Glasba

Kateri tuji albumi so kraljevali leta 1991?

Kranj, 27. 06. 2021 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
54

Medtem ko se marsikdo, ki pripada mlajšim generacijam, rojenim v samostojni Sloveniji, popraska po glavi ali pač dvigne obrv, mu kdo, ki je odraščal v 90. letih prejšnjega stoletja, brez težav porogljivo pomežikne ali se mu nevoščljivo smeje. Impresivno je namreč, koliko dobrih tujih plošč je izšlo leta 1991.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pravzaprav je šokantno. Leto 1991 je bilo leto, ko je Nirvana izdala svoj prebojni album Nevermind, Pearl Jam so jim pokazali zobe s svojim izdelkom Ten, U2 so obelodanili v Berlinu posneti Achtung Baby, Metallica je stopila v "mainstream" z neverjetno poslušljivim "črnim" albumom Metallica, R.E.M. so izdali dotlej najuspešnejšo ploščo Out of Time, Red Hot Chili Peppers so "scimprali" neverjetni Blood Sugar Sex Magik, Smashing Pumpkins, Hole in Massive Attack so izdali prvenec, Soundgarden so nas opomnili, da velja nanje resneje računati. In še in še.

Kralj popa Michael Jackson je leta 1991 izdal odličen album Dangerous in podpisal milijardno pogodbo z založbo Sony.
Kralj popa Michael Jackson je leta 1991 izdal odličen album Dangerous in podpisal milijardno pogodbo z založbo Sony. FOTO: AP

Z Nirvano, Pearl Jam in Soundgarden je grunge skozi velika vrata stopil v prvi plan. Nirvana je pred tem postregla s prvencem Bleach (1989), ki je bil precej bolj alternativen album, Nevermind pa je bil s producentom Butchem Vigom (kasneje je postal bobnar zasedbe Garbage) brez dvoma njihov veliki svetovni preboj. Celo tako velik, da je šel njihovemu frontmanu Kurtu Cobainu blazno na živce, sploh pesem Smells Like Teen Spirit, ki je kmalu izginila z njihovega koncertnega repertoarja. A album pravzaprav nima slabe pesmi, pa naj gre za single (In Bloom, Come As You Are, Lithium) ali druge odlične pesmi (Drain You, Something in The Way, Territorial Pissings). Pearl Jam so dali Nirvani primeren protiudarec z albumom Ten, ki je prav tako mojstrovina grunge rocka. Od himnične Alive in precej udarne Even Flow do pretresljive Jeremy ali baladne Oceans – vse na plošči "štima", glas in pojava Eddieja Vedderja pa sta se "zažrla" pod kožo prenekatere najstniške oboževalke.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

R.E.M. so na prejšnjih ploščah ponudili celo vrsto hitov, od Orange Crush, Stand in The One I Love do It's the End of the World (As we know it), a nič ni naredilo takega vtisa kot nabor odličnih pesmi na Out of Time, njihovem sedmem albumu. Losing My Religion je z videospotom vred prejel nagrado za najboljši video leta na MTV-ju, vsi smo bili Shiny Happy People in skakali na Radio Song, ušel pa jim ni niti grammy za najboljši alternativni album.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

U2 so posneli Achtung Baby, ki sta ga sproducirala prekaljena Daniel Lanois in Brian Eno, sicer pa je bilo na njem kup singlov, od The Fly, Mysterious Ways in One pa do Even Better Than The Real Thing in Who's Gonna Ride Your Wild Horses. Tisti, ki s(m)o se v album bolj zakopali, pa smo naravnost oboževali Tryin' to Throw Your Arms Around the World, Ultra Violet (Light My Way) in Love is Blindness. Zagotovo je plošča poleg The Joshua Tree eden ustvarjalnih vrhuncev Bona, The Edgea, Adama in Larryja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Metallica je po precej metalsko "zateženi" plošči ...And Justice For All (1988) združila moči s producentom Bobom Rockom, ki jo je popeljal do neverjetnega uspeha, saj je dosegla preboj, tako da so jo začeli poslušati praktični vsi. Ob pesmih, kot so Enter Sandman, The Unforgiven, Nothing Else Matters, Whenever I May Roam in Sad But True, to niti ni bilo težko. Nekateri so jim očitali, da so se prodali, a ob več kot dvajsetih milijonih prodanih izvodov albuma in grammyju jim je bilo najbrž povsem vseeno. Po drugi strani pa je na albumu tudi dovolj pesmi, ki so zadovoljile njihove bolj "ortodoksne" oboževalce.

