Že nekaj dni se govori o zagrebškem koncertu Enriqueja Iglesiasa, ki je bil odpovedan le nekaj dni pred izvedbo. Kupci vstopnic se sprašujejo, kaj lahko naredijo, da dobijo vrnjen denar, saj je pri celotni zadevi prišlo do denarne prevare. Spomnimo, pred dnevi so iz podjetja Eventim v sporočilu za javnost, poleg tega, da je koncert odpovedan, zapisali še: "Koncert je odpovedal izvajalec, ker organizator ni izpolnil svojih pogodbenih obveznosti do izvajalca. Žal nam je zaradi nastalih zapletov. Zavedamo se, kako ta situacija vpliva na kupce. Zagotavljamo vam, da nam ni vseeno in da se trudimo po najboljši močeh najti rešitev po pravni in zakonski poti, ki bi nam omogočila, da pridobimo nazaj denar od organizatorja in tako vsem kupcem povrnemo strošek nakupa vstopnic." Za 24ur.com pa je izvršna direktorica podjetja Eventim Nicole Radermacher povedala, da se trudijo po pravni poti urediti zadevo in od organizatorja dobiti ukraden denar.

Zveza potrošnikov Slovenije kupce usmerja na Evropski potrošniški center
Za nasvet, kaj lahko naredi kupec vstopnic za dotični koncert v zagrebški Areni, ki ga je organiziralo bolgarsko podjetje ArtBg, smo se obrnili tudi na Zvezo potrošnikov Slovenije: "Vračilo denarja lahko potrošniki zahtevajo od organizatorja koncerta, lahko pa se obrnejo tudi na prodajalca vstopnic. Ker je organizator podjetje iz druge države EU, se potrošniki v primeru, če jim organizator vračilo kupnine zavrne ali je neodziven, lahko obrnejo na Evropski potrošniški center, ki je pristojen za pomoč potrošnikom v sporih s trgovci s čezmejnim ponudnikom." V tem primeru je prodajalec vstopnic tudi slovensko podjetje Eventim, ki pa je že zagnalo sodne postopke, s katerimi bi potencialno lahko prišli do sredstev, s katerimi bi kupcem povrnili denar, organizator pa je bolgarsko podjetje ArtBG.
Potrošniki, ki so nakup opravili z bančno kartico, pa naj se, kot priporočajo na Zvezi potrošnikov, obrnejo na svojo banko: "Tam naj preverijo, kakšni so pogoji uveljavljanja t. i. postopka 'chargeback', ki v določenih primerih omogoča vračilo denarja za neizvedeno storitev."
Tržni inšpektorat v skrajnem primeru svetuje sodno pot
Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić je za 24ur.com prav tako povedala, da kupcem vstopnic svetuje, naj se obrnejo na Evropski potrošniški center: "V kolikor slovensko podjetje nastopa samo kot posrednik pri prodaji vstopnic, se mora potrošnik za vračilo kupnine obrniti na organizatorja dogodka, pri čemer pa mora biti potrošnik ob nakupu vstopnice seznanjen s tem, katero podjetje je dejanski organizator dogodka. Potrošniki se lahko v primeru, da je organizator dogodka iz tujine, za informacije in pri uveljavljanju svojih pravic obrnejo na Evropski potrošniški center (EPC), ki deluje v okviru Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Neizpolnitev pogodbe iz naslova neopravljene storitve in s tem povezanim vračilom kupnine sicer ne urejajo predpisi iz pristojnosti Tržnega inšpektorata RS in se lahko potrošniki v primeru spora poslužujejo le sodne poti."
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.