
Legendarna jamajška reggae zasedba Inner Circle je ena bolj spoštovanih zasedb te glasbene zvrsti, sodelovala je z večino legend reggae glasbe, še vedno pa so zvesti svojim koreninam. "Večino ljudi je dobrih, življenje je dobro, razen ljudi, ki so v ekstremni revščini ali v vojni. Vojna v nobenem primeru in dobra. V srcu moraš nositi ljubezen in imeti rad ljudi," so prepričani staroste reggaeja.

"Rastafarijanstvo je pogosto narobe razumljeno. Za nekoga lahko rečemo, ta je reven, živi v hribih, a ni pravil za rastafarijanstvo, glavno pravilo je, da imaš ljubezen v srcu in za sočloveka. Držati se moraš pravil, da si dober, da ne ubijaš, kradeš, da delaš dobro, da skušamo živeti v sožitju kot človeška bitja. Brez vsakršnih pravil bi sicer bil kaos, rasta skozi krščanske oči pa je pač videnje belopoltih. Tako kot Bob Marley ni mogel sprejeti lastnika sužnjev, ki je naredil cel kup groznih reči, tudi ni mogel sprejeti biblije, v kateri so podobna grozodejstva, tega ni mogel sprejeti. Ljudje vidijo Jamajko in delajo zaključke, a rastafarijanstvo v Etiopiji je recimo povsem drugačno. Ko je bil Marley v svoji prehodni fazi, ko je spoznaval svoj notranji jaz, smo se morali spoznati tudi mi sami, smo se spremenili, začeli drugače jesti in živeti. Spoznali smo sami sebe, ob tem pa je prišla tudi glasba in upor. Upor proti lastniku sužnjev in proti statusu quo, ki so nam ga vsilili. Upor na otokih je bil drugačen, saj smo bili v večini. Bilo je samo nekaj britanskih vojakov. V ZDA in Braziliji je bilo drugače, tam so bili temnopolti v manjšini. Haiti se je uprl Napoleonu, kjer so se črni sužnji uprli in otresli suženjstva, zato je bil Haiti kaznovan vse do danes. Pri rastafarijanstvu gre torej za upor in za vrnitev h koreninam Afrike," sta nam precej resno o rastafarijanstvu razložila ustanovna člana zasedbe Ian in Roger Lewis.
"Če mene vprašate, je v letu 2018 še vedno najbolj pomembno, kakšna je barva tvoje kože. Vse sodijo po tem in po barvi tvojih oči. Evropejci ste vedno bili zelo tolerantni, zelo izobraženi, zelo bistri, da to razumete stiske temnopoltih ljudi. Drugače je kot v ZDA. Tudi jazz glasbenike zelo spoštujete v Evropi, bolj kot drugod. Da tako igraš kot Miles Davis ali poješ gospel, tako, da navrejo solze v oči, za to ni razlage ali matematične enačbe. Evropejci dobro sprejemate reggae glasbo, pozitivne vibracije," menita brata Lewis.

"Razumeti morate stisko duše Boba Marleyja, Kingston v 50. letih, v getih, v času ko je začenjal, ko so izumili magnetni trak in so se ljudje lahko slišali na plošči. Takrat so pionirji svojo glasbo razdajali, danes pa se marsikoga nihče več ne spomni. Predstavljate si, kako bi se počutil Picasso, če bi ga oropali njegove umetnosti. Jamajški glasbeniki pa v tem smislu nimajo nič. Marley na Jamajki ni bil najbolj popularen glasbenik, bil je eden mnogih. Ko sem ga prvič srečal, je naredil velik vtis name, sicer pa sva na albumu Catch a Fire igrala v pesmi Stir it up. Zelo poseben človek je bil," sta nam povedala o Marleyju.
Inner Circle tako po pol stoletja od nastanka leta 1968 delujejo sveže in pomlajeno. Njihov koncert je kot praznik reggaeja, saj radi zaigrajo tudi kakšno priredbo ali vsaj insert znanih pesmi (od Marleyja, Inija Kamozeja, Joea Southa in celo Eda Sheerana). Brata Lewis sta še zdaj trdno jedro skupine, svoje pa pridajo pe klaviaturist Bernard "Touter" Harvey, bobnar Lancelot Hall in eksplozivni pevec Trevor "Skatta" Bonnick.

Gorenjci so si pokazali, da je reggae prava glasba, da se spusti na plano dušo in srce, v imenu pozitivnih vibracij in iskrenega druženja in povezovanja. Zasedba bo v takem tempu lahko brez težave nadaljevala in razveseljevala oboževalce na turneji po Evropi, saj jih čaka še kup koncertov, njihova dobra volja in srčnost pa hitro zlezeta pod kožo.

"V teh 50 letih smo se naučili tolerance, potrpežljivosti, dobili smo več modrosti, ter hkrati zavedanje, da nekaj ni takšno kot se ti zdi na prvi pogled, da je treba k rečem pristopati bolj študiozno. Tako kot so na svetovnem prvenstvu skoraj v vsaki ekipi temnopolti, vse je relativno," sta pogovor zaključila brata Lewis.
Utrinke z gradu Khislstein si oglejte v fotogaleriji in posnetkih!

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.