Film/TV

Se zavedamo vseh nevarnosti, ki prežijo na spletu?

Ljubljana, 07. 09. 2018 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Veliko staršev se premalo zaveda nevarnosti, ki so jim otroci izpostavljeni v virtualnem svetu. Film Gajin svet služi kot poučen in mladim relevanten uvod v izobraževanje o varni rabi spleta, zato so se ustvarjalci filma, režiser Peter Bratuša in igralec Sebastian Cavazza, povezali s kampanjo Odklikni.

Gajin svet
Gajin svet FOTO: Karantanija Cinemas

Gajin svet skozi napeto zgodbo opozarja na pasti sodobnega sveta in nagovarja k previdni uporabi svetovnega spleta. Na novinarski projekciji filma so predstavili ozaveščevalno kampanjo proti spletnemu nasilju nad ženskami in dekleti ODKLIKNI Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

mag. Maruša Gortnar, mag. Tatjana Bobnar, dr. Barbara Brečko in ambasadorja kampanje režiser filma Gajin svet Peter Bratuša in igralec Sebastian Cavazza
mag. Maruša Gortnar, mag. Tatjana Bobnar, dr. Barbara Brečko in ambasadorja kampanje režiser filma Gajin svet Peter Bratuša in igralec Sebastian Cavazza FOTO: Kolosej

Splet, poleg številnih možnosti za iskanje in izmenjavo informacij, predstavlja tudi platformo, preko katere storilci/storilke najdejo potencialne žrtve. ''Zato je izobraževanje in ozaveščanje o spletnem nasilju, še posebej med mladimi, ključnega pomena. V okviru projekta Odklikni Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s partnerji naslavlja problematiko spletnega nasilja in nadlegovanja žensk in deklet ter nadgrajuje obstoječe nacionalne dejavnosti za preprečevanje spletnega nasilja in nadlegovanja z vključitvijo vidika spola,'' je ob začetku prve tovrstne ozaveščevalne kampanje pri nas povedala Maruša Gortnar, vodja sektorja za enake možnosti Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Sebastian Cavazza, ki v filmu igra Gajinega očeta Petra, je tudi ambasador kampanje Odklikni.
Sebastian Cavazza, ki v filmu igra Gajinega očeta Petra, je tudi ambasador kampanje Odklikni. FOTO: Luka Karlin

Ambasadorja omenjene kampanje sta tudi režiser filma Gajin svet Peter Bratuša in glavni moški igralec filma Sebastian Cavazza.

''Film je tudi zaradi izobraževalne note zelo dobro orodje za starše, da se začnemo zavedati, kako pomembna zadeva je to. Obstajajo informacije, ki so tudi nam, ki nismo zrasli z internetom, razumljive. Dostikrat je to največji problem, da ne razumemo, kaj je to in da se pustimo poučiti od naših otrok, hkrati pa da sodelujemo v njihovem procesu. Mislim, da je to pomembno in da nas zanima, kaj počnejo,'' je povedal Peter Bratuša, režiser novega mladinsko-družinskega filma, ki poleg posebne družinske tematike nagovarja tudi vprašanje nevarnosti zlorab na spletu. Vsak starš si za svojega otroka želi le najboljše in ga po svojih zmožnostih poskuša zaščiti pred vsemi zunanjimi vplivi. Popoln nadzor nad otrokom, kaj brska po spletu in družbenih omrežjih, pa je seveda nemogoč.

Film Gajin svet prihaja v kinematografe konec meseca.
Film Gajin svet prihaja v kinematografe konec meseca. FOTO: Luka Karlin

''Ali lahko sploh postavimo mejo? Smo lahko ves čas z otrokom, ko uporablja splet, medmrežje, pametni telefon, tablico, računalnik? Verjetno ne. Opažamo lahko, da tudi starši v zadnjem obdobju vse pogosteje uporabljajo telefone in spregledajo, da se otrok utaplja ali pa da ga je nekdo za roko odvlekel z igrišča. Mislim, da lahko ozavestimo oziroma vsaj opozarjamo na nevarnosti, ki prežijo tam zunaj na medmrežju, spletu in če otrokom uspemo predstaviti tudi te nevarne plati, mislim, da se sami lahko bolje odzivajo v primeru nekega napada ali pa potencialne nevarnosti,'' je povedal Sebastian Cavazza, ki igra osrednjo odraslo vlogo v filmu Gajin svet.

