Film/TV

'Slovenski film je bolj zatežen kot neobremenjen'

Ljubljana, 02. 11. 2018 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Jasna Simončič
Komentarji
33

Zakaj je To so gadi po 40 letih še vedno eden najbolj priljubljenih domačih filmov, kakšno pot gre slovenski film, zakaj je "bolj zatežen kot neobremenjen", zakaj imajo mladi filmarji zdaj več možnosti kot kdajkoli, kaj potrebuje slovensko občinstvo in ali naši filmi lahko konkurirajo tujim?

Praznične dni bodo na KINO popestrili trije odlični slovenski filmi: To so gadi, Čefurji Raus in Vloga za Emo. O tem, zakaj smo ravno te uvrstili v izbor filmov, ki nam bodo polepšali te nekoliko morbidne praznike ter zakaj jih ne smemo zamuditi, smo se pogovarjali Damijanom Vinterjem, filmskim kritikom, publicistom in urednikom filmskega programa pri medijski hiši Pro Plus. Prav tako je pojasnil svoj pogled na stanje slovenskega filma in splošen sloves filma v času izjemne priljubljenosti serij.

Režijski prvenec Gorana Vojnovića Čefurji raus je sodobni portret današnje urbane mladine.
Režijski prvenec Gorana Vojnovića Čefurji raus je sodobni portret današnje urbane mladine. FOTO: POP TV
Počitniški KINO program ob 20. uri: v petek Vloga za Emo, v soboto To so gadi, v nedeljo Čefurji raus.

1. Zakaj so se ravno ti filmi uvrstili v počitniški izbor filmov?

Gre za tri različne, a po svoje zelo karakteristične slovenske filme.

Klasična malomeščanska komedija To so gadi iz leta 1977 še vedno velja za enega najbolj priljubljenih domačih filmov. Nenazadnje se je skoraj petnajst let ponašal z rekordom najbolj gledanega slovenskega filma - tudi po zaslugi dvojice večkrat nagrajenih protagonistov, Milade Kalezić in Borisa Cavazze.

Režijski prvenec Gorana Vojnovića Čefurji raus je sodobni portret današnje urbane mladine, ki si ga je ob njegovem predvajanju v domačih kinih ogledalo več kot 50.000 gledalcev in s katerim se je identificiral dobršen del odraščajoče populacije.

Vloga za Emo pa je eden uspešnejših, lahko bi rekli gverilskih filmskih poskusov, saj ta srednješolska drama o (ne)sprejetosti in težkih osebnih odločitvah ni bila deležna nobene podpore domačih stanovskih organizacij, si je pa film po zaslugi simpatij gledalcev prislužil naziv najbolj gledanega slovenskega filma v letu 2014.

2. Kaj imajo ti filmi skupnega in katere specifike imajo vsak zase?

Kot skupno lastnost bi lahko izpostavili tematiko odraščanja oziroma osamosvajanja. Resda so si vsi trije po svojem pristopu in filmskem izrazu še kako različni, a v vseh treh so v ospredju odraščajoči liki, ki se spopadajo z avtoriteto in okoljem ter si skušajo izboriti svoj prostor pod svobodnim soncem. Ta pot pa je, kot vemo, polna tako smeha kot solz, navdušenja in razočaranj, lahkotnosti in resnobnosti.

3. Slovenskega filma se drži nek sloves, da je 'zatežen'. Kje je slovenski film in kam gre?

Slovenski film nadaljuje svojo vlogo, kot pač to počne film kot oblika umetnosti v različnih okoljih in časovnih obdobjih. Torej, skozi oči avtorjev izraža pogled na svet okoli nas. Na dileme in vprašanja, ki jih poraja, ter na odgovore in rešitve. Predvsem pa nosi nek pečat nacionalnega melosa, ki je bolj zatežen kot neobremenjen. V vsakoletni filmski beri, resnici na ljubo, še vedno prevladujejo resnobne socialne in eksistencialne drame, tu in tam pa vznikne kakšna komedija, ki so je gledalci še posebej veseli.

Komercialne uspešnice ali ustvarjanje visoko letečih umetniških izdelkov: slovensko občinstvo potrebuje oboje.

