Glasba

Se spomnite glasbe iz časov prasketanja gramofonske igle?

Bistra, 09. 06. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
65

"To, da so imeli prebivalci Jugoslavije – v nasprotju z drugimi prebivalci vzhodno evropskih držav – prost dostop do popularne kulture Zahoda, je bila ena od komparativnih prednosti jugoslovanskega socialističnega sistema," je zanimiva in resnična misel, ki nas vodi po razstavi Vzhodno od raja – Jugoton 1947–1991. Na ogled bo do konca leta v Bistri pri Vrhniki.

"Naposled pride omika in z njo zabava, razvedrilo in beg iz vseh tegob življenja," John Steinbeck, Vzhodno od raja.
"Naposled pride omika in z njo zabava, razvedrilo in beg iz vseh tegob življenja," John Steinbeck, Vzhodno od raja. FOTO: Miro Majcen

Kdor se je rodil v 70. ali 80. letih prejšnjega stoletja je ob gledanju televizijskih EPP sporočil zagotovo težko preslišal rdečega ptiča z rumenim kljunom (maskote) zagrebške založbe Jugoton, ki je oznanjal "nova ploča" (nova plošča).To je bil namreč znak, da je zagrebška založba, ki je bila prva in največja jugoslovanska glasbena založba, izdala nov album. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki se je nedavno odprla zanimiva razstava Vzhodno od raja  Jugoton 1947–1991, ki si jo lahko ogledate do konca letošnjega leta. Jugoton je bil primer socialističnega velikana popularne kulture, ki je zrastel na krilih industrializacije in modernizacije v obdobju omenjenih 44 let. V najboljših letih je imel milijonske naklade, skrbel je za "okno v svet", saj je imel licenčne izdaje svetovnih izvajalcev, kot so bili The Beatles, T-Rex, The Rolling Stones, David Bowie, Iggy Pop, Pink Floyd, Roxy Music, Deep Purple, Eurythmics, Elton John, Paul McCartney, The Wings, Madonna, Prince, Kate Bush, Kraftwerk, Queen, Neil Young, Ramones, Simple Minds, The Stranglers, U2, Nirvana in številni drugi.

Razstava ponuja vpogled v zgodovino, nastanek, diskografijo in tudi samo izdelavo kaset in plošč zagrebške založbe Jugoton, ki je bila prva in največja na Balkanu.
Razstava ponuja vpogled v zgodovino, nastanek, diskografijo in tudi samo izdelavo kaset in plošč zagrebške založbe Jugoton, ki je bila prva in največja na Balkanu. FOTO: Miro Majcen

Preko 50. let, ko je prevladoval popevkar Ivo Robić in nekateri sodobniki, so 60. leta prinesla jazzovske ansamble in orkestre, ki sta jih vodila tudi Slovenca Jože Privšek in Mojmir Sepe, peli pa so Lola Novaković, Jimmy Stanić, Ivica Šerfezi, Gabi Novak, Beti Jurković, Marjana Deržaj, Majda Sepe, Terez Kesovija in drugi. 

Število izdanih plošč: 1947: 33.000 plošč; 1961: 2.371.600 plošč; 1967: 6.288.400 plošč; 1971: 8.991.100 plošč; 1983: 12.000.000 plošč

Konec 60. let je prišel prvi LP domačega rocka, Naši dani Draga Mlinarca in Grupe 220, sočasno so objavili tudi singel koprskih Kameleonov, obdobje pa je zaključil album Čovjek kao ja Arsena Dedića. Leta 1972 je Dado Topić s skupino Time objavil album Time, naslednje leto pa je obležil prvenec Josipe Lisac, Dnevnik jedne ljubavi, leta 1974 se zgodi rockerki bum s prvim albumom Bijelo dugme Kad bi bio bijelo dugme s precej žgečkljivo naslovnico ženskega torza z bohotnim dekoltejem. Sicer pa je bil to tudi čas največjih uspehov popevkarjev, kot so bili Mišo Kovač, Krunoslav Kičo Slabinac, Kemal Monteno, Oliver Dragojević, Neda Ukraden, Meri Cetinić itd.

