domači kot tuji vrhunski kitaristi. V okviru svoje "kitarske klinike" nam je razkazal, kako se popravljajo kitare, nam razložil postopek, obenem pa smo izvedeli tudi kup zanimivosti, tako o samih kitarah, zgodovini kot tudi odnosu do instrumenta, do lesa in o drugih sladkorčkih, ki so zanimivi tako za glasbenike kot glasbene laike.

"Kakšno stranko tudi zavrnemo, saj lahko sama vrednost popravila preseže vrednost kitare."
"Kakšno stranko tudi zavrnemo, saj lahko sama vrednost popravila preseže vrednost kitare." FOTO: Miro Majcen

Klinika za kitare, kakšna je dobra kitara, koliko časa se jo izdeluje?

"Na kitarski kliniki instrument pregledamo, ga ocenimo, vidimo, kaj je slabega, kaj je za narediti. Stranki svetujemo, kaj naj naredi, kitarist sam pa se mora potem odločiti, kako bo postopal in kaj se bo dejansko naredilo. Najbolj pogosto menjamo prečke, saj se najbolj obrabljajo. Odvisno sicer, kako kdo igra in kje so mesta obrabe. Se pa pri obrabljenih prečkah pojavlja motnja v intonaciji, struna začne brenčati. Ko preprosto ni več mogoče igrati, je ta poseg neizbežen. Zato imamo poseben postopek s posebnim orodjem, ki smo ga sami razvili in ga tržimo po vsem svetu. Imam svoj koncept, ki ni nobena skrivnost. Bolj točno, kot je narejeno, bolj kot se elementi, vrat, telo, prilegajo, manj je izgub prenosa vibracij. Les, kako potekajo žile, vse je pomembno, da je vrat stabilen, da se čim manj ukrivlja. Pomembno je, da pustiš, da se umirja – zalepiš, obdelaš in pustiš. Izdelava nove kitare tako traja do pol leta. Kakšno posebno delamo tudi dve leti, kar pa seveda stane," nam je uvodno razložil "doktor za kitare", gospod Sever iz Izole, ki se ponaša z večdesetletno prakso, tradicijo in edinstveno kakovostjo svojih kitar.

Seveda se kitare med seboj razlikujejo, tako po barvi in obliki kot po izdelavi in sestavnih delih ter seveda zvoku. "Raven vrat je pravilno konkavno vbočen, sicer so vrat in prečke najbolj pomembne enote kitare, za katere smo specialisti, hkrati pa je to kot nekakšna cona udobja. Če je to urejeno, kot je treba, se lažje in lepše igra. Sicer pa velja pravilo, da cenejša je kitara, prej pride na servis. A tudi določena znamka ni nujno jamstvo za kakovost," je prepričan mojster, ki ima pri svojem delu tudi vajence, ki se pridno učijo spretnosti in obrti.

"Že od vsega začetka je pomembno, da ti je kitara všeč vizualno. Vsak si izbere kakšno, ki jo je videl, recimo, v videospotu System of a Down, pri Big Foot Mami ali Tomiju iz Siddharte. Najbrž jo bo tudi zato kupil in posledično večkrat vzel v roke, ker si jo je želel. Sicer pa je vse odvisno od posameznikovih ušes. Iščeš in iščeš, nazadnje pa iz nekaj grdega narediš nekaj lepega. Vsaka kitara ima svoj zvok, ki se ga morda čez nekaj mesecev naveličaš in jo boš zamenjal. Najprej je sicer pomembno, kakšen kitarist je posameznik, potem pa seveda to, kaj se da narediti iz določenega kosa lesa. Vsak les zveni drugače. Mojster sicer natančno ve, kaj in kako, in ima v večini primerov prav, na koncu pa je seveda vse odvisno od tega, ali sta ti določen zvok in zven všeč ali ne," je svoje misli strnil mojstrov vajenec Jaka.

