Proračun za rdečo preprogo, na kateri so sinoči blesteli zvezdniki, je znašal 23.000 evrov, za razvijanje 30 rol preproge pa stoji ekipa 18 oseb in 600 ur dela. Tu glavne zvezde vsako leto zablestijo v oblekah z večmilijonskimi vrednostmi, strošek za garderobo zelencev, ki oskarje obiščejo prvič, pa znaša okoli 240 tisoč evrov. Povprečen strošek garderobe na podelitvi oskarjev znaša nekaj čez milijon in štiristo tisoč evrov, navzgor pa zneske potiskajo predvsem cene nakita za dame.
30 sekund oglasnega prostora med podelitvijo oskarjev stane milijon 700 tisoč evrov – bagatela, bi rekli pri Super bowlu, kjer za pol minute oglaševalcem zaračunajo skoraj šest milijonov in pol. Strošek podelitve oskarjev je znašal 52 milijonov evrov. Eden največjih osmoljencev podelitve: film Morilci cvetne lune, nominiran v 10 kategorijah, ni prejel nobenega kipca, ustvarili pa so ga za znesek 183 milijonov evrov.
Pa še h glavni nagradi: strošek izdelave zlatega kipca s 24 karati znaša glede na ostale številke borih 370 evrov, nagrajenci pa ga ne smejo prodati, preden ga v odkup ponudijo akademiji oskar za simbolni znesek enega dolarja.
Na koncu ne pozabimo še na darilno vrečko: vsi nominiranci so letos v njej našli 50 različnih daril, od Rubikove kocke, vredne 14 evrov, do brezplačnih luksuznih počitnic v švicarskih Alpah v vrednosti 46 tisoč evrov. Skupna vrednost daril, ki jih po navadi sicer težko stlačijo celo v največje kovčke, znaša dobrih 160 tisoč evrov. Več kot lani – za dobrih 35 tisočakov – če je darilno vrečko sinoči kdo na prireditvi pozabil, organizatorji ne poročajo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.