Film/TV

Tragične nesreče na snemanjih filmov

Los Angeles, 23. 10. 2021 09.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Ob nedavni tragediji, ko je filmski zvezdnik Alec Baldwin z rekvizitno pištolo na snemanju filma Rust po nesreči ubil direktorico fotografije Halyno Hutchins ter ranil režiserja Joela Souzo, samo izbrskali še nekaj primerov, v katerih so se v filmskem svetu zgodile podobne nesreče.

Brandon Lee je tragično umrl na snemanju filma Vran, star je bil le 28 let. Njegov oče Bruce Lee je prav tako umrl v starosti le 32 let.
Brandon Lee je tragično umrl na snemanju filma Vran, star je bil le 28 let. Njegov oče Bruce Lee je prav tako umrl v starosti le 32 let. FOTO: Arhiv filma

Čeprav naj bi bil Hollywood tovarna sanj, se na snemanjih filmov dostikrat dogajajo takšne in drugačne nesreče, v najbolj tragičnih primerih pa so celo človeške žrtve. A tudi gromozanskim proračunom in kljub pregovorni varnosti se včasih zgodi nepričakovano. Filmske produkcije sicer upoštevajo številne predpise, ki zagotavljajo varnost igralcev in članov ekipe, vendar se sami akterji med snemanjem nevarnih prizorov včasih znajdejo v situaciji, ko lahko že najmanjša napaka hitro postane smrtonosna. Nekatere napake se pojavljajo pri dejansko vratolomnih kaskaderskih točkah, spet druge pa v na videz običajnih situacijah. Prvi tovrstni primeri segajo skoraj sto let nazaj, ko so posneli film Noetova barka leta 1928. Tokrat pa predstavljamo nekaj najhujših primerov, ko so napake na snemanjih in nesrečni razpleti povzročile usodne posledice.

Vran (1994)

Kritiško uspešni film, ki je priredba novele Vran Jamesa O'Barra v režiji Alexa Proyasa, pripoveduje zgodbo o človeku, ki vstane iz groba, da bi se maščeval. Leto po njegovi smrti je rock glasbeniku Ericu Dravenu (Brandon Lee) skrivnostna vrana podelila življenje in moč. Eric se zato s svojimi sposobnostmi maščuje atentatorjem, ki so ubili njega in njegovo zaročenko.

Obešenjaška mešanica duhovitosti in borilnih veščin je iz Leeja naredila kultno figuro, po zaslugi katere naj bi postal superzvezdnik, a je po tragičnem razvoju dogodkov dejansko postal nesmrten. En sam napačen naboj ga je stal življenja. Za prizor, v katerem eden od likov napolni pištolo, kjer v filmih običajno uporabljajo lažne naboje, je ekipa namesto tega uporabila pravo kroglo, saj so verjeli, da so odpravili možnost nevarnosti z odstranitvijo smodnika. Žal so naboj pustili pritrjen, tako da je ob proženju strelna igla pištole izstrelila kroglo v cev pištole. Posnetek Erikove smrti so prihranili za konec produkcije, da bi Lee lahko zadnje dni produkcije preživel brez dolgotrajnega ličenja. Ko je prišel čas, da zlobneži streljajo s slepimi naboji v Leeja, pa je delček krogle skupaj s slepim nabojem Leeja zadel v trebuh in mu poškodoval hrbtenjačo. Leeja so hitro odpeljali v bolnišnico, kjer mu niti zdravniki niso mogli več pomagati. Sin nesrečno preminulega mojstra borilnih veščin Brucea Leeja, ki je umrl v starosti 32 let, je tako življenje izgubil pri vsega 28 letih, na snemanju filma, s katerim je zaslovel.

Heath Ledger je za vlogo Jokerja v Temnem vitezu prejel posthumnega oskarja, na snemanju pa je življenje izgubil tudi tehnik za posebne učinke.
Heath Ledger je za vlogo Jokerja v Temnem vitezu prejel posthumnega oskarja, na snemanju pa je življenje izgubil tudi tehnik za posebne učinke. FOTO: Profimedia

Top Gun (1986)

Top Gun je bil pravzaprav romantični akcijski film, ki se osredotoča na mačistične, zelo tekmovalne, odkrito homoerotične pilote v mornariški letalski eskadrilji. Gre za eno največjih uspešnic iz sredine osemdesetih let, ki je med zvezde ponesel ženskam neverjetno simpatičnega Toma Cruisa, ki je v filmu zaigral pilota Mavericka.