Prince je izdal izvrstni album Diamonds and Pearls.
Prince je izdal izvrstni album Diamonds and Pearls. FOTO: AP

Podoben "šus" so naredili Red Hot Chili Peppers, ki so pred tem nanizali štiri ne pretirano uspešne albume. Še najbolj so nase opozorili s prejšnjim Mother's Milk (1989), a pesmi, ki so jih ponudili na Blood Sugar Sex Magik, so bile enostavno popolne. Da je imel vmes prste producent Rick Rubin (Beastie Boys, Johnny Cash, Slayer), niti ne preseneča, saj smo si vsi zapomnili energijo in "odštekanost" Give it Away, poetičnost Under The Bridge, Breaking The Girl in I Could Have Lied ali surovo energijo Suck My Kiss, Mellowship Slinky in B Major ali naslovne pesmi. Kvartet je pokazal, da je vodilni v funky rocku, ki je tako končno dobil ustrezno priznanje ter trdo prigarano popularnost.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Badmotorfinger je bil že tretji album zasedbe Soundgarden, s katerim je ta postala bolj prepoznavna, čeprav jo je prava slava čakala šele tri leta kasneje s ploščo Superunknown (1994). Da pa leto 1991 ni bilo samo leto, ko je grunge dosegel veliki preboj, so kajpak poskrbeli Guns N' Roses, in sicer kar z dvema albumoma, Use Your Illusion 1 in 2. Komaj smo se po slabi polovici leta naposlušali obeh albumov, na katerih je kup noro dobrih pesmi, od You Could Be Mine (porabili so jo v Terminatorju 2), Don't Cry, November Rain, Estranged in Yesterdays pa do priredb, kot sta Knocking on Heaven's Door in Live and Let Die, že je bilo treba iti na koncert. Želja se nam je izpolnila 22. maja 1992, ko smo špricali dan pouka na gimnaziji, a videli Gunse v živo na razprodanem stadionu v Budimpešti. O tem, da sta bili predskupini Faith No More in Soundgarden, niti ne gre izgubljati besed. In o tem, da je takoj, ko so Axl, Slash in ostali stopili na oder, začel padati dež, tudi ne.

Alter zasedba Pixies je izdala četrti album Trompe le Monde.
Alter zasedba Pixies je izdala četrti album Trompe le Monde. FOTO: Miro Majcen

Bilo je tudi leto izvrstnih alternativnih izdaj. Najprej, ne gre pozabiti, da so to leto svoj prvenec izdali Blur (Leisure), poznani kot kasnejši brit pop rivali bolj popularnih Oasis, ki so z Definitely Maybe udarili "šele" tri leta zatem. Irsko-britanski posebneži My Bloody Valentine so marsikoga navdušili z drugo ploščo Loveless, Pixies so izdali četrti album Trompe le Monde, Smashing Pumpkins so ponudili prvenec Gish, britanski indie prvaki Primal Scream so udarili s Screamadelico, trip hoperji Massive Attack (takrat še s Trickyjem) so nas vrgli na rit s prvencem Blue Lines (se spominjate Unfinished Sympathy ali Safe From Harm?), ki je glasbena popolnost od začetka do konca, bodoča žena Kurta Cobaina Courtney Love je prav tako ponudila prvenec Pretty on the Inside z zasedbo Hole, rejverji zagotovo niso spregledali britanske mojstrovine The White Room zasedbe The KLF, rockerji pa drugega albuma zasedbe Skid Row Slave to the Grind ali plošče Into The Great Wide Open zasedbe Tom Petty & The Heartbreakers.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Seveda ne gre pozabiti na dva velikana pop glasbe, ki sta to leto izdala odlična albuma. Prince je postregel z Diamonds and Pearls, s katerega še zdaj – poleg naslovne skladbe – radi poslušamo Cream ali Get Off, več kot uspešen in neznosno popularen pa je bil tudi Michael Jackson z albumom Dangerous, s katerega so kar "deževali" singli, od Black or White in Remember The Time pa do In The Closet, Who is it?, Give In To Me ter Will You Be There. O tem, da je bilo to leto, ko je bil Jackson na vrhuncu, priča tudi podatek, da je podpisal milijardno pogodbo z založbo Sony. Paula Abdul je prav tako izdala uspešen drugi album, imenovan Spellbound, s pesmimi, kot sta Rush Rush in Promise of a New Day.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zagotovo pa je bilo leto 1991 tudi leto rapa, saj je izšel kup vplivnih albumov, ki si jih marsikateri oboževalec rad zavrti še dandanes. Prvaki stare šole Public Enemy so napovedovali apokalipso v Apocalypse '91 ... The Enemy Stikes Black, "latino banda" Cypress Hill je izdala hvaljeni istoimenski prvenec, De La Soul so s samoironično poimenovano ploščo De La Soul is Dead pokazali, da je drugi album lahko boljši kot prvi, N.W.A. pa so zadnje izdihljaje obeležili v Niggaz4Life, saj jih je že pred tem zapustil Ice Cube, ki je izdal že drugi samostojni album Death Certificate in svojim nekdanjim kolegom v N.W.A. posvetil eno najboljših "diss" pesmi vseh časov, No Vaseline. Medtem je Ice-T nadaljeval svojo gangstersko kariero s četrtim albumom O.G. Original Gangster, v rapu bolje podkovani pa vam znajo povedati, da je bilo to leto, ko je prvenec Breaking Atoms izdala vplivna zasedba Main Source, skupina A Tribe Called Quest pa enega najboljših rap albumov 90. let, Low End Theory, Gang Starr sta izdala odmevno ploščo Step in the Arena itd.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sploh pa ne gre pozabiti, da se je od zasedbe Digital Underground "osvobojeni" plesalec in občasni raper 2Pac podal na samostojno pot in izdal prvenec 2Pacalypse Now. Pesmi Brenda's Got a Baby, Trapped, I Don't Give a Fuck in Part Time Mutha so samo napovedovale stvari, ki smo jih lahko v naslednjih letih dobili od človeka, ki mu je po (pre)kratkem, a zelo plodnem življenju velike načrte prekrižala usoda.