"Kitara je stvar duše, mora biti zadovoljstvo, da si z instrumentom eno, da si sproščen in da ti igranje ni muka. Navdih pride, če si sproščen, pomembne pa so tudi kilometrina in vaje."
"Kitara je stvar duše, mora biti zadovoljstvo, da si z instrumentom eno, da si sproščen in da ti igranje ni muka. Navdih pride, če si sproščen, pomembne pa so tudi kilometrina in vaje." FOTO: Miro Majcen

Najbolj pogoste napake kitaristov in na kaj je treba paziti

"Največkrat se zgodi, da je kitara zanemarjena, saj lastniki ne upoštevajo spomladansko-poletnega oz. jesensko-zimskega režima. Kitara se odzove na ogrevanje, vlago, ne glede na to, koliko je bil instrument drag, je les vedno živ, je hidroskopičen, občutljiv na vlago ali vročino. Najslabše je poleti kitaro pustiti v črnem kovčku v avtu. Pri akustičnih se npr. odlepi kobilica, na katero so vpete strune. Mraz in vlaga škodujeta vratu, da popusti, se zvije, dobi večjo naklonino ali razpoka lak, če pa je suh zrak, v kurilni sezoni, pa pride do krčenja lesa," nam je razložil mojster, ki točno ve, kako se zadevam streže, četudi v roke dobi instrumente v slabem stanju.

"Ponavadi gre za nevednost, ker se kitarist ne poglobi, ker ne razume, da lahko lažje ali bolje igra tudi z drugačnimi nastavitvami, dokler mu tega ne predočiš in potem spregleda in si zaželi, da bi bilo od zdaj lahko nekoliko drugače. Ljudje pridejo in se seznanijo in dobijo osebno izkušnjo. Podobne delavnice delam tudi drugod po svetu, od Kitajske, Italije, Španije do Velike Britanije," je še dodal.

Kitarska klinika Sever
Kitarska klinika Sever FOTO: Miro Majcen

Les, les in še enkrat les

"Vse se začne z lesom, ki določi barvo tona in odzivnost. Največkrat uporabljen les je javor. Najboljša je kombinacija različnih lesov, ker imajo različne tonske lastnosti. Glede na želeni zvok se potem izbira. Ljudje ponavadi ne vedo, kaj določena stvar pomeni. Če je vrat svetle barve, je tudi zvok bolj svetel. Smreka se kot les za električno kitaro izkaže za zelo dobro, saj ima najhitrejši prenos zvoka, 5900 metrov na sekundo. Od najbolj zanimivih oblik smo naredili kitaro v obliki avta, lokomotive, U2, marsikaj se da. Najbolj pomembno je, koliko kitara na suho odzvanja. Pomembno je, kako je les zlepljen, da ta 'počije', ko ga zlepimo. Da je kitara brez notranjih napetosti. Danes v tovarnah kitare zlepijo, jutri jo že naprej obdelujejo, kar pa ne gre, izdelava potrebuje svoj čas. Zaradi česar je tudi trajnejša, praktično za zmeraj, in manj občutljiva za zunanje vplive," svoje izkušnje in znanje opiše Sever.

Drugačnost še kako šteje

Vsa leta izkušenj, prakse in trdega dela pa so prinesla tudi zavedanje, da je za uspeh treba biti kar najboljši, tako po kakovosti kot po odnosu do instrumenta, do materiala in še česa. V modernih potrošniško-kapitalističnih časih sta seveda pomembni hitrost in cena. A dobre stvari zahtevajo svoj čas, hkrati pa stanejo, vsakdo pa se zaveda tudi, da štejeta drugačnost in unikatnost.

"Človeku, ki pride naročiti kitaro, je vedno pomemben dejavnik udobja, saj je to za kitarista delovno orodje."
"Človeku, ki pride naročiti kitaro, je vedno pomemben dejavnik udobja, saj je to za kitarista delovno orodje." FOTO: Miro Majcen

"Drugačnost je zame pomembna kategorija, saj izražaš ustvarjalnost, kar pomeni, da si v stanju razmišljanja in spreminjanja stvari na bolje. Drugačni smo, delamo drugače. Vedno je rezultat kitara. Izdelava in zvok pa morata biti presežek, ki mora zadovoljiti vsakogar. Kar prepoznajo tudi naši odjemalci. Ko se jim na koncih ust naredijo jamice, potem smo dosegli svoje. Zadovoljna so vsa čutila, ušesa, prsti in tudi duša. Zdaj ni več toliko želja, da bi nekdo imel kitaro kot Slash ali Keith Richards, zdaj se vsi bolj nagibajo k temu, da bi imeli kitaro z osebnim pečatom, da je vsaka po svoje unikatna," nekoliko poetično in hkrati vizionarsko razloži Sever.

"It's only rock'n'roll ..."