Je katera izmed njih v vaši zbirki?
Je katera izmed njih v vaši zbirki? FOTO: Miro Majcen
Popularna glasba je zaživela v času, ko se je KPJ oddaljila od Sovjetske zveze in se obrnila proti Zahodu. Leta 1960 je Jugoton izdal ploščo Takav je Elvis Presley, prva domača rock plošča pa je bila EP izdaja Bijelih strijela. V tem času je izšlo veliko malih plošč in albumov, Beatlesov in Rolling Stonesov. Njihova glasba in oblika ovitkov so pomembno vplivali na družbene in estetske vrednote mladih. Jugoton se je leta 1963 preselil v na novo zgrajeno tovarno ob Jadran filmu v Dubravi, zagrebški mestni četrti, v naslednjih letih pa so odprli predstavništva v Ljubljani, na Reki, v Splitu, Sarajevu, Novem Sadu, Nišu, Kragujevcu, Pančevu, Pirotu, Banja Luki, Beogradu, Valjevu, Čačku, Prištini, Subotici in Skopju.

Nato so v 80. letih poskrbeli za izdaje največjih domačih pop-rock izvajalcev novega vala, kot so npr. Azra, Film, Haustor, Idoli, Šarlo akrobata, Električni orgazam, Parni valjak, Aerodrom, Leb i sol, Plavi orkestar, Zana, Đorđe Balašević, Prljavo kazalište, Denis & Denis, Dorian Gray, Zabranjeno pušenje, Crvena jabuka, Đavoli, Psihomodo Pop, Dino Dvornik, Riblja čorba. Zgodba Jugotona se je zaključila leta 1991, ko je izbruhnila vojna in močno pretresla takratno glasbeno sceno, iz Jugotona pa je postala delniška družba Croatia Records, največja hrvaška diskografska hiša.

"Razstava prikazuje zgodovino založbe Jugoton, ki je v svoji sodobni obliki nastala v Zagrebu v Dubravi leta 1947 in ostajala do leta 1991. Obiskovalci lahko vidijo nekaj segmentov. Ena je Zgodovina Jugotona, drugi del pa je o tem, kako se je Jugoton gradil – o arhitekturi in njegovih obratih, hkrati pa tudi o grafičnem oblikovanju in vizualni identiteti, torej o prvih stvareh, ki jih je vsakdo lahko opazil na ulici, na prvi pogled, recimo ovitke plošč, kartice za avtograme in tudi druge elemente vizualne identitete, kot so videospoti," je povedala avtorica razstave, fotografinja in oblikovalka Sanja Bachrach Krištofić, ki jo je osnovala skupaj z Mariom Krištofićem in Željkom Staklarevićem.

Rekorder v prodaji plošč je Danijel Popović, ki je LP ploščo Bio sam naivan, z evrovizijskim hitom Džuli, prodal v 717.166 izvodih.
Rekorder v prodaji plošč je Danijel Popović, ki je LP ploščo Bio sam naivan, z evrovizijskim hitom Džuli, prodal v 717.166 izvodih. FOTO: Miro Majcen

Tandem Bachrach in Krištofić je sicer zasnoval tudi katalog, logotip in vizualno podobo, v 80. letih pa izdelal umetniško navdahnjene ovitke in vizualno podobo zasedbama, kot sta Denis & Denis ter Dorian Gray. Na čelu tujih licenčnih izdaj je bil urednik Veljko Despot, domače izdaje pa je urejeval Siniša Škarica. "Diskografsko delo je zanimivo, ustvarjalno, polno mladih, krasnih, zanimivih ljudi. V sklopu svetovnih turnej sem vstopal v tonske studie, videl več sto koncertov, spoznal številne umetnike. Ko sem se vračal, sem napolnil kovčke s koluti trakov s posnetki novih albumov in offsetnih filmov za izdelavo ovitkov in etiket. Hitro sem dojel, da imam verjetno najlepšo službo na svetu," je razmišljal Despot, urednik in novinar, odgovoren za tuje licenčne izdaje.

Polavtomatska hidravlična stiskalnica, ki jo je leta 1968 izdelal ljubljanski Litostroj.
Polavtomatska hidravlična stiskalnica, ki jo je leta 1968 izdelal ljubljanski Litostroj. FOTO: Miro Majcen

Razstava poleg kratkega opisa zgodovine začetkov popularne in rock kulture v Jugoslaviji, ponudi nekatere vidne primerke ovitkov plošč znanih domačih in tujih izvajalcev, na voljo je tudi nekaj dokumentarcev o sami proizvodnji, primerki singlov (7-inčnih plošč), "flexi plošč" in tudi redkejših 10-inčnih plošč, ki so bile popularne v 50. in 60. letih, razglednic za nekatere domače izvajalce (Denis & Denis, Massimo, Psihomodo Pop, Bijelo dugme), plakate, vidimo pa lahko tudi steno s kolažem ovitkov plošč Jugotona iz vseh obdobij.