Leto 1991 je bilo tudi leto, ko smo 24. novembra zaradi aidsa izgubili Freddieja Mercuryja, Queen pa so februarja izdali še zadnji album za časa njegovega življenja, impresivno ploščo Innuendo. Trent Reznor je zasedbo Nine Inch Nails ustoličil na novem ameriškem alter festivalu Lollapalooza, v ZDA je na prvo mesto lestvic švignila pevka Amy Grant, ki je začela v krščanskem popu, vsi pa poznamo njeno simpatično pesem Baby, Baby.  

Bryan Adams je postregel z enim najuspešnejših singlov vseh časov, balado  (Everything I Do) I Do It for You.
Bryan Adams je postregel z enim najuspešnejših singlov vseh časov, balado (Everything I Do) I Do It for You. FOTO: Miro Majcen

Da pa ne pozabimo, se spomnimo še na enega najbolj prodajanih singlov vseh časov, ki je kajpak balada (Everything I Do) I Do It for You kanadskega rockerja Bryana Adamsa. Pesem so uporabili v filmu Robin Hood: Princ tatov s Kevinom Costnerjem, prodali so več kot petnajst milijonov izvodov, na prvo mesto lestvic pa je skladba menda prilezla v devetnajstih državah. Brez slabe vesti – ali pač? – lahko rečemo, da ji je to leto v osladnosti pretiranega predvajanja delala konkurenco edinole Nothing Else Matters Metallice.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Čisto na koncu se velja spomniti še na en pomemben album, izšel leta 1991, in sicer Joyride drugega največjega švedskega izvoznega artikla po zasedbi ABBA, Pera Geesla in Marie Fredriksson, na kratko Roxette. Izvrsten pop album je poleg naslovne navrgel kup hitov, od Fading like a Flower in The Big L pa do Spending My Time in Church of your Heart. Dvojcu so prisluhnili tako rockerji kot številni drugi, ki jih (še danes) ni sram priznati, da so nekoč poslušali Roxette. O popularnosti in kvaliteti priča tudi podatek, da so album prodali v več kot enajstih milijonih izvodov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (54)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

