Na začetku leta 2021, ko so v državi veljale stroge omejitve za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, je življenje teklo v počasnejši prestavi, ne pa tudi na skrajnem severozahodu Slovenije. Običajnih turistov zaradi epidemioloških razmer ni bilo, je pa več sto ljudi vseeno napolnilo namestitvene kapacitete v Bovcu. Uporabljali so tudi bovško letališče, kjer so postavili šotore in opremo.
Šlo je za projekt ameriške produkcijske hiše, ki si je za snemalni lokaciji izbrala smučišče Kanin in kobariški Stol. "V tem primeru je šlo res za režiserja svetovnega kova, zato me je zanimalo, zakaj je za snemanje teh akcijskih prizorov izbral prav Kanin, čeprav je po svetu veliko gora in tovrstnih lokacij. Kar dolgo časa si je ogledoval teren, prišli so že avgusta leto pred tem. Odgovoril je, da gre za izjemno in spektakularno goro v smislu velikih kontrastov – previsov, skal, prepadov, okna v Prestreljeniku. Da gre za izjemno naravno kuliso in zato ga je Kanin očaral," je direktorica kaninskega smučišča Manuela Božič Badalič za 24ur.com povzela besede znanega hollywoodskega režiserja Simona Crana.
"Poleg tega imamo prevoz vse do 2300 metrov nadmorske višine, pride se najvišje v Sloveniji, narava pa je res osupljiva," je dodala.
In to je tisto, kar privablja tudi ostale produkcijske hiše. Tam je bilo posnetih že nekaj oglasov, posnetke s Kanina so že uporabile tudi glasbene skupine, našteva. "Snemalne ekipe velikokrat pridejo, največkrat želijo zgodaj zjutraj ali pa proti večeru, saj so sončni vzhodi in zahodi nekaj najlepšega. Mi pripravimo progo, običajno so na voljo teptalci z osebjem. Potem naredimo fakturo in za zdaj moram reči, da smo imeli z vsemi temi hišami korektne odnose, ni bilo nobenih težav s plačilom," opiše.
Izredni zagon gondole stane 800 evrov
Po navadi gre namreč izredni zagon žičnice ob okoli petih zjutraj: "Mi sicer gondolo ob normalnem obratovanju zaženemo ob osmih, kadar pridejo sodelavci prej, pa jo zaženemo kot izredni zagon. Na postaje moramo postaviti ljudi, da vsi varno pridejo na vrh. Izredni zagon naše gondole stane 800 evrov. Pot je dolga šest kilometrov, porabi se veliko električne energije, dejansko je treba imeti toliko delavcev poleg. Ni namreč nobene razlike, ali vozimo žičničarje ali smučarje, to je vedno enako – ko naprava obratuje, mora biti varna in mora biti prisotno osebje," pojasni.
Krožno kabinska žičnica, ki potnike dvigne na 2202 metra nadmorske višine, ima namreč kar štiri postaje: poleg vstopne (A) in izstopne (D) še dve vmesni (B in C).
"Zaračuna se število prepeljanih potnikov, potem je tukaj še plačilo za prevoz tovora, imamo posebne platoje, saj v gondolske kabine ni mogoče stlačiti vseh kamer, kablov, stojal, rekvizitov. Zaračuna se najem lokacije, najem žičniške naprave, če jo potrebujejo. Pa najem teptalnega stroja z voznikom, ki porabi pač toliko in toliko goriva. Lahko koristijo tudi usluge našega gostinstva, pripravljamo jim zajtrke, kosila, čaje," sogovornica našteva, kaj vse lahko sestavlja končni račun.
"Nam to ustreza, saj lahko pozimi ustvarimo pomemben del prihodka s tega naslova, poleti pa teh projektov običajno ni," pojasni.
Zneski pa se lahko zelo razlikujejo: "Če pridejo snemat samo oglas in pride tam do deset ljudi, potem ne gre za velike zneske. Ta večji film pa je bil čez 100.000 evrov, tudi zato, ker je trajal več kot dva meseca."
Ob tem poudarja, da Kanin ni samo smučišče: "Je zelo iskana zimska kulisa med filmarji in tudi zelo obljuden kot jamarska meka, saj vemo, kaj vse se skriva spodaj. Tukaj so tudi oddajniki za televizijo in telefonijo, do katerih je treba prav tako priti in jih vzdrževati, sicer bo Posočje v informacijskem mrku. In pa poletna sezona nasploh, tako da odločitev, zakaj vlagati v Kanin, po mojem mnenju ni tako težka."
