Štiriinpetdesetčlanski upravni odbor akademije je leta 2018, ko so ob Romanu Polanskemu izključili tudi igralca Billa Cosbyja, zapisal, da se je za to potezo odločil, ker se je v obeh primerih kršil kodeks ravnanja. Oba sta bila namreč obtožena spolnega napada. Pri tem je odbor vse člane akademije pozval, naj se držijo visokih etičnih standardov.
Polanskega je sodišče spoznalo za krivega, da je leta 1977 spolno občeval s 13-letnico. Preden bi mu lahko izrekli kazen, je odšel v tujino in trenutno živi v Franciji. Kljub temu je bil Polanski član prestižne akademije, po pisanju francoske tiskovne agencija AFP pa je bila odločitev o njegovi izključitvi štiri desetletja po spornem dejanju tudi posledica dogodkov, ki jih je spodbudilo gibanje Jaz tudi. Polanski je vložil pritožbo na odločitev akademije, a jo je sodnica Mary Strobel zavrnila. Po njeni presoji je imel upravni odbor razloge za izključitev režiserja. Polanski je sicer v Hollywoodu nezaželena osebnost, v ZDA se ne more vrniti, ker ga tam še vedno preganjajo.
Po torkovi odločitvi sodišča je odvetnik Polanskega Harland Braun dejal, da ima režiser težavo z losangeleškim sodstvom, saj naj bi vsi sodniki držali skupaj, prav tako, da Roman prosi zgolj za pošteno sojenje. Pri akademiji so sodni razplet pozdravili: "Veseli nas potrditev sodišča, da je akademija glede Polanskega postopala pošteno in razumno."
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.