batman1972
30. 01. 2022 13.03
Na koncertu od gnr v Budimpešti sem bil tudi jaz. Nepozabno. Bil sem pred 3 leti na Dunaju isto ampak 90 in axl glas je bil top od d top. Kr mravljinci mi gredo ko se spomnim. Eden top 5 of my life
Pacek22
27. 06. 2021 15.29
+7
Pa še danes to poslušamo, več kot pol rock komadov iz 90ih še niti nisem odkril. To kar danes delajo bo šlo večinoma v pozabo.
Chatefucio
27. 06. 2021 13.27
+8
Neverjetno nostalgični občutki ob prebiranju odlično spisanega članka, nagibajočega se v takrat najbolj kultno zvrst; rock glasbe. Rojen 1993 sem malce zamudil, a vseeno odraščal v tem rock vzdušju, v desetletju, kjer je za moje pojme ta žanr doživel vrhunec. To so hiti, ki imajo dušo in energijo, ki jo današnji žanri težko poustvarijo na enakem nivoju. Emocije, ki jih težko zbudi kakšna druga zvrst. Vsi smo se našli v kakšnih baladah v depresivnih trenutkih, pa v kakšnih čustvenih softičih v ljubezni. Da o žurerskem vajbu ob kakšnih “trših” podazvrsteh ne govorimo… Rock je zvrst, ki ti ne more ne biti všeč. Vprašanje je le, v kateri podzvrsti se najbolj najdeš. Upam da omenjene legende uspejo še s kakšno turnejo. Osebno bi rad doživel v živo še vsaj Gunse, Stonse in pa Springsteena. Rock-n-roll for ever 🤘🏻
pomaranča
27. 06. 2021 15.24
+3
Enako. Z možem sva imela karte za Gunse, pa je prišla korona 😢 Na stonsih sem pa bila, pri rosnih 16 letih in je bilo noroooo. Pa kako so punce jokale, ko je Cobain umrl. Tok enih emocij v glasbi. Vsi smo žurali na vse, ravno tako je blo noro v klubih, kot v diskotekah. Žal mi je današnje mladine, ki nima kam.
Chatefucio
27. 06. 2021 17.19
+0
Tudi sam sem imel karte za maja lani za Gunse ja :/ Zavidam vsem vam, ki ste mladost doživljali skozi rockersko vzdušje tudi v nočnih klubih, to danes manjka, ker pač ni več dosti “in” za današnji podmladek. Mi je pa všeč, sa se vsaj kakšen DJ sem ter tja spomni retro-fittat kakšen evergreen v sodobno različico.
Redžepi
27. 06. 2021 13.07
+4
sonic youth, joy division, sepultura, ramones, iggy pop, nick cave, midnight oil, motorhead....vsi od naštetih so koncertirali v Ljubljani.....
Potouceni kramoh
27. 06. 2021 12.19
+6
Ni ga čez dobro staro klasiko, instrumental, rock and blues ter balade.Ostali pa poslušajte fancy šrot.
Booooooooooring
27. 06. 2021 12.04
+5
v današnjih časih producentom videospotov primanjkuje vizije in to je vsa poanta! prisegajo na goloto, odštekanost, preprosta besedila, skratka vse to kar v 90' ni bilo. se tudi dandanes najde odlične komade samo ni več kvalitetne produkcije za videospote. vse je bolj ali manj računalniško narejeno.
AntiMarksist
27. 06. 2021 12.15
-3
Korporacije in levicarji sodelujejo. Levicarji poskrbijo, da se nihce ne more boriti proti njim, v zameno pa korporacije promovirajo woke ideologijo. Oboji zmagajo, izgubijo pa...
Zaphod
27. 06. 2021 12.38
+2
Kdo pa je zate levičar? Meni se zdijo tisti, ki sodelujejo s korporacijami, desničarji, tako kot so lastniki večinoma desničarji. Razen če misliš na tiste, ki z levo pišejo...
AntiMarksist
27. 06. 2021 13.42
-1
Ja, tebi se zdi tako, Trump pa je deplatformiran.. kako gre to skupaj? plus vsi na polno financirajo BLM in woke zadeve. Se lastnik FOXa je dal 120 miljonov levicarskim organizacijam..
obožeobože
27. 06. 2021 11.44
+16
Verjetno ste kakega asa še pozabili. 30 let nazaj je bila muska vrhunska, danes pa nimaš kaj poslušat!
AntiMarksist
27. 06. 2021 11.32
+8
Hmmmm.. le kaj se je spremenilo v tem casu.. ni dobrih filmov, ni dobre glasbe.. bi clovek pomislil, da ima to veze s tem, da vsi moderni "umetniki" znajo samo woke zadeve promovirat in da so vsi drugi skenslani, samo to je tako ali tako teorija zarote, mar ne..
Uporabnik1888153
27. 06. 2021 10.31
-6
Popolnoma se strinjam s tabo, engleski butler, še zmeraj pa velja,da so gansi večinoma svojih skladb prekopirali (plagijat) in priredili po svoje.
JOSEPH HAYDN
27. 06. 2021 11.31
+5