Posebno poglavje so stroji za izdelavo plošč, preša, naprava za vzrezovanje, galvanoplastične kopeli, naprava za presnemavanje in navijanje kaset (samih avdiokaset na predstavi praktično ni videti), ogledamo pa si lahko tudi oddelek s starimi radijskimi postajami in gramofoni. Razstava ni (pre)velika, pogrešati pa se da še kak dodatni interaktivni pripomoček, da bi si obiskovalec lahko prisluhnil še kaj več v glasbenem smislu in ne bi bil "obsojen" zgolj na tisto, kar se konstantno ponavlja prek zvočnika v razstavni sobi.

Naprava za konfekcioniranje kaset, ki je trak narezala s koluta in ga polavtomatsko vložila v škatlo avdiokasete. Jugoton je leta 1974 kupil šest tovrstnih naprav.
Naprava za konfekcioniranje kaset, ki je trak narezala s koluta in ga polavtomatsko vložila v škatlo avdiokasete. Jugoton je leta 1974 kupil šest tovrstnih naprav. FOTO: Miro Majcen

Razstava je pravi sladkorček za vse ljubitelje vinilnih plošč, saj se "vinilmanija", ki se v obliki zbirk posameznikov in rastoče popularnosti vinilnih plošč tudi dandanes uspešno nadaljuje. Pričakovati pa gre, da se bo to nadaljevalo tudi v bodoče. Vsi ostali pa bi si jo morali ogledati, ker je preprosto zanimiva, saj obiskovalci vidijo in se lahko podučijo o pomembnem delu glasbene polpretekle zgodovine, ki je bila ključnega pomena v času nekdanje skupne države.

