V španskem jeziku posneti film Emilia Perez francoskega režiserja Jacquesa Audiarda je danes podrl rekord po številu nominacij za oskarja za film, ki ni v angleškem jeziku. Doslej je film že prejel štiri zlate globuse in slavil tudi na lanskoletnih evropskih filmskih nagradah. A v Mehiki, kjer je spirala nasilja mamilarskih kartelov doslej zahtevala več sto tisoč življenj, so odzivi na film po poročanju francoske tiskovne agencije AFP manj navdušeni.
"Film trivializira problem pogrešanih v Mehiki," navaja peticija na spletni strani, pod katero so doslej zbrali več kot 11.000 podpisov. Ena od zahteva peticije je, da film ne pride v mehiške kinematografe, kjer naj bi ga začeli predvajati prav danes. "Gre za neobčutljiv film, nespoštljiv do naše kulture, ki daleč presega trgovino z mamili in bolečino na tisoče družin," še navaja peticija.
V filmu je v glavni vlogi zaigrala Karla Sofia Gascon kot zloglasni vodja narkokartela, ki po spremembi spola v žensko pomaga svojcem pogrešanih. Poleg nje so v filmu zaigrale še Zoe Saldana, pevka in igralka Selena Gomez in mehiška igralka Adriana Paz. Gascon je prva transspolna igralka z nominacijo za oskarja, Saldana pa je nominirana za najboljšo stransko igralko. Hladnokrvni sprejem v Mehiki se je za Emilio Perez začel že oktobra na filmskem festivalu v Morelii, kjer je film naletel na mlačen odziv. Film, ki je bil večinoma posnet v filmskem studiu v Franciji, je kritiziral tudi mehiški cineast Rodrigo Prieto. Razen igre Paz se film "zdi nepristen in me res moti," je povedal v pogovoru za hollywoodski Deadline. "Še posebej, če gre za temo, ki je tako pomembna za nas Mehičane. Je tudi zelo občutljiva tema," je še dodal v zvezi z nasiljem, povezanim z mamili. Mehiški pisatelj Jorge Volpi je Emilio Perez označil za "enega najbolj surovih in zavajajočih filmov 21. stoletja." V prispevku za časnik El Pais je ocenil, da film "uteleša vse nerodne predsodke o spreminjanju spola". Je pa pohvalil "natančno delo" Gascon.
Na drugi strani so Gomez - mehiško Američanko tretje generacije - v deželi njenih prednikov kritizirali zaradi naglasa, s katerim v filmu govori špansko. Njeno igro v filmu je kritiziral tudi mehiški igralec Eugenio Derbez, ki se je sicer kasneje za svoje besede na račun Gomez opravičil. Film je bil kritik deležen tudi na družbenih omrežij. Med izjeme glede kritik na račun filma sodi z oskarjem nagrajeni mehiški filmski ustvarjalec Guillermo del Toro. Ta je Audiarda opisal kot "enega najbolj neverjetnih filmskih ustvarjalcev na svetu." "Tako lepo je videti film, ki je kinematografija," je še povedal v pogovoru z režiserjem Emilie Perez. Audiard je že zavrnil kritike, da film napačno predstavlja Mehiko, vendar je v današnjem pogovoru za AFP priznal, da je morda "ravnal nerodno". Še pred nominacijami za oskarje je v Bogoti povedal, da nekateri prizori v filmu namenoma poskušajo "izpodbijati lahkovernost" in da je bil njegov cilj povedati zgodbe, ki so "tako lokalne kot univerzalne". "To je film v španskem jeziku, ki so ga posneli v Parizu. Gre za mešanca," je dodal.
Audiard je med drugi razkril, da je več kot štiri leta raziskoval za Emilio Perez. Toda "na neki točki moraš nehati raziskovati, ker (...) drugače na koncu posnameš dokumentarec," je dodal. Nedavno je v Mehiki tudi izjavil, da "Če se stvari v Emiliji zdijo šokantne, se je pripravljen opravičiti". "To je opera in opera ni zelo realistična," je dodal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.