Gnr lies je polovica priredb in The Spaghetii Incident to je pa vse in če to tretiraš kot večino potem res ne vem. Njihovi največji albumi so avtorsko delo in tudi Chinese Democracy. To da se po 30 letih pojavi nekdo, ki trdi, da je prej napisal pesem je pa stalnica, tudi Led Zeppelin naj bi prekopirali Stairway to Heaven ja seveda ja
Underdog2
27. 06. 2021 10.27
+13
Zlati časi glasbe! Bravo za članek!
ElectroVoice
27. 06. 2021 10.23
-3
Nepojmljivo je, da v članku nikjer ni omenjenega imena skupine Dire Straits ali Spartacus. Banda, boljša od vseh naštetih...
SheppardJohn
27. 06. 2021 10.22
+12
to je glasba ne pa danes povejte mi eno skladkbo ki jo lahko se spovnis nisem niti toliko star ampak tega srota k se rece glasba danes ne poslusam v main stream , edino metal se vredu drzi :) tisti ki pa politko pod vsak clanek tolcete pa pojdite v kako mentalno institucijo
AntiMarksist
27. 06. 2021 11.39
+4
Ce razumes, da SJW-ji hocejo priti in prevzeti vse organizacije in da jih to unici, ti rata jasno zakaj se eni povsod pritozujejo nad politiko. Za leve je "osebno je politicno". Ko razumes to dejstvo, ti rata jasno zakaj je dones tolk srota. Nocejo da ti mislis s svojo glavo. Hocejo da ti mislis kar oni hocejo da ti mislis, sej ves, za progresivno prihodnost pa to..
Saloreich
27. 06. 2021 10.15
+17
Otročad, ki danes poslušate razne Bieberje, Eilishe.. Pojma nimate! Pojma!!
AntiMarksist
27. 06. 2021 11.41
+5
To je vse kar poznajo zato ker je to vse kar jim je servirano izbira pa je zgolj navidezna..
Uporabnik1947897
27. 06. 2021 10.03
+7
Super članek...Devetdeseta so bila zakon,kar se tiče glasbene produkcije in vsega na sploh...Dobra družba,jointi in Massive Attack...
pomaranča
27. 06. 2021 09.59
-6
Noro, noro, noro. Legendarna glasba, ampak to ne pomeni, da je vse danes zanič. Ravno nasprotno, pod vsesplošnim nezadovoljstvom se ponovno rojevajo hudi komadi. Ko v mladih začne vreti upor proti sistemu. Bolj, ko bodo JJ in podobni tlačili narod, boljša glasba se bo rojevala :) Presenečenje leta so vsaj zame vsekakor Maneskin.
AntiMarksist
27. 06. 2021 11.42
+1
Ja, hudi uporniki so to. Mega korporacije jih promovirajo da se lahko upirajo famoznim "ekstremnim desnicarjem"..
Tomo Ivic
27. 06. 2021 09.41
+13
Pohvale vreden clanek!
Uporabnik1888153
27. 06. 2021 09.37
+2
Res je bila muzika takrat zakon. Prevladuje mnenje,da je bila v 80ih najboljša. Samo G.N.R. so kvarili visoki nivo s svojim skoraj popolnim plagijatorstvom. No ,so pa vseeno žgali.
ElectroVoice
27. 06. 2021 10.18
-13
Kakim popolnim plagiatorstvom neki? Dylanova Knockin on the heavens door je bila s priredbo G.N.R. uničena. Axle Rose je zvenel kot najbolj razglašena frajtonarca. Na Dylanovem mestu bi jaz tega ne dovolil!
Brtoldo
27. 06. 2021 11.20
+7
Ker Dylan slovi po izvrstnem glasu in posluhu :D
Madžaroš
27. 06. 2021 11.32
+9
Axl ja napram kar imamo danes zvenel kot angelček… danes se namo nekaj šepeta pa joče ali govori
Madžaroš
27. 06. 2021 11.35
+4
Tisti pa k pozna samo knocking pa gunsov nikoli ni res poslušal, mogoče samo po radiu
JOSEPH HAYDN
27. 06. 2021 14.39
+1
Madžaroš dobra komentarja bi pa mogoče jaz rajši rekel, da je Axl kričal kot sam hudič, niti blizu angelčku ampak razumem tvoj point. In zaradi svoje prezence ter energije je upravičeno eden največjih frontmenov vseh časov
Priap
27. 06. 2021 09.33
+24
Vse to je bila glasba v pravem pomenu besede. O tem kar se pa danes "ustvarja" pa raje sploh ne bi izgubljal besed...
JOSEPH HAYDN
27. 06. 2021 09.32
+15
Super članek, bi pa zagotovo bilo treba dodati še kakšno besedo o Freddie Mercury Tribut Concert, ki se je zgodil v 90-ih. Ni bilo glasbenika, ki bi imel takšno slovo. Queeni, Gunsi, Metallica, Bowie, Tony Iommi, Roger Daltrey, Elton John, Robert Plant in še mnogi so takrat igrali v spomin na Freddija
PSIHO SRBIN
27. 06. 2021 09.20
+12
Omenil bi še Igorja Vidmarja, ki je v Ljubljano pripeljal večino največjih rock skupin tistega časa, model je bil res car !!