Pred tedni se je pojavil video nasilnega napada na najstnico v Celju. Kasneje je področje nekdanje skupne države (in tudi Evropo) pretresla novica iz Beograda, ko je 13-letnik s strelskim orožjem napadel svojo šolo. Stvari se stopnjujejo, nasilje med vrstniki ni tako nedolžno, kot se morda zdi. Ne le fizično, tudi psihično nasilje, ki ga je skoraj največ na spletu, je vedno hujše. S čim se soočajo otroci, najstniki in mladoletniki? Kaj vse tiščijo v sebi? Od kod toleranca do nasilja? Zakaj se sploh odločijo za napad? Vprašanj je veliko. Mi pa bomo poiskali odgovore. Nocoj si na POP TV oglejte posebno oddajo Nenasilje, ki jo bo iz Celja v živo vodila Maja Sodja.
In kaj o nasilju pravijo znani Slovenci, med katerimi imajo skoraj vsi tudi kakšno osebno izkušnjo? Vsi v en glas pozivajo k večji strpnosti, k ljubezni, k zmanjšanju negativnosti in nasilja. Strinjajo se tudi, da bi bilo treba nasilneže soočiti s posledicami njihovih dejanj.
"Čisto nič mi ni žal, da 'hejtam' (sovražim, op. a.) ljudi, kot si ti, pa še 'fajn' se počutim ob tem," je le eden od mnogih sovražnih komentarjev, ki jih je slovenski pevec David Amaro o sebi našel na družbenih omrežjih. "Večina teh komentarjev je napisanih s strani mladostnikov, srednješolcev, osnovnošolcev. Sam vem, kaj pomeni priti v šolo in biti vsak dan v nekem krču in obrambnem mehanizmu. Zato tudi vem, da je pravi odgovor na vse te težave pravzaprav pogovor z nekom, ob katerem se počutiš varno oziroma varnega. Enako velja tudi za tiste, ki izvajate nasilje. Vem, da si tega dejansko nekje globoko v sebi ne želite. Reci ne nasilju in ja ljubezni," je še povedal glasbenik.
"Kot pedagog in oče ne morem dovolj poudariti pomena pogovora. Ne samo pogovora, ampak poslušanja. Odložimo telefone. Odrasle mislim. Poslušajmo, kaj nam imajo povedati naši otroci. In ja, včasih bo bolelo, ampak ne gre drugače. To je za njihovo boljšo prihodnost. Pogovarjajmo se o mladosti brez nasilja," pa je povedal voditelj šova Super par, Srđan Milovanović.
Voditeljica POPIN-a, mama dveh otrok, Ota Širca Roš, pravi, da bi si ob grozotah, ki se dogajajo, najraje zatisnila oči, a si jih žal ne more: "Pri vsem tem, kar se dogaja, bi si najraje zatisnila oči in rekla: 'Ni, ni.' To bi bilo najlažje, zato ker saj se to itak ne dogaja tukaj, pri nas, in itak se to meni in mojim otrokom ne more zgoditi. Ampak ni res. To je 'ful' blizu. In lahko se zgodi tudi mojim otrokom. In katerem koli otroku se zgodi, je grozno, zato si ne moremo zatisniti oči. Zato se je treba o tem pogovarjati."
Katarina Benček, vplivnica in tekmovalka iz šova Super par, je povedala, da je izjemno vesela, da se je o tej tematiki začelo malo bolj govoriti, saj se je sama že znašla v situaciji, ko je bila žrtev psihičnega nasilja. Pravi, da se na njenih družbenih omrežjih nenehno pojavljajo negativni komentarji in tudi sporočila, kot je 'Zažgal ti bom hišo!'.
"Vesela sem, da se je končno začelo govoriti o tej tematiki, in to je nasilje na internetu. Vesela sem in žalostna hkrati, da nas je situacija v Celju spodbudila k temu, ker ne vem, zakaj je v naši navadi, da vedno reagiramo že, ko je prepozno. Upajmo, da še ni, da stvari še niso šle tako daleč, čeprav sem ravnokar odprla svoj Tik Tok in Facebook, pa si rečem: 'Resno?' Še toliko huje je, ko vidiš, da komentirajo negativno starejši ljudje in vse se začne doma in tak starš točno to prenese na svojega otroka in to moramo ustaviti. O tem je treba začeti govoriti in govoriti tudi v šoli in tudi s starši imeti pogovor, če je to potrebno. Konec koncev, ne vem, jih poslati k strokovnjakom. V glavnem, poglejmo si tole posebno oddajo danes ob 20. uri na POP TV. Verjetno sem pri tej tematiki sama malo bolj občutljiva, ker sem bila lani deležna spletnega nasilja in takrat ni bilo nikogar, ki bi lahko to dejansko ustavil in na nek način rešil situacijo. Ne pravniki, ne policaji, ni zakonodaje, ki bi to lahko dejansko urejala, in mislim, da je čas, da se te stvari res spremenijo in da ljudje tudi kazensko odgovarjajo za vse, kar napišejo na internetu, ker se morajo zavedati, da te stvari imajo svoje posledice. Res se veselim te oddaje in me zanima, če bomo našli kakšne rešitve, da ne bomo samo razpravljali o problemih, ker mi moramo najti rešitve za to."
Dobrodelni Miha Deželak pa je povedal, da žal pozna tudi primer razredničarke, ki si želi dati odpoved, ker ne ve, kako naj se sooči s težavo nasilja, ki se iz leta v leto vedno bolj stopnjuje: "Nasilje v šolah je nesprejemljivo. Mislim, da ni treba kaj dosti razlagati, zakaj je nesprejemljivo. Mislim, da moramo imeti ničelno toleranco tako do psihičnega kot fizičnega nasilja. Žal eskalira v zadnjem času, in to v neslutenih okoliščinah. Tudi sam sem slišal za en primer na Štajerskem, kjer v bistvu učiteljica razmišlja o tem, da bi dala odpoved, da ni več kos svojemu razredu. Je razredničarka. Tako da ne vem, ni v redu. Dajmo se usesti pa dajmo se pogovoriti o mladosti brez nasilja."
Radijec Žiga Gombač pa pravi, da je najhuje to, da za nasilje vemo, da obstaja, a da se je o njem treba pogovarjati: "Da je nasilje v družbi prisotno od nekdaj, vemo. Da je to narobe, vemo, in da se stopnjuje, vemo. Zdi se, da vemo vse, a kljub temu ostajamo odprtih ust nad dogodki okrog nas, nad dogodki, ki izhajajo iz nasilja in tudi porajajo nasilje. Kaj lahko storimo? Eden izmed prvih korakov je, da se o tem pogovarja, da se to izpostavlja. Eden izmed prvih korakov je, da si prisluhnemo in da vsak pri sebi naredi, kar misli, da je prav oziroma kar najbolj lahko, da se te stvari vsaj omejijo, če ne že končajo. Torej na nas je, da zadeve spremenimo, in mi bomo o tem govorili."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.