Glasbena novinarka Lesley-Ann Jones ni prva, ki se je lotila podrobne analize življenja najbolj znanega Beatla. Biografija, ki nosi naslov John Lennon: Življenje, ljubezen in smrt največjega rokovskega zvezdnika, pravzaprav ne razkriva ničesar novega. Na nek način je to tudi nemogoče. Njena drugačnost in s tem dodana vrednost se skrivata v njenem enciklopedičnem pristopu in avtoričinih vprašanjih, ki skozi pripoved Johnove življenjske zgodbe bralca prisilijo v razmislek o tem, kdo je v resnici bila oseba z imenom John Lennon.
Zvezdnik njegovega kova si je lahko privoščil marsikaj. Bogastvo in slava sta Lennonu velikokrat pomagala, da so ljudje tolerirali njegov grob pristop, norčevanje, takšne in drugačne žaljivke, narcisoidno osebnost in še kakšno osebnostno motnjo. Lennon v življenju ni imel veliko pravih prijateljev, kar je najbrž bila posledica njegovega odnosa do ljudi in sveta. Ironično in pravzaprav malce žalostno pa je, da so se z znanstvom z njim mnogi okoristili po njegovi smrti. Med njimi tudi njegova prva žena Cynthia Lennon in velika ljubezen Yoko Ono.
Jonesova je Lennonovo življenje opisala na klasičen biografski način – od rojstva do smrti. Od težke mladosti, ko je bil izgubljen otrok in težaven mladostnik, do konca, ko je umrl pod streli neznanca. Vmes je bil seveda še svetovna rokovska zvezda, oče dveh sinov, ljubimec tisočih žensk (in po nekaterih pričanjih tudi nekaj moških), vsestranski umetnik. To je bil John Lennon, kot ga je poznal svet. Kdo pa je bil resnični John Lennon? Kaj se je skrivalo za lupino?
Sodeč po pričevanjih tistih, ki so ga poznali, in mnogih psihiatričnih ocenah njegovega karakterja, ki so jih podali strokovnjaki (tudi po njegovi smrti), pa je bil zelo kompleksna osebnost, zazrta predvsem vase. Že res, da je večino svojega življenja preživel pod vplivom takšnih in drugačnih substanc, ki so se prav tako odražale v njegovem vedenju in vplivale na psihološko stanje. Iz tega sledi pisateljičino vprašanje – kdaj je umrl resnični John Lennon? Kje na poti skozi razburkano življenje je izgubljal delčke samega sebe in ali se je resnično še kdaj našel?
Ponavljal je napake svojih staršev, ki so ga kot otroka predali v varstvo materini sestri Mimi, česar ni nikoli prebolel. Zvestobe ni poznal, ne v ljubezni in ne v pristnih prijateljskih vezeh. Kako bi živel, če ne bi bil svetovna zvezda? "Kaj pa, če bi bil še vedno z nami? Kaj bi si osemdesetletni nekdanji Beatle mislil o taljenju ledenikov, o ekološko pogubljenem, od covida prestrašenem in politično razglašenem svetu? Kaj – če sploh kaj – bi ukrenil glede tega? Bi mu bilo sedaj mar? Bi bil aktualen? Bi sploh še kaj pomenil?" se sprašuje Lesley-Ann Jones.
Leto 2020 je bilo prav gotovo primerno za še eno biografsko knjigo o Lennonu in njegovih Beatlih (knjiga je bila v slovenščino prevedena in izdana pred kratkim). Minilo je štirideset let od njegove smrti, petdeset od uradnega razpada skupine, John pa bi oktobra dopolnil osemdeset let.
Prav je, da se spominjamo osebnosti, kot je John Lennon. Ljudi, ki so našemu svetu in življenju dali nek drugačen smisel, morda celo pogum in upanje, da je vse mogoče. Da lahko uspeš, če imaš talent, če za uspeh garaš. Ker najstniki, ki jih je svet spoznal kot skupino The Beatles, so trdo garali, da so doživeli uspeh. In marsičemu so se odpovedali, tudi na račun slave in denarja. Lennonovo življenje nam slika drugačen svet, kot ga poznamo danes, a kljub temu na vsakem koraku v njegovem življenju nastavlja ogledalo vsakemu izmed nas.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.