Glede prihodnosti velja poudariti, da se z razvojem tehnologije, ki omogoča lažjo dostopnost do produciranja filmov, povečujejo priložnosti za mlade, še neuveljavljene filmarje, da na ogled postavijo svoj talent. Talent v smislu snemanja komercialnih uspešnic ali pa v ustvarjanju visoko letečih umetniških izdelkov.

Slovensko občinstvo namreč potrebuje oboje. Morda tisto prvo še bolj, saj so prav lahkotnejši filmi v zadnjih letih poskrbeli, da si domače naslove vedno več gledalcev z veseljem pogleda, tako v kinu kot pred malimi ekrani.

To so gadi so se skoraj 15 let ponašali z rekordom najbolj gledanega slovenskega filma.
To so gadi so se skoraj 15 let ponašali z rekordom najbolj gledanega slovenskega filma. FOTO: POP TV

4. Naši filmi lahko konkurirajo drugim?

Seveda lahko. Če se omejim na zadnjih pet let, potem v komercialnem smislu to dokazujejo drugi del Gremo mi po svoje, ki je bil leta 2013 najbolj gledan film v slovenskih kinih (v konkurenci z vsemi ameriškimi uspešnicami!), pa komediji Pr' Hostar in Košarkar naj bo.

Slovenski film izraža pretežno vase zazrt, razmišljujoče introvertiran pogled na življenje.

Po umetniški plati, če presojamo glede na festivalske uvrstitve in nagrade, pa se samo spomnimo uspeha Bičkovega Razrednega sovražnika v Benetkah in Družine v Locarnu, pa nagrade za Kozoletovo Nočno življenje v Karlovih Varih in odmevnosti dokumentarca Houston, imamo problem! Najbolj svež primer tudi zunaj slovenskih meja odmevnega filma so nedvomno Posledice, prvenec Darka Štanteta, ki so odkupljene za kino in televizijsko predvajanje v Nemčiji, Franciji, Veliki Britaniji in na Irskem ter v Severni Ameriki.

5. Kaj je samo slovenskim filmom lastna specifika?

Težko govorimo o neki lastni specifiki. Morda je slovenskemu filmu zadnjih dvajsetih let še najbolj skupno to, da je izrazito avtorski. In da izraža pretežno vase zazrt, razmišljujoče introvertiran pogled na življenje. Najpogosteje v navezavi s socialno ali z družbeno aktualno tematiko. To, ali pa, kot njegovo nasprotje, lahkotna in preizkušena komercialna šablona oziroma unikatni gverilski eksperimenti.

Vloga za Emo je bil najbolj gledan slovenski film v letu 2014.
Vloga za Emo je bil najbolj gledan slovenski film v letu 2014. FOTO: POP TV

6. V času vse večje priljubljenosti serij – ima film kaj, zaradi česar je še vedno konkurenčen oziroma kaj pri filmu je takšnega, česar serije nimajo?

Sedanji čas resda ni najbolj naklonjen filmom, vsaj če govorimo o pretežno komercialni in s tem ameriški produkciji. Razlog se skriva v nekakšni idejni in ustvarjalni iztrošenosti oziroma šablonskem zatekanju v izumetničeno bum-tresk stripovsko produkcijo. Kot da so megalomanski filmski studii v želji po čim večji donosnosti uničili primarni ustvarjalni navdih. Serije imajo po kreativni plati (in zaradi manjših finančnih proračunov in s tem pritiskov) zaenkrat še več avtonomije in lažje uspevajo ohranjati svežino in kvaliteto.

Seveda imajo tudi omenjene fantazijske uspešnice svoj krog gledalcev, a drugi glavni filmski adut ponujajo izvirni biseri evropske produkcije, ki s svojo drugačnostjo - predvsem pa življenjskim šarmom, iskrivostjo in iskrenostjo v nasprotju s hollywoodsko izpraznjenostjo - vedno znova navdušujejo gledalce.

Prednost, ki jo film ima in jo bo vedno imel, je nedvomno njegova kompaktnost, saj od gledalca ne zahteva, da bi se zanj moral obvezati na daljši rok. Torej, gledalec v približno dveh urah dobi zgodbo z zaključkom, ki ga prepriča, ali pa ne. To je danes, ko smo vsi obremenjeni s časom, še kako pomembno.

Načeloma je treba poudariti, da je, tako pri filmih kot pri serijah, še vedno najpomembnejša vsebina oziroma kvaliteta. Če je film dober in če avtor ponudi zgodbo, ki jo je vredno povedati oziroma preliti v filmske slike, si ga bodo ljudje vedno (in večkrat) radi pogledali.