Še več o Jugotonu, vinilnih ploščah, rock'n'rollu, Beatlih in še čem pa kmalu v intervjuju z Veljkom Despotom, novinarjem, zbiralcem in nekdanjim urednikom licenčnih izdaj pri tej založbi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (65)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FIGEC
05. 08. 2019 10.48
Plošče na mojem gramofonu niso nikoli prasketale. Kupoval sem izključno nove in originalne (v polivinil zavarjene). Gramofon JVC Ql-Y3F ter glava ORTOFON MC30 super, garancija, da ne sferderbaš plošče. Sicer pa vsako ploščo posnamem na HDD s pomočjo dobrega eksternega soundblasterja in jo arhiviram v digitalni obliki na HDD. Tako vinil ostane "nedolžen".
Debely
09. 06. 2019 19.05
Čez dva tedna grem na ogled razstave.
Rains
09. 06. 2019 14.35
-21
Pošvedrana fasada ob vhodu da se cegli vidijo. Res prava jugo scena.
yokerxdinterfan
09. 06. 2019 14.20
-18
Kaj res niste v življenju dosegli ničesar da se tako tolažite kako ste bili včasih "superiorni" v primerjavi z današnjimi generacijami....cccc
detect
09. 06. 2019 14.28
+14
SadButTrue
10. 06. 2019 07.23
+7
Ja če gledam to moderno drgnjenje naprav, današnjo glasbo in psiho mladine, se res počutim superiorno. Aja, da ne bom pozabil še, saj ne vem kako naj temu rečem, tiste hlače, ki zgledajo kot, da imaš plenice.....
FIGEC
05. 08. 2019 10.49
+1
...plenice z luknjami za luftungo, he, he, he....
ZIPPO
09. 06. 2019 14.03
+15
Še danes ga kdaj zalaufamo, poženemo iglo in se nostalgično zabavamo, super!
FIGEC
05. 08. 2019 10.50
+1
Zraven pa paše svetloba sveč in 12 let star whiskey...
ZIPPO
09. 06. 2019 14.03
+1
Še danes ga kdaj zalaufamo, poženemo iglo in se nostalgično zabavamo, super!
Viejo cabron
09. 06. 2019 13.41
+10
Glede poslušanja glasbe v diskotekah v letih 74.,75., 76.,77., ...se je poslušalo: George Mcrae-Rock your Baby, Carl Douglas - Kung fu fighting, Penny McLean - Lady Bump ,.......Barry White. V klubih mladih 72., 73.,74.,75.,.... T.Rex, John Lennon, Led Zeppelin, Deep Purple, Buldužer,...Pink Floyd, CCR, CSNY, Bob Dylan,.....in še...
Rde?iAlarm
09. 06. 2019 12.48
+18
atomsko sklonište,grupa smak,korni grupa,yu grupa,prljavo kazalište.parni valjak.bjelo dugme,leb i sol, in še in še se je vrtelo po diskotekah,res da ne vseskozi ampak ko je DJ vrgel kakšno našo je folk eksplodiral......
Apostol1
09. 06. 2019 12.42
+32
To je še en dokaz ,da je bila Jugoslavija država in ne banana republika ,kar so danes bivše jugoslovanske republike.
borec91
09. 06. 2019 11.35
+35
ko sem bil star 12 let je brat z prvo vajensko placo kupil plasticen prenosni gramofon tam okol leta 75 plave barve na batarije in pol smo ob reki cele dneve poslusali tuje in domace plate se sedaj mi odzvanja v usesih viky leandros apres toi pa abba pa pro arte itd rse nepozabno otrostvo
FIGEC
05. 08. 2019 19.42
RedRooster
09. 06. 2019 10.41
+52
Po mojem mnenju je plošča nekoč poslušalca bolj zbližala s poslušano glasbo in prijatelji, ker je bil potreben nakup v trgovini s kolegi, komadov nisi preskakoval kot na telefonu dandanes; npr., bil je velik foto ovitek, včasih tudi priloženi teksti, prebrali smo skoraj vse in kar je najpomembnejše, poslušalo se je na zvočnikih, s katerimi smo fantje tekmovali kdo ima močnejše (na veliko žalost sosedov npr.) in pogovor o muski je bil sestavni del našega življenja; danes imam na telefonu skoraj vso rock zgodovino, toda še vedno, vsake toliko časa, nabijem na zvočnike kakšen LP in ob pivu nastane nepozabno druženje. Zvok iz dobrega gramofona je pač še vedno neponovljiv; čas gre naprej, glasba je samo še nekaj podobnega reklami in blebetanje nerazumljivih besed in konzerviranih zvokov, svet se spreminja in mi z njim, kmalu bomo imeli vsi vgrajene čipe in življenje bo podobno robotom, vseeno pa krajši skok v preteklost osveži bolj kot update na telefonu:)
Debely
09. 06. 2019 19.06
+3
600 cedejev in 300 vinilk pa še kupujem...
štrekeljc
09. 06. 2019 10.41
+18
Vsekakor bi lahko omenili tudi Marka Breclja in Buldožerje; njegaova Cocktail in Pljuni istini u oči sta bila neverjetna!
flatearth
09. 06. 2019 10.38
-58
In kaj je bilo Sloveniji sploh treba tega komunizma in te nesrečne jugovine?
herohero
09. 06. 2019 12.24
+30
Predvidevam, da v tistem času še niste živeli, ker drugače ne bi pisali bedarije.
ZIPPO
09. 06. 2019 14.04
+8
GLAVNO DA JE ZEMLJA PLOŠČATA HA HA! 🤣🤣🤣
detect
09. 06. 2019 10.32
+40
to so bila zlata leta.golden age.
borec91
09. 06. 2019 09.58
+55
ne samo plosce tudi discoti so bili v kleteh kozolcih zabave kolikor hoces in povsod nabito kot sibice danes samo nekih par fensy clubov kjer se drogirajo in zadrzje mularija tistih ,ki jim je bilo prej zlo hudo in so nas njihovi fotri 92 pokradli