Da, "samo rokenrol je, a nam je všeč", so nekoč peli Stonesi, kar še vedno prepevajo tudi na pragu osemdesetih na katerem od svojih, večinoma razprodanih, koncertov. Če smo nekoč upali, da jih bomo vsaj enkrat videli v živo, potem si je dandanes večina to željo najbrž že izpolnila, saj se vsakih nekaj let ponudi priložnost, če že ne v Sloveniji, pa vsaj v naši neposredni bližini. Vseeno pa ostaja bojazen, katera turneja bo dejansko tista zadnja. Da gre za "umazan" posel, se zaveda tudi doktor za kitare, ki je v svoji karieri videl že marsikaj hudega, kakšno je celo razbil, seveda v poučne namene.

"Instrument te mora vleči, da nanj lahko ustvarjaš, in samo tako lahko prihajajo iz njega lepe melodije in pesmi."
"Instrument te mora vleči, da nanj lahko ustvarjaš, in samo tako lahko prihajajo iz njega lepe melodije in pesmi." FOTO: Miro Majcen

"Vseeno gre za rokenrol, včasih komu, ki prinese zelo zanemarjen instrument, v šali rečem, da se deratizacija zaračuna posebej, haha. Vidiš marsikaj, od maha do alg, kar res niso najbolj prijetni prizori. A včasih je treba kitaro tudi preizkusiti, koliko prenese. Svojo sem razbil, najprej jo nežno porival, da je padla na tla, a kaj hočemo, kar je treba, je treba. A ni lahko razbiti kitare, tako zaboli, tako zatrese, res ni mačji kašelj (smeh). Hodil sem po vratu, a vse to zdrži, kar je dobro vedeti," nam je v smehu razložil Sever o izkušnji, ko se je odločil razbiti kitaro, seveda z namenom preizkusa vzdržljivosti.

Da vsaka "ljubica" potrebuje nežnost in tudi primerno ljubezen v obliki vzdrževanja in servisa, se zavedajo tudi rokerji sami. Eden takih je Robert Likar, kitarist v zasedbi Niet in nekdaj član The Drinkers, ki prav tako prisega na mojstra Severja, ko gre za nujnosti, ki jih potrebujejo njegove kitare, ki jih ima okoli deset. 

"Kitara je vsake toliko časa potrebna remonta, treba je nastaviti vrat, pobrusiti kakšno prečko, da so strune nižje oz. bližje vratu, da se kitarist ne muči preveč, sicer je precej težje igrati. Kitara mora služiti svojemu namenu, meni najbolj odgovarja klasični Gibson model, četudi ni morda toliko simpatična po zvoku, a mi ustreza vrat, ki je bolj zaobljen, strune so v loku in je drugačna od "fenderice", kjer so strune naravnost in so na istem nivoju. Gibsonka ima okoli pet kilogramov, a se splača potrpeti. Imam sicer tudi znamke Fender, Ibanez in pa Takamine, ki ima zame najboljši zvok," je povedal Likar, ki se je te dni uspešno vrnil na odre z Nieti, s katerimi navdušujejo svoje stare in nove privržence na razprodanih koncertih po Sloveniji.

"Zdaj ni več želja, da bi imel nekdo imel kitaro kot Slash ali Keith Richards, zdaj se vsi bolj nagibajo k temu, da bi imeli kitaro z osebnim pečatom, da je vsaka po svoje unikatna."
"Zdaj ni več želja, da bi imel nekdo imel kitaro kot Slash ali Keith Richards, zdaj se vsi bolj nagibajo k temu, da bi imeli kitaro z osebnim pečatom, da je vsaka po svoje unikatna." FOTO: Miro Majcen

"Glasba je kategorija za dušo. To v tujini dojemajo drugače. Če v tisti uri ali uri in pol na odru trpiš, potem to ni več to, kar naj bi bil prvotni namen glasbe. Kitara je tako stvar duše, mora biti zadovoljstvo, da si z instrumentom eno, da si sproščen in da ti igranje ni muka. Navdih pride, če si sproščen, pomembne pa so tudi kilometrina in vaje. Človeku, ki pride naročit kitaro, je vedno pomemben dejavnik udobja, saj je to za kitarista delovno orodje. Instrument te mora vleči, da nanj lahko ustvarjaš, in samo tako lahko prihajajo iz njega lepe melodije in pesmi," je svojo filozofijo in naše druženje zaključil mojster Sever.

