Peticija, v kateri podpisani zahtevajo spremembe v delovanju glasbene industrije, izzvala pa jo je nenadna in tragična smrt pevca Liama Payna, je zbrala že več kot 25.000 podpisov. Nekdanji član skupine One Direction, ki je zaslovel še kot najstnik, je umrl 16. oktobra po usodnem padcu z balkona hotela v Buenos Airesu, kjer je bil na počitnicah. V dnevih po njegovi smrti so mnogi izpostavili težave z duševnim zdravjem in pritiski, s katerimi se srečujejo mladi zvezdniki, prav zato v peticiji zahtevajo spremembo zakonodaje, ki bi zaščitila ustvarjalce pred težavami, ki so posledica njihovega načina življenja.
Eno najmočnejših posvetil pokojnemu pevcu je namenila Sharon Osbourne, televizijska osebnost in nekdanja sodnica šova, v katerem je sodeloval tudi pokojni 31-letnik, ki je brez dlake na jeziku zapisala: "Vsi smo te razočarali." 72-letnica je dodala, da je bil Payne le še otrok, ko je postal del ene najtežjih industrij na svetu, ob tem pa dodala: "Kdo ti je stal ob strani? Kje je bila industrija, ko si jo potreboval?"
Liam je bil star šele 14 let, ko se je prvič udeležil avdicije šova X Factor leta 2008, vrnil pa se je dve leti pozneje, ko ga je opazil Simon Cowell, ki je sestavil skupino One Direction. Osbourne takrat ni bila žirantka šova, a je skupina kmalu po ustanovitvi postala pravi fenomen in zaslovela po celem svetu, kot je pozneje spoznal Payne, pa se ni nihče oziral na to, kakšno ceno je moral za to plačati.
Pevec je v minulih letih večkrat javno priznal, da se je s pastmi slave soočal tako, da je posegel po alkoholu in drugih substancah, Day Kv, ki je dala pobudo za peticijo, je zapisala: "Po nedavni novici o smrti Liama Payna in mnogih drugih, mora zabavna industrija prevzeti odgovornost za dobrobit svojih ustvarjalcev. Pisce zakonov pozivamo, da ustvarijo zakonodajo, ki varuje duševno zdravje ustvarjalcev v industriji."
Pozvala je k rednim pregledom, ki bodo obravnavali njihovo mentalno stanje, rednim obdobjem počitka, prisotnosti psihologov na snemanjih in podpori, ki bi jim jo ti nudili skozi kariero.
Da je slava lahko zelo nevarna, je opozoril tudi član skupine Boyzone Mikey Graham: "Menim, da bi bila pametna poteza založb, če bi imeli zaposlene tudi psihologe, katerih naloga bi bila skrb za ranljive mlade ustvarjalce."
Kljub opozorilom glasbenikov in javnosti pa je menedžer talentov Jonathan Shalit dejal, da se je situacija od leta 2010 spremenila. "Na srečo so nas pretekle izkušnje izučile. Takrat se v resničnostnih šovih ni še nihče zavzemal za skrb, kot bi se lahko, sedaj pa je temu posvečene več pozornosti. Menim, da je zelo pomembno ločiti čustva in tragedijo, ki se je zgodila Liamu, to je bilo veliko let za tem, ko je še bil član One Direction, saj so, po drugi strani, nekateri člani doživeli velik uspeh in veselje v življenju. Ni vse črno in belo," je dejal. Dodal je, da slava ni tisto, kar se zdi, da je. "Imaš milijon prijateljev, a nimaš nobenega. Vedno pravim, da so umetniki najbolj občutljivi ljudje v zelo zahtevnem poslu," je pristavil.
Svetovalec za glasbeno upravljanje Marcus Anthony pa je za 5 Live on Sunday povedal: "Glasbena industrija se zaveda, da je treba govoriti o teh stvareh, veliki glasbeni dogodki in konvencije pa gostijo seminarje in debate o dobrobiti umetnikov, stvari pa se izboljšujejo. Vedno pa bodo obstajale založbe in menedžerji, ki bodo na prvo mesto postavili dobiček in ne izvajalce."
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.