Ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti je tokrat že drugo leto zapored zavrnila Volodimirja Zelenskega, ki je upal, da bo njegovemu nagovoru na daljavo na filmskem festivalu v Berlinu sledil videonagovor na podelitvi oskarjev. Po poročanju portala Variety je vplivni agent agencije WME Mike Simpson, ki med drugim zastopa režiserja Quentina Tarantina in Bong Džun Hoja, zaprosil akademijo, da bi na podelitev oskarjev vključili ukrajinskega predsednika, ki je pred vstopom v politiko bil igralec, a ga je akademija zavrnila.
Simpson naj bi posredoval, ker zastopa Aarona Kaufmana, ki je skupaj s Seanom Pennom režiral dokumentarni film Superpower, ki so ga premierno predvajali na Berlinalu februarja letos. Dodaten osebni vidik je, da Simpsonov sin Tommy pri pesmi za film Superpower sodeluje z ukrajinsko igralko in pop pevko Tino Karol. Kakšna je bila utemeljitev akademije za letošnjo zavrnitev, ni znano, je pa znano, da se akademija tradicionalno raje osredotoča na prispevke filmske skupnosti in se izogiba vsemu, kar je političnega.
Letošnja zavrnitev Zelenskega na oskarjih ni osamljen primer. Že lani je producent oskarjev Will Packer zavrnil njegovo prošnjo za nagovor, saj je izrazil zaskrbljenost, da Hollywood namenja tolikšno pozornost Ukrajini zgolj, ker so tisti, ki jih je prizadel konflikt, belci. Hollywood je na drugi strani ignoriral vojne po vsem svetu, ki vplivajo na temnopolte ljudi, naj bi utemeljeval Packer.
Ekipa ukrajinskega predsednika se je septembra lani obrnila tudi na filmski festival v Torontu, kjer so jih prav tako zavrnili. Po napadu ruske vojske na Ukrajino februarja se je sicer Zelenski na daljavo pojavil na filmskih festivalih v Cannesu in Benetkah ter na podelitvi nagrad grammy. Na podelitvi zlatih globusov januarja 2023 je znova ponovil svoje sporočilo zadnjih več kot 12 mesecev, da bo Ukrajina zmagala v vojni proti Rusiji.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.