Kako je videti popravilo prečk na kitari, pa si oglejte v fotogaleriji in videoprispevku!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KavčStrokovnjak
18. 12. 2019 16.48
+2
Če kdo želi, mu izdelam unikatno stojalo za več kitar iz poljubnega lesa in poljubne oblike. Lahko samostoječe ali pa stensko.
Amasakul
18. 12. 2019 14.06
+3
Če bi jih imel 200 kom doma bi jih bilo premalo.
DeBill
18. 12. 2019 11.45
-17
ne popravlja kitar ampak električne kitare. to redko seže do gležnjev kaki vrhunski akustični. tud cene so mal drugačne kot za pofarbano plato z magneti.
glej ovega
18. 12. 2019 12.06
+5
imam 2 akustični kitare in 4 električne... od mojega začetka sem bil nor na akustično...no sedaj mi je akustika kar nekaj..zvok el..ob kvalitetnem ojačevalcu.. Boss,Fender... se akustika skrije ;) tud z el..kitaro se igra akustiko...zopet odvisno od kvalitete ojačevalca... el..kitaro je lažje igrat saj ima ožji vrat..za tiste z manjšimi prsti je el..kot ulita v roko..medtem je akustika kot bi držal sod z ročajem.. no je pa res..vsak ima svoj okus..večinoma kitaristi po svetu prisegajo na električno...predvsem UK in USA..v sloveniji je kitara redkost...1 kitara na vasi morda..lp
Uporabnik1292093
18. 12. 2019 12.50
+7
Odvisno kaj igraš. Zadnje čase me navdušuje prstno igranje (klasika, španske), to je občutno lažje igrati na klasični kitari, ki ima še večji sod od ročaja kot akustična.
assassinvaukmana
18. 12. 2019 11.07
+7
Kaj pa Nace Zaletelj????? CAR
jmis
18. 12. 2019 10.41
+3
Men je pa še zmer najljubša moja zračna kitara
SDS_je_poden
18. 12. 2019 10.37
+11
Mmmmm... kitarca je moja največja ljubezen..... Z vsem napisanim se strinjam.
Lenika23
18. 12. 2019 14.54
+0
Sreča naša, da se strinjaš, ker sicer ne vem, kaj bi bilo ... (wtfay)
Pacek22
18. 12. 2019 10.01
+17
Poleg Severa bi priporočal tudi Tomaža Šinka iz Mengša, ki tudi mojstersko zrihta vsako kitaro. Dal sem mu popraviti obe moji kitari. Električno in akustično. Cena je pa odvisna koliko je za popravit :)
Debely
18. 12. 2019 10.44
+5
Uporabnik1292093
18. 12. 2019 12.50
+1
KavčStrokovnjak
18. 12. 2019 14.38
+2
Mah jaz si naročim dele in potem sam doma popravim, zamenjam. Pa čisto vseeno ali so šponarji ali pa magneti. Pa ne ker si ne bi mogel privoščit "klinike" ampak, ker je čisti užitek sam negovat svoje ljubice.
Lenika23
18. 12. 2019 14.57
+1
Tudi jaz sem mu nesel eno klasično (Takamine), pa je rekel, da ae je ne splača popravljat (menjava prećk), naj kupim njegovo, mojo pa vzame v račun ... :-[
0OO7
18. 12. 2019 09.58
+14
Imam enih par kitar, ki niso nič posebnega, a so zgledno vzdrževane in vsaka v svojem kovčku. Nekoč sem si pri 19. letih grdo zlomil levi laket. Bilo je Martinovo, v zraku 1promil alka, jaz pa sem na mopedu s slabo lučjo hitel na rojstni dan k ljubici. Nekje na poti je reklo bum in celega zlamanega me je rešilec odpeljal v bolnico. Roka (leva dlan) brez kože, desna ritnica brez hlač, gat in kože, levi gleženj tudi cca. v takem stanju in daljši študijski dopust sem imel zagotovljen. Ko sem toliko prišel k sebi, da mi je zdravnik predpisal fizioterapijo, se z levo roko kljub naporom nisem mogel prijeti niti za nos. Namesto prej sicer izrazito mišičaste roke sem imel takrat kost, kožo in mozolje. Dr. Toš, kirurg s Ptuja, žal že pokojni, mi je svetoval, da si naj kupim kitaro in začnem igrati, z namenom razvoja motorike prstov. Poslušal sem ga in si kupil Melodijino 12-strunko. Kitara je sicer imela lep