Glasba

'Če gre soditi po Perpetuum Jazzile, popularnost tega žanra zgolj narašča'

Ljubljana, 21. 10. 2023 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Klavdija Zver
Komentarji
0

Pred dnevi se je zaključil Ljubljana Vocal Festival, ki je bil posvečen raziskovanju sodobne vokalne glasbe. V 13 dneh, kolikor je Ljubljana gostila ljubitelje a cappelle, beatboxa in drugih sodobnih pristopov k vokalnemu ustvarjanju, je festival znova navdušil z naborom žanrsko raznolikih vsebin, ki jim je skupno poigravanje in preigravanje s preprostim, a edinstvenim inštrumentom: človeškim glasom.

Na štirih pestrih koncertnih večerih, interaktivnih delavnicah ter drugih zabavnih in izobraževalnih vsebinah je na že 16. ediciji Ljubljana Vocal Festival (LVF) sodelovalo več kot 600 pevcev, beatboxerjev in drugih vokalnih navdušencev. Kot pravita Jasna Žitnik Remic, programska vodja festivala, in Neja Žitnik, članica organizacijske ekipe, najmočneje od vsega pa po izvedbi čutijo hvaležnost, da je vokalna skupnost ostala aktivna in povezana ter da so stkali še močnejše vezi in dobili navdih ter ideje za nadaljevanje.

LVF Beatbox: zmagovalec Olyv (IT) in drugouvrščeni This One (IT)
LVF Beatbox: zmagovalec Olyv (IT) in drugouvrščeni This One (IT) FOTO: Domen Turinek

Festival se je po štirih letih znova vrnil na odre, v živo izvedbo. Začel se je v torek, 3. oktobra, v dvorani Komuna v Centru urbane kulture Kino Šiška s prvim mednarodnim tekmovanjem beatboxa v Sloveniji. Tekmovanja se je udeležilo 10 vrhunskih vokalnih bobnarjev iz Slovenije in Italije, ki so se v atraktivnih dvobojih pomerili za krono prvaka. Veliki finale festivala, LVF Vokalni šov, je sklenil raznolik program na istem prizorišču 15. oktobra. Na koncertu so nastopili najboljši in najatraktivnejši slovenski a cappella ustvarjalci in vokalni umetniki, program pa so popestrili tudi gostje iz tujine. Med omenjenima dogodkoma se je na različnih ljubljanskih lokacijah zvrstilo še pet zanimivih in raznovrstnih dogodkov, posvečenih vokalnemu izvajanju, v času festivala pa so ljubljanski pevski zbori in vokalne zasedbe vabili tudi na odprte vaje.

"Celoten festival se je rodil iz koncerta najaktivnejših a cappella skupin v državi, ki se mu je nekoč reklo Popjazziada. Še danes je ta koncert, zdaj poimenovan Vokalni šov, najbolj obiskan, saj ga občinstvo najbolj pozna, prav tako pa ob zaključku festivala povzema vse vsebine v enem večeru. Velik obisk zaključnega dogodka je bil pričakovan, posebej pa nas veseli, da sta veliko pozornosti obiskovalcev dobila tudi otvoritev mednarodni 'beatbox battle' ob desetletnici organizacije Beatbox Slovenia ter zborovski koncert, ki smo ga letos v program vključili prvič," pravita programska vodja in članica organizacijske ekipe.  

Če se morda sprašujete, kako priljubljeno sploh je petje brez spremljave glasbil v Sloveniji, pa Jasna in Neja odgovarjata: "A cappella petje v širšem pomenu besede, torej večglasno petje brez inštrumentalne spremljave, je v Sloveniji globoko zakoreninjena tradicija, zborovstvo je ena najbolj množičnih ljubiteljskih dejavnosti pri nas, v zborih poje skoraj 10 odstotkov Slovencev. Gotovo je prav to temelj za razvoj a cappella bandov, torej večglasnega ustvarjanja v žanrih jazza, popa, rocka, elektronske glasbe, podprtega s tehnologijo, predvsem mikrofoni in mešalno mizo. Če gre soditi po popularnosti največjega vokalnega orkestra pri nas, Perpetuum Jazzile, popularnost tega žanra zgolj narašča. V obdobju epidemije je žal mnogo manjših a cappella skupin prenehalo z delom, a prav z dogodki, kot je naš, se scena spet prebuja in veseli nas, da se število vokalnih skupin spet vztrajno veča, z njim pa tudi zanimanje za to atraktivno zvrst."

 Tudi tokratni festival je v Slovenijo pritegnil tuje goste, da se je to zgodilo, pa za organizatorje sploh ni bilo presenečenje: "A cappella skupine, ki ustvarjamo v Sloveniji, se pogosto izpopolnjujemo v tujini, kjer je zvrst bolj razvita in poznana. Obiskovanje festivalov, tekmovanj in izobraževanj v tujini pa poleg novega znanja prinese tudi dobrodošla poznanstva in prijateljstva. Z udeležbo na koncertih in festivalih je Jazzva, ki je tudi organizatorka Ljubljana Vocal Festivala, sklenila največ povezav ravno z Italijani in res redko mine festival, da ne gostimo vsaj ene skupine iz te države. Za naslednjo izvedbo gotovo lahko že zdaj obljubimo udeležbo beatboxerjev in skupin iz Hrvaške, izobraževalne vsebine pa bomo tudi v prihodnje izvajali z najboljšimi, mednarodno priznanimi predavatelji."

Čeprav se je 16. edicija festivala zaključila, že načrtujejo prihodnjo

"Načrtovanje naslednje izvedbe LVF-ja se pravzaprav dogaja že vzporedno z organizacijo trenutne beležimo ideje, ki se porodijo, a morda potrebujejo več časa za izpeljavo. Tudi med samim festivalom se v številnih pogovorih z izvajalci in obiskovalci porodijo navdihi za nove koncepte in izboljšave obstoječih. Tako se bomo z ekipo srečali že teden po festivalu in strnili vtise ter zapisali nekaj smernic za 17. edicijo, ki jo bomo načrtovali vse do jeseni 2025, ko se Ljubljana Vocal Festival vrača na odre," obljubljata Jasna Žitnik Remic in Neja Žitnik. Ker se festival dogaja na dve leti, bodo prihodnje leto predvsem načrtovali, v vmesnem obdobju pa bodo organizirali manjše dogodke, da ljubiteljem skrajšajo čas do 17. edicije, hkrati pa sporočajo: "Prav zaradi velikega zanimanja za izobraževalne vsebine bomo v vmesnem času organizirali manjše dogodke, bodisi debate, delavnice ali druge oblike izobraževanja, morda pa tudi kak manjši koncert. Vsekakor nam za informacije o aktivnostih festivala sledite, spremljajte pa tudi vse nastopajoče na LVF, a cappelle gotovo ne bo manjkalo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.