Nizozemci skakali s sedežnice
Na začetku februarja je tam prizore za akcijski film snemala nizozemska ekipa, prihodnji teden prihaja še ena tuja snemalna ekipa. "Nizozemci so snemali na Prevali, tri dni so bili tukaj. Kaskader je denimo skakal s sedežnice, saj je v filmu prizor, ko nekomu pade telefon dol. Na sedežu pred njim je sedel snemalec, kaskader pa je skakal nad točno določenim mestom, kjer je bila spodaj blazina, ki so jo pripeljali gasilci," opisuje.
"Je pa to vedno zavito v tančico skrivnosti. Pogosto tudi zato, da ne prihitijo novinarji in drugi radovedneži, ki bi jih nato ovirali pri njihovem delu. Mi smo morali podpisati izjavo o molčečnosti, s Kanina ni smela priti nobena fotografija. To traja vse do konca, ne smemo slikovno nič objavljati, razkriti, za koga gre, povedati, za katero stvar pravzaprav gre," se spominja strogih pravil največjega projekta izpred dveh let.
Premiera bo konec aprila, ta mesec pa so objavili napovednik, v katerem se pojavi tudi nekaj prizorov s Kanina (na 1:42). V Bovcu želijo, da bi pozneje lahko na platoju pri spodnji postaji gondole pripravili tudi skupinski ogled posnete serije – v smislu kina na prostem in velikega platna: "Ne vemo pa še, ali bo to izvedljivo, na koga vse se moramo obrniti glede dovoljenj in podobno."
Čeprav se je sprva govorilo, da je šlo za snemanje filma, se je nazadnje izkazalo, da gre pravzaprav za akcijsko serijo Citadel, katere prva sezona bo imela šest delov. V njej so zaigrali Priyanka Chopra (Quantico), Richard Madden (Igra prestolov), Stanley Tucci (Hudičevka v Pradi), Lesley Manville (Krona).
"Takrat je šlo res za ogromen projekt, trajal je dva meseca. Prišli so z desetimi tovornjaki različne opreme, kamer, v Grabnu so naredili posebno kuliso, že samo prizorišče se je pripravljalo več kot 14 dni. Celotna ekipa je štela več kot 600 sodelavcev. Pripeljali so posebna vozila, taka napol futuristična. Na bovškem letališču je bil ves dan na voljo helikopter, prepeljali so kar nekaj razstreliva za potrebe snemanja, na vrhu je bila tudi reševalna ekipa, sicer se nikomur nič ni zgodilo. Takrat je bila razglašena epidemija, potrebno je bilo testiranje vsaka dva dneva," se spominja Božič Badaličeva.
Projekt je bil sicer del sheme, na podlagi katere tuje produkcijske hiše od Slovenije prejmejo povračilo v višini 25 odstotkov vseh upravičenih stroškov, če pri snemanju uporabljajo lokalno infrastrukturo in domače filmske delavce. V tem okviru so leta 2021 tudi na Krvavcu izpeljali snemanje drame Neskončna nevihta poljske režiserke Malgorzate Szumowska o pogumni gorski reševalki, ki jo je upodobila britanska igralka Naomi Watts.
Smučišča ne bodo zapirali, prihodnji mesec na drugi strani Predela
"Vseeno pa nam je šla prav epidemija v tem primeru na roko, saj če bi obratovali tudi kot smučišče, tega časovno znotraj obratovanja ne bi mogli spraviti skupaj. Tako velikega projekta ne. Tisto, kar smo snemali v februarju in kar bomo prihodnji teden, to pa bo šlo. Takrat je bilo 600 ljudi, opreme, hrane in vsega. Februarja pa je prišlo približno 50 ljudi, prihodnji teden jih bo okoli 200, zato gre za obvladljivo stvar," zatrjuje.
Podrobnosti naslednjega projekta sicer še ne pozna: "Smo v stikih, nismo pa še dorekli vsega, saj je veliko odvisno od vremena. V sredo bomo imeli še sestanek, da vidimo, kako se bo stvar logistično izpeljala, kdaj in kako izven obratovanja. Nikakor pa to ne bo na nobeni smučarski progi, spet bo tja proti Grabnu, zato smučišče ne bo zaprto."
Bovec z reko Sočo je bil že leta 2007 kulisa filma Princ Kaspijan – Zgodbe iz Narnije. Konec aprila pa se v bližini obeta še en večji projekt. Tokrat se bo film snemal na Rabeljskem jezeru, ki leži na italijanski strani prelaza Predel, pravi Božič Badaličeva, ki dodaja, da bodo snemalni ekipi spet prav prišle tudi namestitvene kapacitete v Bovcu. Tudi tokrat pa bo šlo za tujo produkcijo.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.