Glasba

Đouži pa Pero: Prekmurski dialekt je melodičen, zato besedila v prekmurščini

Ljubljana, 02. 09. 2023 12.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Klavdija Zver
Komentarji
10

Glasbeni dvojec Đouži pa Pero sestavljata Prekmurec, ki rapa, in Prlek, ki skrbi za glasbo in produkcijo. Predvsem Jožeta Zadravca, ki se v novem projektu predstavlja kot Đouži, številni poznajo iz drugih glasbenih žanrov, predvsem jazza, kjer z več glasbenimi zasedbami sodeluje kot bobnar. Z glasbo se ukvarja profesionalno, njegova pot pa ga je leta 2021 vodila do srečanja s Perotom, s katerim sta se takoj ujela in začela tudi glasbeno sodelovati.

Domača glasbena scena je bogatejša za še en duet, sestavljata pa ga Đouži in Pero, Prlek in Prekmurec, ki sta se našla v rap glasbi z besedili v prekmurščini. Da ne gre zgolj za kratkoročno sodelovanje, dokazujeta s petim singlom, ki sta ga naslovila Pero, zanj pa sta posnela tudi videospot v sodelovanju z mladim filmskim ustvarjalcem Bernardom Rebernikom. Čeprav sta skupaj glasbena novost, pa je predvsem Jože na glasbeni sceni stari znanec, ki je v svoji večletni karieri sodeloval s številni glasbeniki, ki prihajajo predvsem z jazz vod.

Đouži pa Pero predstavljata singel Pero.
Đouži pa Pero predstavljata singel Pero. FOTO: Arhiv izvajalca

Jože, ti si bobnar, ki ga pretežno poznamo iz jazz glasbe. Kako je prišlo do sodelovanja s Perotom in preskok v raperske vode?

Jože: Sem profesionalni glasbenik, ki rad izvaja in ustvarja glasbo, ne glede na zvrst oziroma žanr. V mladosti me je kot mladega fanta zanimalo le bobnanje, danes je to drugače. Ker se z glasbo ukvarjam profesionalno, skrbim tudi za vse ostale aspekte tega poklica. Skrbim za promocijo svojega dela, poučujem, vodim finance, organiziram dogodke, skrbim za ozvočenje, delujem kot producent, raziskujem, se učim in ta dinamika dela mi zelo ustreza. Vesel sem, da me je moja radovednost po odkrivanju nove glasbe pripeljala do srečanja s Perotom. Ker ima hip-hop glasba korenine v jazzu, ni nenavadno, da sva se hitro ujela. Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bom znašel v teh vodah.

Kako bi opisala dvojec Pero in Đouži? Kdo sta, kaj vaju druži in kakšna je vajina zgodba?

Pero: Spoznala sva se leta 2021 pri skupnem prijatelju Robertu Juraku v njegovi galeriji ART Jurak. Povezala naju je želja po skupnem ustvarjanju nove glasbe, kmalu pa sva ugotovila, da naju združujejo tudi podobna miselnost, kreativnost in interesi. Po začetku vojne v Ukrajini 2022 sva ustvarila pesem Ka se zgodilo?, ki sva jo v mesecu aprilu 2022 izdala kot najin prvi singl. Ker sva se dobro ujela v ustvarjalnem procesu, sva nadaljevala z delom in nastale so pesmi Enostavnost, Betonska rapsodija in Venci. Pesmi so precej družbeno kritične, ker pa sva sama pozitivna po naravi, sva kot protiutež ustvarila pesem Đouži pa Pero.

Predstavljata se z novim singlom, katerega besedilo je v prekmurščini. Zakaj v narečju in kaj je rdeča nit pesmi?

Pero: Prekmurščina je zelo lep jezik. Ima bogato tradicijo in ogromno zbirko knjižnih del v dialektu, ki ohranja našo prekmursko zavest, in želim, da se ta zbirka nadgrajuje. Prekmurski dialekt je zelo melodičen in ritmičen, tako nisva našla razloga, zakaj ne bi bila besedila v prekmurščini. Pesem in videospot na sproščen način orišeta najino druženje in ustvarjanje,"saj sva skupaj v petek, svetek, soboto in nedelo". Za videospot je v celoti s scenarijem, snemanjem in z editiranjem poskrbel mlad filmski ustvarjalec Bernard Rebernik. V njem smo se želeli pokloniti kultnemu dvojcu Blues Brothers in likoma iz serije Kriva pota.