Seveda filmski zračni boji med vsemi osupljivimi bojnimi letali niso bili resnični, a vendar ni bilo mogoče ponarediti posnetkov ameriških bojnih letal, ki vzletajo, letijo drug ob drugem in izvajajo najrazličnejše zračne vragolije, saj bi film deloval neprepričljiv, če bi zadeve posneli z miniaturami. Za izvedbo zračnih akrobacij so tako uporabili prave in izkušene pilote.

Čeprav so bili piloti usposobljeni strokovnjaki in so upoštevali vse previdnostne ukrepe, da bi bila posadka čim bolj varna, je letenje povezano s številnimi nevarnostmi, s katerimi so bili akterji soočeni vsak dan. Pilot Art Scholl, ki je izvajal enega od vrtečih manevrov na snemanju, je tako po nesreči strmoglavil s svojim letalom, film pa so posvetili v njegov spomin.

Zona somraka: Film (1983)

Serija Zona somraka Roda Serlinga velja za največjo znanstvenofantastično antologijo vseh časov. Film Zona somraka: Film (Twilight Zone: The Movie) iz leta 1983 pa je ljubezensko pismo kultni seriji izpod rok režiserjev Johna Landisa in Stevena Spielberga.

Spielberg in Landis sta skupaj s sorežiserjema Georgeom Millerjem in Joejem Dantejem prilagodila tri najbolj znane epizode serije in ustvarila eno napol izvirno zgodbo. Pri snemanju Landisovega segmenta v Vietnamu je igralec Vic Morrow izgubil življenje zaradi strmoglavljenja helikopterja, ki ga je obglavil skupaj z dvema lokalnima otroškima statistoma. Landis in štirje člani ekipe so bili pozneje obtoženi dveh nenamernih ubojev in zaradi nezakonitega najema otrok. Po zelo javnem sojenju, kjer so sodišču prikazali posnetke nesreče, je porota odločila, da Landis ni pričakoval, da bo prizor nevaren, zato so vse obtožene spoznali za nedolžne.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Skakač (2008)

Znanstvenofantastični triler Skakač (Jumper) iz leta 2008 je zgodba o mladem človeku z neverjetno sposobnostjo teleportacije in njegovih dogodivščinah, da ubeži krempljem skupine verskih fanatikov, ki to moč vidijo kot zlo. Film, ki ga je režiral Doug Liman (Gospod in gospa Smith), vsebuje številne akcijske sekvence in kaskaderske vložke, vendar se je v času snemanja produkcije zgodila tragična nesreča. Scenograf David Ritchie je pomagal razstaviti umetno steno iz peska in skal, ko se je nanj zrušil velik kos. Ritchie je bil takoj mrtev, v tej bizarni nesreči pa je bil poškodovan še en član ekipe.

Plačanci 2 (2012)

V drugem filmu akcijskih junakov na čelu s Sylvestrom Stallonom je visokoproračunsko produkcijo zasenčila tragedija, ki je stal življenja kitajskega kaskaderja Kuna Liuja, ki je umrl med prizorom eksplozije čolna. Prizor so posneli na jezeru Ognyanovo v Bolgariji, v nesreči pa se je hudo poškodoval še član posadke, Nuo Sun.

Julija 2012 sta Liujeva starša vložila smrtno tožbo proti studiu Millenium/Nu Image in tudi proti koordinatorju kaskaderskih vložkov Chadu Stahelskemu, pri čemer so mu očitali nepremišljeno organiziran, načrtovan, postavljen, izdelan, režiran, usposobljen, usklajen in na drug način pripravljen in izveden trik, ki je vključeval uporabo eksploziva in druge podobne ultra nevarne dejavnosti v gumijasti ladji, da bi povzročil eksplozijo in s tem poškodoval Liuja in povzročil njegovo smrt. Film je kljub tragediji uspešno prišel na velika platna leta 2012.

Temni vitez (2008)

Še zdaj je v zraku vprašanje, ali je z oskarjem nagrajeno nadaljevanje filma o Batmanu Christopherja Nolana iz leta 2008 Heatha Ledgerja pripeljalo do nenamernega smrtnega odmerka uspaval ali ne. Ledgerju so oskarja dali posthumno, dejstvo pa je tudi, da je na snemanju enega od nevarnih prizorov umrl tehnik za posebne učinke Conway Wickliffe.

Novozelandec se je vozil na zadnjem sedežu terenskega vozila, ko je ta trčil v drevo. V času nesreče se je nagnil skozi okno, saj je držal kamero in snemal drug avto. Smrtonosne poškodbe je utrpel potem, ko voznik avtomobila ni naredil zavoja za 90 stopinj in je namesto tega zadel drevo s precejšnjo hitrostjo, zaradi česar je Wickliffe izgubil življenje.