sagesse
09. 06. 2019 10.07
-2
Danes je življenje pač drugačno. Večina mladih je na računalnikih ali smart telefonih, večina mladih kadi travo, kar je bilo v jugi izrazito negativno početje. V diskotekah se je lahko kadilo cigarete in po cigaretnem zakonu so klasične diskoteke šle v pozabo.danes je IN če ima nekdo 100všečkov več kot drugi, toda tehnologija prinese dobre in slabe strani življenja. Je pa glasba danes kvalitetno, če imaš doma dobro mašinerijo neprimerljivo bolj kvalitetna. Tudi sam sem kupoval plošče v italiji, ker jugo kvaliteta plošč je bila katastrofalma... Prasketanje,, srrr, hrr, pzzz....
borec91
09. 06. 2019 10.11
-5
prej pa teral mularijo v jajce pes ,da so se grebli za privilegije
sagesse
09. 06. 2019 09.56
+9
Samo za admina, kateri mi je izbrisal komentar. V tivoliju sta bili dve diskoteki, palma in valentino. Na vratih je bil redar, kjer si moral pokazati osebno ali mesečno avtobusno vozovnico, če si šel v matinejo.v slo diskotekah jugo ali slovenske glasbe ni bilo, niti enega komada. Jah očitno vas moti resnica tistega časa, toda tako je pač bilo. Ni lepo brisati komentarjev, če se vi osebno z njim ne strinjate, je pa tako bilo. Admin ne vem koliko ste stari, toda ko sem prišel v jla,.. Niš, niti eden še ni slišal za michaela jacksona, toda vsi so poznali šabana šauliča, laterega smo morali poslušati na pisti. Res je, da je bilo nekaj kvalitetnih rokerjev, bjielo dugme, plavi orkestar, pa drugih sem pozabil imena, toda mladi v sloveniji te glasbe nismo poslušali, pa če vam je prav ali ne....
borec91
09. 06. 2019 10.08
+10
zopet lazes aja ti lahko teb far da odpustek
borec91
09. 06. 2019 10.10
+32
se pesem od vardara do triglava se je vsepovsod vrtela folk se vedno ves dvignil
sagesse
09. 06. 2019 10.16
-13
Pesem od vardara do triglava se je vrtela po radijih, toda slovenci tega nismo poslušali. Ta muzika se je vrtela v sklopu, ker so slovenski radiji, morali določen procent vrteti tudi južne glasbe. V diskotekah ali na kasetah, te glasbe ni imel noben slovenec.... So jo pa poslušali mladi iz drugih jugoslovanskih republik, živečih v sloveniji....
borec91
09. 06. 2019 11.29
+32
no to je tvoja resnica moja je drugacna pri nas se je vrtelo vse in se vedno se poslusa vse iz tistih casov in ne govoro ,da slovenci tega nismo poslusali celo dvomim ,da ti tega nisi poslusal tko kot niso eni jokali ko je tito umrl ,danes jih je pa sram mene ni in mi je cast ,da sem zivel svojo mladost v titovi Jugoslaviji in nic mi ni mankalo pa nikol nisem bil komunist niti nihce izmed mojih pa smo kot 18 letni pa tud mlajsi hodili na morje in si tam marsikaj privoscili ,danes o tem vecina samo sanja dobro zivite taki ,ki ste nas poravbali in sedaj govorite kako je bilo vse slabo a se vedno se trudite poravbat se nekih 10miljard premozenja ,ki je se iz juge kaka beda bi bila sele ce nebi sli z tako miljardno doto in minimalnim pufom iz juge to je dejstvo
herohero
09. 06. 2019 12.26
+11
Kje pa si ti živel, da tega niste poslušali?
rekapaka
09. 06. 2019 13.04
+22
sagesse. Ne nakladaj. Slovenci smo še kako poslušali Yugo glasbo. Zakaj so Kameleoni posneli Sjaj izgubljene ljubavi v srnohrvaščini, pa Buldožer tudi. Se spominjam zagrebškega ansambla Roboti ( Kamen, mramor in željezo), pa sarajevskih Indeksov, pa ljubljanskih Škorpijonov ter cel kup drugih iz 60 let prejšnjega stoletja. To še iz časov, ko si ti še iz jajca v jajc skakal!
rozalinda
09. 06. 2019 09.51
+21
Ufff, nepozabno....moja prva vinilka je bila Lady sings the blues, Billie H. Skoraj brez prasketanja.
proofreader
09. 06. 2019 09.26
+35
Se kdo spomni žolne ki se zadere "nova plo(š)ča, nova plo(š)ča"?
RupniK
09. 06. 2019 09.29
+22
wolfterier
09. 06. 2019 09.36
-1
Ivo Robić je bil dober,ampak Nino mi je pa paral ušesa s svojim zavijanjem,pa Pero Dinitrijević tudi !
ZIPPO
09. 06. 2019 14.10
SE! ŠKODA KER NI PRILETELA IZ ZAGREBA V LJUBLJANO!
sam250
09. 06. 2019 09.25
+11
vse ok. samo kvaliteta zvoka, napram orginal npr. angleškim sploh ni primerjave,kot dan pa noč.
borec91
09. 06. 2019 11.43
+11
Debely
09. 06. 2019 19.08
+3
Jugoton, ki je plate štancal tudi za založbo Suzy je imel odlične vinilke, RTB je pa drugačna zgodba, ki je predolga, da bi jo pisaril.
štrekeljc
09. 06. 2019 20.21
+2
Res je. Jugotonove vinilke so bile odlične, sploh niso zaostajale za zahodnimi; morda so jih celo prekašale.
proofreader
09. 06. 2019 09.22
+12
Za nekatere imam občutek da so še vedno na igli.
BLAŽEN
01. 12. 2020 16.39