Eden izmed najbolj znanih trenutkov z oskarjev je gotovo razglasitev najboljšega glavnega igralca leta 1973. Kipec je šel v roke Marlona Branda, a se je namesto njega na oder povzpela Sacheen Littlefeather, predstavnica avtohtone ameriške skupnosti. V igralčevem imenu je zavrnila filmsko nagrado in pred začudenim občinstvom dejala, da Brando nagrade za vlogo Vita Corleoneja ne more sprejeti zaradi ''spornega ravnanja, ki so ga deležni ameriški Indijanci v filmski industriji in filmih, ki se predvajajo na televiziji''. V govoru, ki je iz občinstva požel kar nekaj vzklikov neodobravanja, je povedala, da ima pred seboj daljše pismo, ki bo za javnost dostopno kasneje, na koncu pa izrazila željo, da bi se v prihodnje naša srca srečala z ljubeznijo in radodarnostjo.
Ben Affleck in Matt Damon sta bila stara zgolj 25 in 27 let, ko sta prejela oskarja za najboljši scenarij za film Dobri Will Hunting. Presenečena nad rezultatom sta ob prejetju kipca dejala, da je zmaga resnično "strašljiva", nato pa sta se začela zahvaljevati. Ben je med govorom, ko je videl, da ima samo še 25 sekund časa, dejal, da jima nikakor ne bo uspelo tako hitro končati. Kljub temu sta upoštevala časovno omejitev in se začela hitreje zahvaljevati, kar pa je pripeljalo do tega, da sta zaradi hitrosti na koncu že skoraj kričala, množica pa je njun prisrčen govor pospremila s smehom in aplavzom. "Kogar koli sva pozabila – rada vas imava," je na koncu dejal Damon, nato pa sta z Benom dvignila vsak svoj kipec in ponosno odkorakala z odra.
Halle Berry je oskarja za dramo Bal smrti leta 2002 prejela s solzami v očeh, saj je postala prva temnopolta igralka, ki je zmagala v kategoriji za najboljšo glavno vlogo. Nekaj minut je brez besed in objokana stala pred navdušenim občinstvom, nato pa povzela pomembnost svoje zmage: "Ta trenutek je toliko večji od mene." Dodala je, da nagrado posveča vsem temnopoltim ženskam, ki so ta večer dobile možnost, da uspejo v filmskem svetu.
Za zapomnljiv trenutek na oskarjih je pred devetimi leti poskrbela Jennifer Lawrence, pa ne zaradi svojega zahvalnega govora, ampak zaradi tistega, kar se je zgodilo, preden je stopila pred mikrofon. Na stopnicah se je namreč na poti na oder spotaknila in skoraj padla, na neroden trenutek pa se je k sreči odzvala z nasmehom na obrazu. Ko jo je množica pozdravila s stoječimi ovacijami, je dejala: "Hvala. Stojite zgolj zato, ker se vam smilim zaradi padca. Res sem v zadregi."
Filmski navdušenci so dolgo čakali, da je Leonardo DiCaprio v roke prejel zlati kipec. Ko ga je po šestih nominacijah leta 2015 za vlogo v filmu Povratnik končno dobil, na odru ni razočaral. Najprej se je zahvalil številnim filmskim ustvarjalcem, ki so bili del projekta, nato pa odločno in entuziastično, kot se za igralca spodobi, opozoril, da moramo nujno ukrepati proti podnebnim spremembam, saj so te "najhujša grožnja, s katero se sooča naša celotna vrsta". "Ne jemljimo našega planeta za samoumevnega. Jaz nocojšnje noči ne jemljem za samoumevno," je zaključil.
Oskarja za glavno žensko vlogo je leta 2018 dobila Frances McDormand (Trije plakati pred mestom), 60-letnica pa ni prepričala samo s fantastično igro, ampak tudi z zahvalnim govorom. "Če omedlim, me poberite, ker imam nekaj za povedati ... Če bi lahko bila tako počaščena, bi prosila, da vse nominiranke v vseh kategorijah vstanejo. Meryl (Streep), če ti to narediš, bodo tudi vse ostale," je dejala, na kar so se vse nominiranke res vstale in jo začele spodbujati. "Ozrite se naokrog. Ker imamo vse veliko za povedati in naše projekti potrebujejo financerje. Ne govorite z nami o tem na zabavi, ki sledi. Čez nekaj dni nas povabite v pisarno ali pa nas obiščite v naši, kakor želite, in povedale vam bomo vse o naših projektih. Rada bi vas pustila s temi besedami: klavzula o zastopanosti," je sklenila. Gre za zahtevo po večji spolni in rasni raznolikosti v filmski ekipi, ki se doda pogodbi. Njene besede so bile v skladu z gibanjem #MeToo, ki je bilo v tistem času na vrhuncu svoje moči.