Kavelj 22 (1970)

Večina ljudi pozna izraz "kavelj 22" iz priznanega romana Josepha Hellerja. Knjigo sta za film leta 1970 priredila režiser Mike Nichols in scenarist Buck Henry. Film ni bil preveč dobro sprejet in je morda bolj znan po nesreči na snemanju. Snemalcu in sekundarnemu režiserju Johnu Jordanu so morali amputirati nogo že ko je snemal "bondiado" Živiš samo dvakrat leta 1967, ko mu je helikopter močno poškodoval nogo. Tri leta kasneje pa ga je ponovno tveganje stalo življenja. Med snemanjem nekega prizora je bil na letalu preblizu odprtim vratom. Ko je mimo pripeljalo drugo letalo, ga je posrkalo skozi vrata, da je omahnil v smrt, saj ni bil privezan z varnostnim pasom.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Samo še 60 sekund  II (1989)

Mojster filmov o avtomobilskih nesrečah Toby Halicki je očitno želel, da bi bilo nadaljevanje akcijskega filma njegovega kultnega filma iz leta 1974 večje in boljše. A filma žal ni dočakal. Leta 1989, ko je režiral in produciral drugi film, se je Halicki ponesrečil v prizoru z vodnim stolpom, saj je nanj zgrmela 43-metrska konstrukcija, potem ko se je zrušila zaradi pretrganega kabla in podrtega telefonskega droga.

Halicki je nameraval posneti prizor, v katerem je prikolica traktorja trčila v avtomobile in nato trčila v vodni stolp, a ker je bil to nevaren podvig, so ga lokalni uradniki poskušali ustaviti. Toda Halickiju, ki je prav tako igral v filmu, so podvig dovolili izvesti šele potem, ko je pridobil osem milijonov dolarjev zavarovanja, hkrati pa je menil, da so mestni uradniki tam le zato, da bi mu zagrenili življenje. Predelavo z Angelino Jolie in Nicolasom Cageom so po Halickijevem izvirniku posneli leta 2000.

Vrnitev mušketirjev (1989)

Film Vrnitev mušketirjev iz leta 1989 je ohlapna priredba nadaljevanja Alexandreja Dumasa Dvajset let pozneje, vseboval pa je številne nenavadne akcijske sekvence, vključno z mečevanjem, streljanjem in jahanjem. Med prizorom na konju je britanski igralec Roy Kinnear, najbolj znan po vlogi očeta Veruce Salt v filmu Willy Wonka in tovarna čokolade, med snemanjem prizora jahanja nerodno padel.

54-letni igralec je utrpel zlom medenice in je naslednji dan umrl v španski bolnišnici zaradi zapletov. Režiserja filma Richarda Lesterja je nesreča tako pretresla, da je sprejel strogo odločitev, saj nikoli več ni posnel nobenega filma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

