Na Filmskem festivalu v Zürichu se z nagrado tribute to ... poklanjajo avtorskim filmarjem za njihov prispevek k filmski zgodovini. Paolu Sorrentinu bodo nagrado predvidoma osebno izročili 29. septembra, pred projekcijo njegovega najnovejšega filma È stata la mano di Dio (v prevodu: Bila je božja roka).
Avtobiografski film je postavljen v Neapelj v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, v ospredje pa postavlja odraščajočega fanta, ki ga igra Filippo Scotti. Naslov filma, ki namiguje na pomoč višje sile, se navezuje na legendarni gol z roko, ki ga je argentinski nogometaš Diego Maradona zadel na svetovnem nogometnem prvenstvu leta 1986. V tistem obdobju je namreč Maradona igral za neapeljski nogometni klub.
Sorrentino, rojen 31. maja 1970, ki velja za enega bolj prepoznavnih režiserjev svoje generacije, je nagrade vesel, še posebej, ker so mu jo namenili na festivalu, ki teži k odkrivanju novih talentov. "To, da na letošnjem Filmskem festivalu v Zürichu sodelujem s svojim najbolj osebnim filmom, me vznemirja, saj È stata la mano di Dio govori tudi o trenutku, ko zberemo pogum in priznamo sebi in drugim, da želimo poskusiti nezavedno in noro tveganje režiserskega poklica," je dodal.
Režiser se je pri svojem delu lotil različnih tem in filmskih zvrsti, od psihološkega trilerja Posledice ljubezni (2004) do dionizično ekscesne Neskončne lepote, ki mu je leta 2013 prinesla oskarja za najboljši mednarodni film. Znan pa je tudi ljubiteljem serij, saj je režiral kritiško cenjeno nadaljevanko Mladi papež (2016) in njeno nadaljevanje Novi papež (2019).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.