Film na simpatičen in dostopen način opozarja na težave, s katerimi se v sodobnem svetu na eni strani srečujejo otroci, na drugi pa njihovi starši, saj obravnava zagate, ki so del našega vsakdana: ločitev staršev, odtujenost v družini ter nevarnosti svetovnega spleta in družbenih omrežij.

Gajin svet
Gajin svet FOTO: Karantanija Cinemas

Romantična komedija Gajin svet je prejemnica glavne nagrade festivala filmov za mlade Buzz@teen (Motovun) in najboljši film po mnenju otroške žirije 24. filmskega festivala v Sarajevu.

''Nagrade so vedno dobrodošle, a to ni najbolj pomembna stvar. Najbolj pomembna stvar je to, kako doživljaš odzive na film. Velikokrat se usedem v dvorano in poslušam odzive publike. To je edini namen in smisel, zakaj v bistvu to počnemo. Res si želimo, da bi čim širša javnost videla ta film. Posebej za to, ker se slovenski filmi dostikrat ne gledajo v pravih številkah in upam, da bo ta film nekako presegel ta pričakovanja, ki so ponavadi za slovenski film,'' pove režiser Bratuša, ki mu je uspelo izbrati par izjemnih talentov.

Tara Milharčič je izjemna v vlogi 11-letne Gaje.
Tara Milharčič je izjemna v vlogi 11-letne Gaje. FOTO: Luka Karlin

Prisrčna zgodba govori o enajstletni Gaji, ki je kot Pika Nogavička sodobnega časa – pogumna, odločna in iskrena deklica, ki stvari rada vzame v svoje roke.

''Če dovolj dolgo iščeš, potem najdeš,'' razkrije režiser več o tem, kako je našel pravo igralko za naslovno vlogo Gajo. To je odigrala danes 14-letna Tara Milharčič, ki je brez igralskih izkušenj prepričljivo odigrala glavno vlogo. Režiserja s 35-letnimi izkušnjami pa je navdušila predvsem neverjetna koncentracija otrok med samim snemanjem : ''Najbolj sem bil presenečen, koliko časa zmorejo držati koncentracijo. Imeli smo približno 30 snemalnih dni in njihova koncentracija je bila od začetka do konca enaka.'' In priznava, da še nikoli ni tako zelo užival pri ustvarjanju filma.

Tara Milharčič nam je zaupala, da je bilo snemanje s Sebastianom Cavazzo fenomenalno in da ji je ta dal tudi koristen nasvet: ''Rekel mi je, da če imam kdaj tremo, ko moram kaj povedati, naj odmislim vse kamere in naj si predstavljam, kot da sem sama v sobi in da moram sama sebi en tekst povedati. To mi je zelo pomagalo.''

Sebastian meni, da so otroci lahko ponosni na svojo igro v filmu in končni rezultat.
Sebastian meni, da so otroci lahko ponosni na svojo igro v filmu in končni rezultat. FOTO: Karantanija Cinemas

Tudi Sebastianu je bilo užitek snemati z mladimi: ''Ti otroci so dejansko bolj vajeni kamer, ker se sami snemajo in to objavljajo. To je neka dobra stran tega (smeh). Je pa res, da je za tako veliko vlogo, kot jo je imela Tara, neka igralska kondicija oziroma neka neizmerna pripravljenost, da se ohranja koncentracija snemanja. Veliko se čaka, včasih je treba prizore tudi veliko ponavljati, čaka se vreme, promet, tehnične zadeve. Ne samo Tara, vsi mulčki so naredili eno veliko delo, da so vsi zelo dobri in da so lahko ponosni na to, kar smo posneli.''

Več utrinkov z novinarske projekcije filma v priloženi fotogaleriji.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

G8J
07. 09. 2018 11.59
-7
Kdo so sploh te vesoljci? Folk je še vedno zaslepljen in nesposoben realnega življenja