...meni pa ni nič ni čudno če je komu to čudno...
pomlad14
23. 10. 2021 21.49
-2
Nekdo se je je pač hotel znebiti, ker je pač bila "vzhajajoča zvezda" in slednjemu to ni bilo po godu. Tako kot sin od brus lija, ki je postajal vse bolj znan. Zavist pač naredi svoje.
Jožajoža
23. 10. 2021 21.35
-2
Je v policiji res zaposlen ostrostrelec, ki je objavil fotografijo svojega položaja v ljubljanski stolnici, hkrati pa se ta isti režimski policajredno norčuje iz kritikov predsednika vlade .kaj,če mu poči film???
AlexReal
23. 10. 2021 20.29
-1
Verjamem, da si dogajajo nesreče na snemanjih. Ampak to, da igralec obrne pištolo na člane ekipe , je pa najmanj čudno , če ne že nenormalno.
FRC-H
24. 10. 2021 08.35
+3
Neumnost, da je to čudno. V filmih je mnogo prizorov, kjer nekdo strelja v kamero.
Sandi11
23. 10. 2021 14.42
-6
Komunizem je uspel v 50 letih uničiti slovensko mentaliteto. Od leta 1941, ko so komunisti sprožili začetek 2. svetovne vojne do leta 1991 so uspeli spremeniti slovensko mentaliteto do nerazpoznavnosti.
Medo1964
23. 10. 2021 15.31
+0
Domobranci so prisegali Adolfu Hitlerju in malikovali Holokavst. Ampak vas ocitno nic ne more prepricat v zgodovinska dejstva , kajne
JAZsemTI
23. 10. 2021 17.05
+1
Vidva sta se pa "malo" zgubla v vesolju😀
AlexReal
23. 10. 2021 20.28
+0
Tablete , človek, pozabil si vzeti tablete !
ssecnik
23. 10. 2021 12.21
+11
Dajte prosim enkrat lektorirat napisano.Ste funkcionalno nepismeni.
MicMicMic
23. 10. 2021 13.32
+6
Un del pri Vranu je popolnoma nerazumljiv, se vidi, da so od nekje prevajali, pa ne vedo, kaj.
Medo1964
23. 10. 2021 15.32
-1
ivancek123
23. 10. 2021 19.59
-1
Et54678
23. 10. 2021 12.13
+2
pri tem bolanem holivudu človek nikoli ne ve
Ramzess
23. 10. 2021 13.14
-4
Zanimivo kako elita v filmih pokaže vse kaj bo počela, storila, celo v filmu Prometej na začetku lahko vidimo, kaj je dala v cepivo, s katerim cepi sedaj vso civilizacijo. Kdor vidi ve.
Kollerik
23. 10. 2021 13.22
+2
Vidiš ti tisto, kar so ti namalali drugi.... :)
Ramzess
23. 10. 2021 11.42
+0
"da Landis ni pričakoval, da bo prizor nevaren, zato so vse obtožene spoznali za nedolžne" Prizor s helikopterjem, seveda ne, kje pa. Žal na koncu nihče kriv, dva otroka pa mrtva, ne kaj so si njuni straši mislili ob tem.
Ramzess
23. 10. 2021 11.45
+0
V članku še en primer s helikopterjem, pa tudi v resničnem življenju lahko vidimo kako ljudje precenjujejo zmožnosti in uporabo helikopterja.
mužik
23. 10. 2021 10.49
+3
portal 24 ur odkriva toplo vodo !! Komentatorji pa gnojnico !!
Avian
23. 10. 2021 10.43
-1
Pa primer asistentke kamere Sarah Jones? Tega ste pozabili omeniti …
Chuck Norris.
23. 10. 2021 10.27
+0
Zakaj bi sploh meril in streljal v ta dva, če nista bila igralca, neki smrdi tukaj...
mužik
23. 10. 2021 10.49
+5
Medo1964
23. 10. 2021 15.33
+1
streljal je v kamero, ob kateri sta stala,, kaj tu ni jasno
mijam75
23. 10. 2021 10.16
+0
Težko je govoriti o naključjih v primeru, ko se rokuje z orožjem, v katerem so pravi naboji... dejstvo je, da se v boljših filmih vedno trudijo preseči prejšnje in ustvariti nekaj novega, bolj avtentičnega, bolj prepričljivega... Taki filmi potem prinašajo nagrade, ustvarjalci pa se zapišejo med najboljše in najbolj zaželene v svojem poklicu... Pravijo, da kdor ne reskira, ne profitira, zato se najbrž poslužujejo tudi nevarnih scen v želji po čim boljšem efektu. Ponavadi uspe, včasih pa se tudi zalomi, kot v tem primeru. Ne zdi se mi fer, da se v naslovih bremeni glavnega igralca za uboj, on je le izvrševal svojo nalogo po navodilih režiserja in direktorice fotografije...
akmt
23. 10. 2021 11.22
-1
Odlicno napisano. Ja, svet je prevec pogolten v smislu "naj...". Biti se boljsi od nacrtovanega, da bo se vec denarja...
Iqos
23. 10. 2021 10.01
+0
Ah ja če verjameš...kar s tapravim orožjem in metki se v današnjih časih film snema.
Ramzess
23. 10. 2021 11.47
-1
Res je, ko se da z računalniki z ustreznimi programi marsikaj narediti. V filmih je tega sicer veliko, pa vendar ...
Ramzess
23. 10. 2021 11.48
-1
CGI je zelo napredna zadeva dandanes, da se ga uporablja zelo za zavajanje javnosti, ki (zaradi pomanjkanja resničnega znanja) ne razlikuje kaj je res in kaj ne. Že, denimo, NASA to dobro izkorišča, kje še je vrsta drugih.
Alexandra Blaži
23. 10. 2021 09.55
+5
Naključja ne obstajajo.
martinov
23. 10. 2021 09.51
+9
Filmska industrija ne daje samo denarja, ampak vzame tudi svoj davek ! Tudi v povsem vsakdanjih poklicih umirajo, pa o teh ne pišete !!
akmt
23. 10. 2021 11.24
-1
Ja, delavec padel z odra... traktor povozil otroka.. drevo se je zrusilo na cloveka med zaganjem...
alicante1234
23. 10. 2021 09.33
+19
Največja nesreča se je zgodila 1956 na snemanju filma Osvajalec. Snemali so na območju v Utahu, ki je bilo zaradi testiranj atomskih bomb radioaktivno. Od 220 članske filmske ekipe, jih je 91 umrlo za rakom, med njimi tudi John Wayne.
akmt
23. 10. 2021 11.25
-1