Jože, tudi v novem projektu Đouži in Pero stojiš za glasbo in produkcijo, k sodelovanju pa si privabil še druga vidna imena na glasbeni sceni. Kako je prišlo do tega?

Jože: V bistvu je sam postopek nastajanja skladb vsakič zelo podoben. Pero napiše tekst, jaz pa potem naredim glasbeno podlago. Začneva tako, da najprej posnameva demo, iz katerega potem izhajava. Prvo, kar je pomembno, je, da oba dobiva neko generalno idejo za sporočilnost skladbe in neko zvokovno vizijo. Seveda se potem v samem postopku marsikaj vmes spremeni. Od krajšanja ali daljšanja teksta, sprememb v glasbeni podlagi itd. Ko postaviva strukturo pesmi in imam glasbeno podlago, ki nama odgovarja, posnamem le še prave bobne. Ker pa imam demo narejen pretežno iz posnetkov oziroma samplov, potem posnamem še ostale instrumente. Ker pa nisem vešč vseh instrumentov, pa potem pokličem glasbene prijatelje, da posnamejo še tisto, kar rabim. Seveda je veliko lažje vse skupaj, ker skoraj vse posnamem pri meni doma – kar je velika prednost za ustvarjanje. To pa je dandanes tudi mogoče na daljavo. Tako je bilo z bas linijo, ki mi jo je na svojem domu posnel Miha Koren. Prav tako ne gre nadomestiti v živo odigranih brass inštrumentov. Tako sem poklical kolega Borisa Majcena na trobenti in Gregorja Zvera na saksofonu. Hvaležen sem, da imam veliko glasbenih prijateljev, ki se z glasbo ukvarjajo profesionalno, tako je res veliko lažje, ko rabim kaj posneto.

Đouži pa Pero prihodnje leto načrtujeta izid albuma.
Đouži pa Pero prihodnje leto načrtujeta izid albuma. FOTO: Arhiv izvajalca

Kakša je vajina vizija za naprej? Gre zgolj za priložnostni projekt ali načrtujeta daljše sodelovanje, morda celo skupen album?

Đouži pa Pero: Vizija se je po prvem singlu kar hitro zasadila, da morava ustvarjati še naprej. Zaenkrat je zunaj pet skladb, letos prideta še dve. Potem pa za prihodnje leto 2024 načrtujeva izid albuma. Na albumu bodo singli, ki so že izdani, in na novo nastale pesmi, ki so že v nastajanju. Pripravljava tudi nov videospot. Tako da ustvarjamo dalje, širimo pa tudi ekipo. Začela sva Jože in Pero, sedaj se nama je pridružil Bernard Rebernik (video produkcija), s časom pa upava še na koga.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
02. 09. 2023 16.05
-3
Štajersko-prekmurski blues brothers.
kapljač1
02. 09. 2023 15.07
+0
👍🤣❤️
patogen
02. 09. 2023 13.40
+0
Kranjci in Štajerci so okupirali prekmurski narod ter jim vsilili svoj jezik. Zanikanje prekmurskega jezika je genocid.
lakala28
02. 09. 2023 14.42
+2
Samovšečnost brez primere. Taist ose grejo tudi madžari, irtalijani, francozi..., ki pričakujejo, da se bo cel svet začel učiti njihove jezike. Malo bolj inteligentni so že pogruntali, da temu ne bo tako in so se začeli pogovarjati tako, da jih cel svet razume. Očitno to čaka tudi prekmurce, ki se bodo morali sprijazniti, da so vaje za izpah čeljusti zgolj za doma. Z vsem dolžnim spoštovanjem nimam nič proti prekmurcem, žal mi je le da so tako zelo zaplankani s tem svojim vztrajanjem na dialektu. Tudi Nika je že ugotovila, da s tem ne bo prišla daleč.
patogen
02. 09. 2023 15.11
-1
Prekmurščina je imela status knjižnega jezika in svojo literaturo. To so ranjci potem ukinili.
patogen
02. 09. 2023 15.11
+0
rokololo
02. 09. 2023 12.53
-3
medusa, daj kakšno idejo. Lahko tudi sam kaj probaš, če misliš da si boljši.
Potouceni kramoh
02. 09. 2023 12.53
-1
Preko našega koroškega rojaka Marjana Smodi Smodlaka ga ni.😅
medusa
02. 09. 2023 12.36
-2
Plagiat v izgledu - se ne znajo nič novega spomnit...Poleg tega prekmurščina ne obstaja ... Slovenščina v prekmurskem narečju pa...