zvok, a samo, če jo je igral nehče drug, ker jaz nisem znal nič. Pa neverjetno "trda" je bila, ker kakšno sem kupil, taka je ostala. Dandanes dobro vem, kako jo nastaviti, da je kitaristovim prstom prijazna. Najprej sem začel odkrivati svet akordov in ritmov, pozneje pa tehniko solaž. V to sem potegnil tudi svojega mlajšega brata in kitara je obema postala velika ljubezen. Spomnim se, da sva igrala celo ploščo Shadowsov, katere sem se dokopal v originalni verziji v trgovini Mladinska knjiga v Mariboru. Čas je tekel in v mojo zbirko je prišlo še več kitar. Leta 1980 sem kupil rabljeno, a zgledno ohranjeno črno Ibanezko, model Les Paul. Imela je letnico izdelave 1972 in že kar lepo načet krom z zlato pasivacijo. Takoj po nakupu sem jo razstavil, vse kromane dele zlužil in jih po predhodnem poliranju in bakrenju dal kromati na novo. Po montaži je kitara zasijala v čisto eni novi maniri, magneta sem zamenjal z novima diMarzio Humbucker in DualSound. Zamenjal sem tudi preklopnik med magnetoma s Fenderjevim in ferklajdungo okrog njega ročno izdelal iz bele trde plastike. Z zadnje strani sem snel pokrov elektronike in jo zamenjal z izdelavo nove po načtih diMarzio ter kitaro zaprl. Danes je ona moja ljubica, ker za kaki trši rock boljše kitare še v roki nisem imel. Še dandanes je v vrhunskem stanju, krom pa tak kot nov. Izdelati sem ji dal kovček po meri in v njem počiva, ko jaz ne uživam v njej. Nudi mi "pljunut" zvok, kot ga ima denimo Gary More v komadu Loner ali Steel Got the Blues. Pozneje sem si kupil še kitaro od Melodije, kopijo Fender stratocaster, ki sem jo tudi hitro modificiral. Bili so Markovičevi časi in je bila smešno poceni. V roko mi je pasala, na rami je bila uravnotežena, elektronika pa je bila že nekaj drugega. Magneti so bili narejeni v Titovem užicu in so bili bolj bogi. Da na špilih ne bi gulil Ibaneza sem magnete zamenjal s Shalerjevimi. Potem je kitara za drapanje po špilih bila dobra, sploh pa za clean sound. Bila je lepe temnozelene barve z grobim metalicom. Pihnil sem jo sam. Potem sem nekoč imel tudi eno Framusko, l.1964, ki sem jo porihtal. Imela je polakustični korpus in je ostala mojemu, žal že pokojnemu bratu. Naredil sem jo tako, da je bila čimbolj izvirna in zato cenjena, špilala pa je tak, tak... Pozneje jo je brat prodal in dobil zanjo toliko, da si je lahko kupil VW hrošča 1300. Zgoraj omenjeno 12-strunsko melodijo sem nato nekomu podaril, ker sem se navdušil nad kitarami Washburn, torej akustičnimi. Sedaj imam dve, model EA26 in še eno, oblike jumbo. Na slednji se mi je žal nekje zlomil vrat, sploh ne vem kdaj in kje. Lom je bil čez lesne vitre med vratom samim in med "lopato" z navijalci. Naredil sem plan in kitaro poravil s pomočjo kovinskih opor. To pa se mi je tako dobro vsralo, da je to sedaj moja najljubša akustična kitara. Je mehka, lepa, paše v pešici, žal pa je malo šibkejša basu. Ampak to nadoknadim z nastavitvijo na ojačevalniku za akustično kitaro (Ibanez Trubadur - stari model). V glavnem, čudovita kitara s cutawayem. EA26 je manjša akustična kitara, v basu tudi šibkejša, a ima vrhunsko
0OO7
18. 12. 2019 09.59
+7
EA26 je manjša akustična kitara, v basu tudi šibkejša, a ima vrhunsko elektroniko in zelo lep izgled. Tudi štima super. V preteklosti sem imel še več kitar, a nobene nisem prodal. Vsako, ki je šla od mene, sem podaril, in to kakemu dečku, ki jo je zaslužil in pozneje igral. Sedaj ima že 61 let in kake nove kitare ne bom več kupil. Sem pa rad, ko se dobimo kaki stari plesnivi kolegi s preteklosti in malo pobrenkamo po preteklosti. Takrat se je kitare še igralo, danes pa se jih več ali manj še samo "čoha". Vunjak recimo...
