Glasba

Ameriška utopija kot jo vidi David Byrne

New York, 28. 05. 2018 17.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Davida Brynea poznamo kot frontmana zasedbe Talking Heads, z njimi pa je bil od sredine 70. pa do začetka 90. let prejšnjega stoletja. Medtem kot od njih poznamo pesmi Road to Nowhere, Psycho Killer, Burning Down The House, Wild Wild Life, je zdaj nedavno izdal enajsti samostojni album American Utopia. Prvega po 14 letih premora.

David Byrne v Križankah leta 2009.
David Byrne v Križankah leta 2009. FOTO: Miro Majcen

66-letni David Byrne je posebna figura v glasbenem svetu, poznan je postal predvsem po zasedbi Talking Heads, sicer pa je delal tako za film, opero, pisal, režiral, fotografiral in še kaj. Je prejemnik oskarja, grammyja, zlatega globusa in je član rockerske aleje slavnih (Rock and Roll Hall of Fame).

V začetku letošnjega marca je izdal že enajsti samostojni album American Utiopia (Ameriška utopija), ki je prva po letu 2004, sicer pa je vmes sodeloval s St. Vincent (Love This Giant) in Fatboy Slimom, ter izdal nekaj koncertnih albumov. Vodilni singel za album je Everybody's Coming to My House. Uradni videospot je njegovo sodelovanje z umetniško šolo v Detroitu, ki so jo posneli študentje radia in televizije, skupaj s šolskim vokalnim jazz ansamblom.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Byrne pa je imel spomladi tudi posebno vrsto promocije, od New Yorka pa vse do Milana, ko je imel predavanja po naslovom Reasons To Be Cheerful (Razlogi za veselje), na katerih je širil optimizem. In sicer tako, da je z njimi hotel osvetliti pozitivne stvari, ki jih počno ljudje v svetu, kjer so depresivne novice ves čas za vogalom. Poudaril je progresivne iniciative na področju tehnologije in transporta, ter praktične ideje, ki izboljšujejo svet. Verjame namreč, da imamo še vedno upanje in zato vse opozarja, da naj razmišljajo podobno.

Naslovnica albuma American Utopia.
Naslovnica albuma American Utopia. FOTO: Izvajalec

Ameriška utopija tako kot naslov ni sarkazem, saj hkrati tudi ne kaže ali se smeji trenutni zmedi, ki vlada v svetu. Namesto tega na svoj abstraktni način nasprotuje poglavitnim vprašanjem današnji dni kot sta "kako smo prišli v to zmešnjavo?" ali "lahko začnemo znova?". Bryne je bil namreč vedno v glasbi melodičen, odbit in zelo domiseln.

Na YouTubeu je tudi njegov kratek dokumentarec imenovan American Utopia: Detroit, ko pove nekaj več o njegovem sodelovanju z študenti, ki jim je namenil tudi odstotke od predvajanja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

David Byrne je bil nazadnje v Ljubljani leta 2009 v Križankah, 25. junija letos pa bo osrednje ime prvega dne zagrebškega INmusic festivala, kjer bodo poleg njih v treh dneh festivala nastopili še Queens of the Stone Age, Nick Cave & The Bad Seeds, Alice in Chains, Interpol,St. Vincent, The Kills in drugi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.