Film/TV

Zgodovina ljubezni in Zimske muhe nagrajena na Češkem

Karlovi Vari, 09. 07. 2018 21.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Režiserka Sonja Prosenc je za svoj drugi celovečerni igrani film Zgodovina ljubezni prejela posebno omembo žirije, slovenski režiser Olmo Omerzu pa je za manjšinsko koprodukcijo Zimske muhe prejel nagrado za režijo in posebno omembo ekumenske žirije na 53. filmskem festival v Karlovih Varih.

Na nedavno končanem filmskem festivalu v Karlovih Varih, ki je potekal od 29. junija do 7. julija je Prosenčeva je za svoj film Zgodovina ljubezni v intervjuju za Cineuropo dejala, da "razlago filma prepušča gledalcem". "Z direktorjem fotografije Mitjo Ličnom sva se odločila vizualno ustvariti ta alternativni vmesni svet, in sicer z uporabo svetlobe v filmu in subtilnim prehodom med dnevom in nočjo. Na začetku filma slišimo izdih, na koncu filma pa vdih," je razložila.

Gre za prvo koprodukcijo med Slovenijo, Norveško in Italijo, z avtorji in igralci iz vseh treh držav. Producent filma je Rok Sečen, letošnji producent "na potezi" (Producer On The Move 2018) iz produkcijske hiše Monoo. Sečen je med drugim produciral tudi prejšnjo festivalsko uspešnico Sonje Prosenc – prvenec Drevo (2013), ki je bil tudi slovenski kandidat za nominacijo za oskarja. V glavnih vlogah sta mlada slovenska igralka Doroteja Nadrah, ki jo slovenski filmski gledalci poznajo predvsem po vlogi v Razrednem sovražniku, ter priznani norveški igralec Kristoffer Joner. Film sledi Ivi, ki med žalovanjem za materjo, umrlo v nesreči, odkrije njeno skrivno razmerje z opernim dirigentom Erikom. Ko preboli prvo razočaranje in občutek izdaje, ugotovi, da lahko z Erikom deli svojo izgubo. 

Kritiki so med drugim zapisali: "Sonja Prosenc je ohranila svoj izjemno čuten pristop, ki je občinstvo in kritike navdušil pri njenem prvem filmu, vendar se je tokrat odmaknila od družbeno-političnega gledišča in se osredotočila na intimne družinske odnose, zlasti pa na notranji svet glavnega lika. Fotografija Mitje Lična je bogata in raznolika, kar velja tudi za prizorišča. Kameri pusti, da teče, se obrača in sledi Ivi po ljubljanskih ulicah, veliki družinski hiši v predmestju in bujnih rečnih nabrežjih – tako v sončni dnevni svetlobi kot skozi nočne scene, osvetljene s svetilkami, baklami in zasloni pametnih telefonov."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Celovečerni igrani film režiserja Olma Omerzuja Zimske muhe je češko-slovensko-poljsko-slovaško koprodukcija. Slovenski (ko)producent je Rok Biček iz produkcijske hiše Cvinger film, sicer večkrat nagrajeni režiser observacijsko dokumentarnega filma Družina. Tokratni Omerzujev film govori o navihanem samozavestnem Mári in malce čudaškem Heduš, ki se odpravita dogodivščinam naproti v ledena prostranstva, seveda z avtom. Navsezadnje bo Mára kmalu praznoval petnajsti rojstni dan. Film ceste o muhah, ki včasih brenčijo naokrog tudi sredi zime, in zgodba, ki – preden se konča na policijski postaji – pripoveduje o izmuzljivih vezeh fantovskega prijateljstva ter neukrotljivi želji po doživetjih, čeprav ne veš natančno, kakšnih.

"Ker je to nagrada za režijo, je to zame velika potrditev, da film funkcionira oziroma, da sta v film vložena delo in trud zdaj na neki način povrnjena," je  po prejetju nagrade povedal Omerzu. Film si bodo gledalci na Češkem v redni distribuciji lahko ogledali od 6. septembra, kmalu pa bo na sporedu tudi pri nas, na Poljskem in Slovaškem.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.