0OO7
18. 12. 2019 11.02
Ja.., pozabil sem napisati, da imam še 5-strunski bas Washburn. Z njim sem igral "govedno". Je tudi zelo lep, ne preveč poživinjenih oblik, brez napake in praske in na baterijo, torej aktiven. Za moje znanje na basu 5X prehud...
Benjamin Kova? 1
18. 12. 2019 09.34
+13
Doma imam Fender Stratocaster, ki je star že 60 let. Leta 1959 jo je moj stari oče kupil v Chicagu in je še danes funkcionalna. Kitara je še vedno originalna brez servisa...bo pa počasi potrebno zamenjati prečke in očistiti potenciometre pri g. Severju, ker bojda je res strokovnjak.
Debely
18. 12. 2019 10.42
+4
Mani je Sever pred 21 leti naredil kopijo Gibson Thunderbird IV basa, ki sem jo kasneje prodal. Kupil sem poceni Johnson kopijo Höfner violin basa, lansko leto pa nabavil Fender Telecaster Modern Tele Player in Peavey Vypyr VIP 1, ki mi zadošča za špilanje od akustike, cleana do žagarije.
WestCoast
18. 12. 2019 09.10
+2
Super. Mogoce kdaj v prihodnosti narocim tudi jaz kako bass kitaro tam. Ceprav mi bo težko izstopiti iz primeža Ibanez..Fernandes..Fender jazz..ZON in seveda Warwick
Debely
18. 12. 2019 08.45
+11
Slavko Lebar odnese v Sloveniji večino kitaristov. Tehnično/melodičen kitarist, ki je v sedemdesetih igral pri skupinah Pepel in kri, Izvir, Predmestje, kasneje pa v devetdesetih v skupini Spin. Marko Lebar, oziroma Mark Lemer je njegov mlajši brat. Tudi odličen kitarist. V primerjavi z njima, Bor Zuljan nima za burek. Ni vse v tehniki in dirkanju po vratu kitare.
Debely
18. 12. 2019 08.59
+4
Pa da ne pozabim na Bushyja od Avtomobilov in Heaven X in pa seveda pokojnega Alana Jakina (skupina GO in Avtomobili), pa tudi Marjana Malikoviča (Kameleoni, September, Srce, Karamela).
joze drugi
18. 12. 2019 09.29
+1
Uh si jih naštel. Se da kje slišat, yt nič kaj ne najde kot posameznike?
Debely
18. 12. 2019 10.36
+3
Hja, bo treba kar na kak sejem vinilk ali pa kupit kak CD.
0OO7
18. 12. 2019 11.04
-3
KavčStrokovnjak
18. 12. 2019 16.53
+2
Drži kot pribito. Tehnika ni vse. Poznamo fante iz Los Ventilos. Vsi visoko študirani glasbeniki. Glasba pa ni ravno nek presežek. Seveda tehnično perfektno odigrano ampak brez občutka. Veliko odlične glasbe je prišlo s strani samoukov, ki so glasbeno nepismeni. Najbolj tipični primer "nepismenega" glasbenika je Jaco Pastorious.
jazzie12
18. 12. 2019 08.33
+8
Najpomembnejšega izdelovalca kitar v Sloveniji ste pa preskočili.
Debely
18. 12. 2019 09.00
+2
WestCoast
18. 12. 2019 09.12
-1
Lenika23
18. 12. 2019 15.44
+3
joze drugi
18. 12. 2019 08.27
+8
Glede na to kako dolg članek je napisan, upam da se bo vsaj še kakšen dober kitarist pojavil, da nam ne bo treba poslušat unga od Oriane. Moram pa ob tej priložnosti pohvalit res odličnega kitarista Petra Deklevo. Tudi Mare Lebar ni bil od muh.
KavčStrokovnjak
18. 12. 2019 16.54
joze drugi
18. 12. 2019 19.19
Nekaj še menda preigrava, sam ni več to to. Podobno je "zašel" v mirnejše vode kot rocky george, če poznaš.
nasdragivoyo
18. 12. 2019 08.24
-16
Bolj grdih kitar na slikah pa še ne :)
Debely
18. 12. 2019 09.00
+16
WestCoast
18. 12. 2019 09.08
+7
Ta jape pomoje niti glasbenik ni. Pomoje kr neki nabija zato ker ima svoje frustracije v majhni glavi ki jo nosi okoli.
nasdragivoyo
18. 12. 2019 18.17