Tom Hanks je pozdravil uporabo nove tehnologije, ki bi mu omogočila nadaljevanje kariere tudi po smrti, a ob tem ni pozabil omeniti, da njen razvoj nosi veliko umetniških in pravnih izzivov. Zvezdnik se je na uporabo UI odzval po tem, ko je Neil Tennant, član skupine Pet Shop Boys, dejal, da bi lahko z njeno pomočjo glasbeniki dokončevali pesmi.
66-letnega z oskarjem nagrajenega igralca so v nedavnem podkastu The Adam Buxton vprašali o pravnih posledicah nove tehnologije, on pa je na vprašanje odgovoril: "To se vleče že nekaj časa. Odkar smo prvič posneli film, ki je vseboval veliko podatkov – njegov naslov je Polarni vlak – smo jih zaklenili v računalnik in s tem tudi naše podobe. To smo lahko predvidevali, saj smo lahko iz računalnika odvzeli ničle in enice ter jih spremenili v like in obraze. To se je od takrat le milijonkrat povečalo in lahko vidimo povsod."
Film Polarni vlak je bil premierno prikazan leta 2004 in je bil prvi film, ki je bil povsem animiran, ustvarili pa so ga s tehnologijo digitalnega zajemanja gibanja. Ob tem je Hanks še dodal, da ustvarjalci v filmski industriji že razglabljajo o tem, kako naj zaščitijo igralce pred učinki nove tehnologije.
"Potekajo razprave v vseh cehih, vseh agencijah in vseh pravnih pisarnah, da bi prišli do pravnih omejitev za uporabo mojega obraza in mojega glasu ter tega, da je vse to naša intelektualna lastnina," je povedal in dodal: "Kar je sedaj mogoče, je, da bi lahko po lastni želji ustvaril serijo sedmih filmov, v katerih bi zaigral in bi bil videti kot takrat, ko sem bil star 32 let."
"Sedaj lahko vsak poustvari sebe v kateri koli starosti s pomočjo umetne inteligence ali ponarejene tehnologije. Lahko bi me jutri zbil avtobus in to je to, nastopi pa lahko trajajo in trajajo. Razen UI in ponarejanja vam ne bo nič povedalo, ali sem jaz res jaz. In imel bo določeno stopnjo realistične kakovosti. To je vsekakor umetniški izziv, vendar je tudi pravni," je še dodal.
Podobno tehnologijo so uporabili že pri snemanju zadnjega filma franšize Indiana Jones, v katerem je 80-letni Harrison Ford v uvodnem prizoru pomlajen. Filmski ustvarjalci so preiskali arhivsko gradivo mlajšega Forda, preden so ga primerjali z novimi posnetki, in tako ustvarili iluzijo lika Indiane Jonesa leta 1944.
Ob tem je Hanks priznal, da bi lahko tehnološki razvoj privedel do tega, da bi se z uporabo UI ustvarila njegova različica, ki bi se pojavljala v filmih, ki jih običajno ne bi izbral. "Brez dvoma bodo ljudje lahko razločili, da je nekaj delo umetne inteligence, a vprašanje je, ali jim bo mar? Obstajajo ljudje, ki jim bo vseeno, ki ne bodo naredili te razmejitve," je prepričan igralec.
Podobne dileme se pojavljajo tudi v glasbeni industriji z nasprotujočimi si odzivi na njeno uporabo za ustvarjanje glasbe s strani umetnikov. Pesem, ki je bila ustvarjena z uporabo kloniranih glasov Drakea in The Weeknda, je bila prejšnji mesec umaknjena s pretočnih platform, vendar je Grimes spodbudila glasbenike, naj za ustvarjanje glasbe uporabijo njen glas.
Uporabe nove tehnologije se veseli omenjeni Neil Tennant, ki v njej vidi priložnost. "Obstaja pesem, katere refren smo napisali leta 2003, a je nismo nikoli končali, saj se nismo spomnili besedila za verze. S pomočjo UI pa lahko zapolniš praznine, ki jih po želji uporabiš ali pa spremeniš," je povedal član skupine Pet Shop Boys.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.