Film/TV

V Teheranu razstava o Pasolinijevem Cvetu tisoč in ene noči

Teheran, 07. 07. 2022 14.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Muzeju sodobne umetnosti in kulturnem centru Argo v Teheranu je na ogled razstava, posvečena filmu Cvet tisoč in ene noči italijanskega filmskega režiserja, pisatelja in pesnika Piera Paola Pasolinija. Del filma so namreč posneli v znamenitem iranskem mestu Isfahan pred islamsko revolucijo v državi leta 1979.

Pier Paolo Pasolini je svoje fiktivno mesto iz izvirne pripovedke namreč našel prav v Isfahanu, iranskem mestu, znanem po osupljivih spomenikih. Nekdanja prestolnica Perzije se ponaša z ogromnim trgom Nakš-e Džahan, mošejami z modrimi kupolami in srednjeveškimi mostovi.

Italijanski filmski režiser je leta 1973 v Iranu preživel sto dni na snemanju svoje neobičajne različice Tisoč in ene noči, zbirke arabskih pripovedk z Bližnjega vzhoda. Filmski projekt je dokumentiral fotograf Roberto Villa.

Pier Paolo Pasolini
Pier Paolo Pasolini FOTO: Profimedia

 

Prav te fotografije so hrbtenica razstave z naslovom Truth Lies Not in One Dream but in Many (Resnica ni v enih, ampak številnih sanjah), ki je na ogled v Muzeju sodobne umetnosti in kulturnem centru Argo v iranskem glavnem mestu Teheran. Razstavo so postavili v sodelovanju z italijanskim veleposlaništvom v Iranu, je poročala španska tiskovna agencija EFE.

Razstava poleg fotografij prikazuje tudi fragmente filma, pogovore z režiserjem in kostume iz filma, ki je leta 1974 na mednarodnem filmskem festivalu v Cannesu prejel posebno nagrado žirije. "Pasolini je imel poseben odnos z Iranom, globok in neprekinjen na različnih področjih, v svoji poeziji, filmih, v svojih spisih. To, kar je izgubil v Italiji, je ponovno našel v Iranu," je dejal kustos razstave Reza Haeri. Dodal je, da je bil Pasolini proti "kapitalističnemu razvoju, ki je vse uničil".

 Snemalni set filma Cvet tisoč in ene noči.
Snemalni set filma Cvet tisoč in ene noči. FOTO: Profimedia

Po navedbah organizatorjev so teheransko razstavo v nekdanji pivovarni Argo, preurejeni v muzej in kulturni center, obiskovalci dobro sprejeli. Na dan odprtja razstave sredi junija si jo je ogledalo približno tisoč ljudi, podobno število obiskovalcev beležijo ob koncih tedna.

Iran se ponaša z velikim številom umetniških galerij in centrov. Teheranski muzej sodobne umetnosti TMoCA je lani gostil razstavo 18 del Andyja Warhola, vključno z njegovimi slavnimi deli, kot sta Marilyn Monroe in pločevinka juhe Campbell.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.