Enajst let po zadnjem filmu iz trilogije Oceanovih Stevena Soderbergha je na velika platna prišla zgodba, ki razširja družino premetenih roparjev. Znana trilogija o roparskih podvigih Dannyja Oceana (George Clooney) in njegove 11-, 12- in 13-članske ekipe je s filmom Oceanovih osem, ki ga je režiral Gary Ross, dobila ženski odgovor na priljubljeno franšizo.
Film se začne s pogojnim izpustom Debbie Ocean (Sandra Bullock), mlajše sestre Dannyja Oceana. Izvemo tudi, da je njen brat že pokojni. Oziroma o tem zgolj domnevamo, saj v to ni povsem prepričana niti Debbie sama. Film je torej hkrati "spin-off" (obzgodba ali izpeljanka) Oceanovih in njen četrti del, pa tudi nekakšen tizer za morebitno nadaljevanje franšize.
Tako kot drugi filmi iz franšize je tudi Oceanovih osem roparski film in hkrati komedija, ki se osredotoča na načrtovanje, izvedbo in posledice velike tatvine. Debbie je pet let, osem mesecev in 12 dni v zaporu kovala načrt za največji in najdrznejši rop v svoji karieri in po prihodu na prostost začne novačiti ekipo preverjenih specialistk z različnih področij. Začne pri svoji nekdanji partnerici v kriminalnih dejanjih Lou (Cate Blanchett), nato skupaj rekrutirata draguljarico Amito (Mindy Kaling), ulično prevarantko Constance (Awkwafina), izkušeno preprodajalko Tammy (Sarah Paulson), hekerko Nine Ball (Rihanna) in modno oblikovalko Rose Weil (Helena Bonham Carter).
Njihov cilj je kraja 150 milijonov dolarjev (približno 140 milijonov evrov) vredne Cartierjeve diamantne ogrlice Toussaint, ki bo na "najbolj ekskluzivni zabavi v Hollywoodu" krasila vrat superzvezdnice Daphne Kluger (Anne Hathaway). Ker se spektakularna tatvina odvije na zabavi Met Gala, v filmu vidimo še kopico drugih znanih osebnosti, kot so Kim Kardashian, Serena Williams, Gigi Hadid, Tommy Hilfiger, Kendall Jenner, Adriana Lima, Olivia Munn ...
Njihov drzni načrt je dodelan do potankosti, vendar ga morajo profesionalke izvesti brez najmanjše napake. Zgodba je zato dovolj zanimiva in gledalca prepriča, da navija za ekipo in njihov praktično nemogoč načrt. Scenarij ropa se gledalcu razkriva postopoma in s tem se ustvari napetost, za piko na i pa film na koncu postreže še z manjšim "pričakovano nepričakovanim" preobratom.
Kritiki so film, ki je v kinematografe prišel leta 2018, večinoma dobro sprejeli in pohvalili predvsem izbrano igralsko zasedbo, nekateri pa so opozorili na pomanjkljivosti v scenariju in izgubljene priložnosti v njem. Sandra Bullock in Cate Blanchett sta odlični v vlogah voditeljic, medtem ko preostale članice ekipe dodajo svoj edinstveni pečat. Med igralkami je dobra kemija, kar prispeva k prepričljivosti njihovih likov. Čeprav film ne ponuja posebno izstopajočih režiserskih presežkov, je Rossu s spretno režijo uspelo ustvariti dinamično vzdušje ter ohraniti dober ritem filma.
Film so dobro sprejeli tudi gledalci, saj je od prodaje vstopnic po svetu zbral več kot 298 milijonov dolarjev (273,5 milijona evrov). Na POP TV pa si ga boste lahko ogledali v nedeljo, 28. januarja.
Ogrlica Toussaint je resnična, ne pa tudi njena kraja
V središču filma je, kot rečeno, Cartierjeva diamantna ogrlica "Toussaint". In čeprav bi si lahko tarčo roparskega podviga scenaristi preprosto izmislili, so se raje odločili, da uporabijo resnično mojstrovino.
Ogrlica je namreč nekoč v resnici obstajala. Ustvarjena je bila leta 1931, oblikoval pa jo je Jacques Cartier za Maharadžo iz Navanagarja. Opisal jo je kot "kaskado barvnih diamantov", največji med njimi pa je bil 136,25-karatni diamant, imenovan "Queen of Holland".
Čeprav je v filmu ogrlica sestavljena iz brezbarvnih diamantov, pa je prava ogrlica vsebovala tudi 12-karatni zeleni diamant ter velike modre in rožnate diamante. Koliko je bila takrat njena ocenjena vrednost, ni znano, a če bi še obstajala v svoji izvirni obliki, bi prav gotovo dosegla takšno vrednost, kot jo omenjajo v filmu.
Ogrlico so poimenovali po Jeanne Toussaint, draguljarici in drzni kreativni direktorici, ki je bila odgovorna za Cartierjev slog v 30. letih prejšnjega stoletja.
Ogrlice v izvirni obliki žal ni več, saj so jo razstavili in njene diamante uporabili za izdelavo drugih kosov nakita. Repliko so za potrebe filma prav tako izdelali v Cartierjevi delavnici v Parizu, vendar so namesto pravih diamantov uporabili cirkonijeve okside in belo zlato.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.