Slovenski filmi na KINO: petek ob 20. uri Vloga za Emo, sobota ob 20. uri To so gadi, nedelja ob 20.uri Čefurji raus.

Pester izbor slovenskih filmov pa vas čaka tudi na VOYO. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Apostol1
04. 11. 2018 09.43
+1
Novejši Slovenski film kot kaže je že vrsto let v veliki krizi ,sem ter tja kakšen preblisk potem pa spet nič od nič . Narobe je tudi , da ko naredijo film , ga običajno hvalijo kritiki in novinarji na vsa usta , ljudje ga pa ne sprejmejo. Filmi kot so bili To so Gadi in še starejši, Tistega lepega dne ali pa Moj Ata socialistični Kulak, pa da ne pozabim Ne joči Peter in še kateri so za današnje filmarje dosežki ,ki se jim do sedaj niso približali niti na svetlobno leto ,kaj šele kaj bliže. Sam osebno veliko raje zaidem v gledališče , ker tam so pa občasno ne samo odlični ampak naravnost super odlični. In recimo namig filmarjem , poizkusite spraviti na filmski trak komedijo , "Kako smo ljubili tovariša Tita" Lahko samo rečem , da so nas v gledališču boleli trebuhi od smeha.
zurc
03. 11. 2018 21.56
+4
petelinji zajtrk ,ta je pa tut res dobr pa še bi se našlo ,drgač pa v večini res vse sami zateženi filmi
PanterTheBlack
02. 11. 2018 12.44
+21
Mene moti, ne samo pri filmih, tudi pri naših serijah, kjerkoli se zadeva odvija, vsi govorijo v nekakšni ljubljanščini. Ali govorite v slovenščini, v dialektu kjer naj se film odvija ali pa naj bodo tiho
Kollerik
02. 11. 2018 15.37
+1
torej bomo prišli nazaj v ero nemih filmov... :))
Vipavka
02. 11. 2018 12.18
+20
Največji problem je zame zvok. Polovico besed, ki jih izrečejo igralci ne slišim ali pa jih povejo tako nerazumljivo, da nič ne razumem. Slovenskih filmov ne gledam predvsem zaradi slabega zvoka.
Slojeslo
02. 11. 2018 12.03
+4
Ona mala na sliki ima lepe in čvrste :)
keved
02. 11. 2018 10.40
+11
Od novejsih filmov, Slovenija Avstralija in jutri ves svet - to je normalen in dober film res za pogledat. Realna zgodba tocno tako kot je v resnici, nic neumnega humorja ala Durotovi biseri, pa hkrati ob gledanju ne zapades v depresijo kot pri vecini slovenskih filmov.
PSIHOTERAPEVT
02. 11. 2018 10.25
-17
Men je najboljsi "Kajmak in marmelada" od Djurota.. ker to je tisto kar imajo se mnogi danes v hladilniku.. pa se slabs je ;) Marmelade je polno ker je zastojn, kajmak je pa en eur.
Izi07
02. 11. 2018 10.24
+5
Od slovenskih filmov teh resnejših mi je najboljši in to daleč najboljši bil Morana (staroslovanska boginja smrti) če se ga kdo spomne. Bil je vpet v našo lepo pokrajino igralski kader je bil dober pa tudi sama rdeča nit filma je bila zelo resna in vse skozi napeta. Od teh mladinskih pa Poletje v školki Kekec pa itak po moje že kr kultni mladinski film.
Sputnik
02. 11. 2018 10.16
+21
film je dober samo toliko kolikor so igralci dobri interpreti. zakaj danes ne znamo spravit skupaj filma kot je stereotip? babica gre na jug? outsider? zvenenje v glavi? filmi z zgodbo pač ki ni nujno predstavljena kot bebava. sicer je pomoje bolj problem v sposobnostih igralcev kot v filmu samem. če pogledamo slovenske serije.... kdo sploh tisto gleda? otroški gledališki krožki so glih na istem nivoju kot naši izšolani igralci. pol imaš pa hobi igralce tipa luka marčetič ali goran hrvačanin ki pa so brez igralske šole ampak dosti boljši igralci od tistih z diplomo iz agrft. a je pol naša šola tako za k ali kaj je narobe?
