Kot smo že pisali, je knjižna serija poljskega pisatelja Andrzeja Sapkowskega The Witcher ena izmed bolj priljubljenih del zadnjih let. Ko so zgodbo in like povzeli v računalniški trilogiji Witcher, pa je glavni junak Geralt zavzel svet. Ameriška produkcijska hiša je tako hitro odkupila pravice in v delu je serija. V vlogi Geralta bo zaigral Henry Cavill, ki ga mnogi sicer ne vidijo v tej vlogi, a odzivi vseeno niso preveč negativni.
Veliko bolj odmevna pa je novica, da naj bi imeli ustvarjalci serije zelo zanimivo idejo, kako naj bi bila videti glavna junakinja Ciri (eden glavnih likov, ki je Geraltu kot hčerka). Ustvarjalci naj bi namreč iskali igralko, staro med 15 in 16 let, a ne bele polti: "Iščemo dekle, starosti 15 do 16 let, ki je videti mlajša ..." se je glasil razpis, a mnoge je zmotilo dejstvo, ko so opazili, da ustvarjalci serije iščejo dekle, ki je temnejše polti ali pa prihaja iz azijskega etničnega ozadja – kar pa po njihovem mnenju Ciri ni: "Že v knjigi je opisana kot dekle svetle polti (bela kavkazijska rasa), z zelenimi očmi in lasmi pepelnate barve – v računalniški igri pa ima bele lase in svetlo polt."
Čeprav je produkcijska hiša zapisala, da bo njena osebnost ostala zvesta izvirniku, pa oboževalci niso navdušeni nad tem, da bi ji spremenili polt – sicer Sapkowski v knjigah njene polti ni opisal, sama zgodba pa je vpeta v nekakšno srednjeveško Evropo, v katere je vpel mite iz različnih evropskih držav.
"Cela njena zgodba je brez pomena, če bo imela drugačno barvo kože. Njena barva ima pomen. Njeno mater so opisali kot svetlolaso, njen oče je svetel, cela njena družina je belopolta. Ciri z drugačno barvo kože je nesmiselna," je bil samo eden od jeznih zapisov na spletu. "Zakaj obljubljajo, da bodo ostali zvesti originalu, če potem spreminjajo glavne junake," pa je bil ogorčen nek drug oboževalec. Na spletu so se tako hitro pojavile tudi razne fotografije s sarkastičnimi komentarji, kjer so znane like ali zgodovinske osebe zaigrali igralci drugačne barve kože.
Že dlje časa Hollywood obtožujejo, da igralci, ki prihajajo iz drugega etničnega ozadja, nimajo enakih priložnosti kot belopolti, še več, zadnje čase se veliko gneva stresa na ustvarjalce, ki naj bi belili (whitewashing) like v filmih in serijah. Eden zadnjih primerov je bil film Duh v školjki (posnet po japonski mangi in animejih Ghost in the Shell), v katerem je zaigrala Scarlett Johansson (kritično se se odzvali tudi na njeno vlogo transspolne osebe v prihajajoči drami Rub & Tug, kritiki so bili namreč prepričani, da bi vlogo morala prepustiti transspolnemu igralcu. Igralka je kasneje od vloge odstopila). Enako so beljenja obtožili tudi ustvarjalce filma Kitajski zid (2017), v kateri igra Matt Damon, ki je takrat zavrnil vse očitke glede barve kože.
Po drugi strani pa so bili ustvarjalci deležni očitkov tudi, ko so lik, ki je bil v knjigah ali stripih predstavljen kot belopolt, v filmu zaigrali igralci drugačne barve. Največ prahu je pred časom dvignil film Fantastični štirje, v katerem je Michael B. Jordan zaigral Človeško baklo. Veliko opazk je bila deležna tudi Catwoman, ki je v stripu prav tako belopolta. Prva temnopolta igralka, ki jo je zaigrala, je bila Eartha Kitt, bolj znana Catwoman pa je bila Halle Berry. Tako imenovani color-blind casting, kjer se niso ozirali na barvo kože, so uporabili tudi pri filmu Doktor Živago (1965), kjer je v glavni vlogi zaigral egipčanski igralec Omar Sharif, Jekleni mož (2008), kjer je v vlogi Perryja Whitea zaigral Laurence Fishburne, Odred odpisanih (2016) – Will Smith kot Deadshot, Temni stolp (2017) – Idris Elba kot Roland Deschain ...
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.