Opravičilo Klemna Slakonje
Kot smo že poročali, bo Slovenijo letos na Evroviziji zastopal Klemen Slakonja. Po zmagi je televizijski voditelj, igralec in glasbenik, znan po svojih imitacijah, na spletu delil posnetek, v katerem je stopil v čevlje vseh evrovizijskih zmagovalcev tega tisočletja, tudi v čevlje temnopoltega glasbenika Dava Bentona, ki je v duetu s Tanelem Padarjem na Evroviziji slavil leta 2001.

Slovenski evrovizijski predstavnik se je po burnem odzivu javnosti opravičil za tako imenovani blackface in zapisal: "Pri upodabljanju ljudi različnih etničnih pripadnosti sem zelo pazljiv. Poučil sem se o zgodovini blackfacea in ga ne podpiram. Iskreno mi je žal, če sem koga prizadel." V bran mu je sicer stopil tudi Benton sam in dejal: "Z moje strani ni nobene zamere. Po mojem strokovnem védenju je Klemen zelo nadarjen izvajalec, pevec in umetnik. Če bi me oponašal s svojo naravno poltjo, to ne bi bilo prav. Ljudje morajo razumeti, da je žaljivo upodabljanje blackfacea nekaj povsem drugega kot uporaba temnejših ličil."
"Edini namen tega imitacijskega projekta je bil počastiti vse neverjetne zmagovalce in izraziti svojo ljubezen do tekmovanja Pesem Evrovizije. Ne želim deliti, temveč želim povezovati," je v zapisu še poudaril Slovenec.
Angleška televizija zgrožena nad naslovom malteške pesmi
Malta je letos v evrovizijski boj poslala pevko Miriano Conte s skladbo Kant. Beseda, ki po malteško pomeni petje, je zmotila britanski BBC. Fonetično malteška beseda kant namreč spominja na angleško psovko in vulgaren izraz za žensko spolovilo, zaradi česar so Angleži pri Evropski radiodifuzni zvezi vložil pritožbo, EBU pa je na žalost številnih oboževalcev in pevke same pritožbi ugodil.

Pevka je na svoj Instagram zapisala, da je "šokirana in razočarana" nad odločitvijo, predvsem zato, ker ji sedaj preostane le še do 10. marca, da pri EBU predloži spremenjeno besedilo. Malteški minister za kulturo Owen Bonnici je dogajanje po poročanju STA označil za "cenzuro umetnosti". Za časnik Times of Malta je povedal, da lahko razume številne ljudi, ki so bili "izjemno razočarani" nad odločitvijo EBU. "Delim ta občutek," je dejal Bonnici.
Estonski predstavnik s satirično pesmijo užalil Italijane
Estonski pevec Tommy Cash bo barve svoje države zastopal s satirično pesmijo Espresso Macchiato. Besedilo, polno najrazličnejših italijanskih klišejih, je razburilo številne Italijane. Podpredsednik italijanskega senata Gian Marco Centinaio je celo pozval k izključitvi estonskega predstavnika iz evrovizijskega tekmovanja, češ da nekdo, ki žali Italijo, ne more nastopiti na Evroviziji. Politika je zmotilo predvsem dejstvo, da pevec v pesmi omenja mafijo.

"Rad imam Italijo in jo izjemno spoštujem," je Tommy Cash po valu kritik dejal za italijanski javni radio Rai. Tommy je sicer nekaj prahu dvignil tudi z novim duetom, pri katerem je moči združil z lanskoletnim diskvalificiranim nizozemskim predstavnikom Joostom Kleinom. Glasbenika sta izdala provokativno pesem z naslovom United By Music, kar je tudi uradni slogan Evrovizije, melodijo pa sta si sposodila od vsem znane Ode Radosti.
Italijan odpovedal nastop na Evroviziji
Zmaga 23-letnega pevca Ollyja je na letošnjem italijanskem glasbenem festivalu Sanremo poskrbela za veliko presenečenje. O zmagi, ki je stavnice niso napovedovale, je bilo prelitega veliko črnila, k medijskemu vrvežu ni pripomogla niti njegova izjava na tiskovni konferenci, da še ni sprejel odločitve o nastopu na Evroviziji. Po tednu zatišja pa je postalo jasno - Olly se je odpovedal svoji evrovizijski vstopnici.

"Nekateri bodo morda rekli, da opuščam sanje, a verjamem, da sem se preprosto odločil, da jih bom živel v svojem tempu," je zapisal na svoj Instagram profil. Na Sanremu je drugo mesto zasedel pevec Lucio Corsi s pesmijo Volevo essere un duro. Italijanska televizija RAI je sporočila, da bo prav on nadomestil Ollyja. To je sicer prvič po letu 2016, da je zmagovalec Sanrema zavrnil nastop na Evroviziji.
Pestro tudi v državi gostiteljici
Kljub temu da so morali kar 36 let čakati na svojo tretjo evrovizijsko zmago, so bili v Švici, natančneje gostujočem mestu Basel, po zmagi nebinarnega Nema odzivi mešani. Desna krščanska stranka Zvezna demokratična unija je po pisanju STA celo uspela zbrati dovolj podpisov za izvedbo referenduma, na katerem so odločali o financiranju tekmovanja.
Stranka je namreč v preteklosti Evrovizijo označila za "propagandno platformo za homoseksualce" in izrazil zaskrbljenost, da spodbuja okultizem. Volivci v Baslu so novembra lani na referendumu z veliko večino glasovali za odobritev javnih sredstev za izvedbo tekmovanja za pesem Evrovizije. Basel bo za organizacijo namenil skoraj 40 milijonov evrov, kar pomeni, da bo tekmovanje potekalo z vsem običajnim bliščem in pompom.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.