Vest-naroda
02. 11. 2018 10.06
+16
Negledljive filme bomo imeli dokler se bodo financirali z denarjem davkoplačevalcev. Ta sistem sam po sebi zahteva neprebavljive filme, saj le z izborom takih scenarijev vsi udeleženci tega sistema (člani komisije, silno umetniški filmarji, Ministrstvo za kulturo) dokazujejo potrebnost svojega obstoja. Pa še kup korupcije je zraven. Če narediš film, ki ga z obiskom plačajo gledalci, potem si le dokazal nesmotrnost državnega financiranja.
pravicnez.
02. 11. 2018 09.53
+18
Pri naših filmih mora biti obvezno notri en flash back. Neko bebavo sanjarjenje o preteklosti.
Equilibre
02. 11. 2018 09.39
+20
Tako kot knjige so tud filmi po večini depresivni/nerazumljivi za večino, ki bi radi gledli film za to da se sprostijo zvečer. Zato pa so teli stari filmi popularni vendar zguzani ker od ta novih nevem če jih kdo ve več kot 2-3 in tud če jih je velika verjetnost da je bil ogled samo 1x.
zoooom
02. 11. 2018 09.07
+2
Naj vsak napise zraven se katere filme je sploh gledal. Tole klisejsko nakaldanje je dolgocasno
fisho
02. 11. 2018 09.58
+8
Po tvojih komentarjih sodeč, bi rekel da si depresiven kot naši filmi.
Kollerik
02. 11. 2018 08.41
+19
Zeitgeist.... duh časa je danes takšen, kakršen pač je. Nesproščen, napet. Nikoli več se ne bodo mogli posneti takšne filme, takšna remek dela, kot so to bili Ko to tamo pjeva, Moj ata socialistični kulak itd.... saj igralcem iz teh filmov skorajda ni bilo treba igrati. Bili so samo takšni, kot so to resnično bili, torej prisrčni, duhoviti. Danes je to dosti težje.
zoooom
02. 11. 2018 09.05
-6
fisho
02. 11. 2018 08.11
+21
Zanimivo bi bilo slišati Okorna, kaj meni o SLO sceni. Verjetno bi imel precej za povedati.
zoooom
02. 11. 2018 09.06
-6
Franci Luzar
02. 11. 2018 07.47
-6
isto je z Slovensko narodno musko! porazno samo en cigule migule cel božji večer,Jaz živim v Tujini in imamo enkrat letno kao nekakšno Božčno večerjo in takrat Klub Triglav povabi kakšen narodni ansambel zadnji je bil S.O.S ja kaj je bilo isto kot vedno cigule migule, pa doooooolga pavza (hvala bogu ) pa spet novo na novo, dokler narod nezačne vzklikat imena hrvaških pevcev Mišo,Mišo in podobno,no potem pa začnejo malo fušat,a vse eno bolje kot goveja muska.
METKA102
02. 11. 2018 09.34
+14
Kaj pa potem hodiš na "nekakšno Božično večerjo", če je tako obupno? Doma ostani.
Igi74
02. 11. 2018 07.38
-22
Ne gledam slo filmov....najbolši film v zgodovini je zame Rambo..
Kollerik
02. 11. 2018 08.43
+18
Imam veliki
02. 11. 2018 07.32
+0
mi pa je bila zelo lustna nadaljevanka "nas vsakdanji kruhek" :)
Imam veliki
02. 11. 2018 07.31
+29
meni se zdi da je slovenska scena pokvarjena ker so igralci itd.. vecinoma mamini..ocijevi sinkoti. ki imajo denar..ne pa nujno kvalitete
zoooom
02. 11. 2018 09.06
-5
elrocco77
02. 11. 2018 07.23
+14
Kar se mene tiče slovenski filmi v glavnem niso neki presežki, niso pa slabi. Tukaj je treba vedeti, da ima slovenska filmska produkcija zelo omejen budget in se ne more primerjat niti z evropskimi državami, kaj šele čez mejo... Se pa kljub nekaterim izjemam težkih filmov še nismo znebili.... Težko gre brez bolezni, nesreče ali smrti v slovenskem filmu....
Franci Luzar
02. 11. 2018 07.39
+5
če mene vprašate potem slovenske Filme sploh nebi rabili snemati