Za prvi šokantni trenutek na oskarjih je leta 1940 poskrbela kar filmska akademija sama, saj je temnopolto nagrajenko posedla na konec dvorane. Pravila so takrat narekovala, da lahko v losangeleški hotel, v katerem je potekala podelitev, vstopijo zgolj belopolti filmski ustvarjalci, zato se je moral producent David O. Selznick precej potruditi, da so Hattie McDaniel sploh dovolili vstop v dvorano. Igralka, ki je zlati kipec prejela za stransko vlogo v filmu V vrtincu, se je tisti večer vpisala v zgodovino kot prva temnopolta igralka z oskarjem, šele 51 let kasneje pa jo je nasledila Whoopi Goldberg.
Leta 1973 je Marlon Brando poskrbel za enega izmed najbolj znanih trenutkov z oskarjev, ko se je namesto njega na oder povzpela Sacheen Littlefeather, predstavnica avtohtone ameriške skupnosti. V igralčevem imenu je zavrnila filmsko nagrado in pred začudenim občinstvom dejala, da Brando nagrade za vlogo Vita Corleoneja ne more sprejeti zaradi ''spornega ravnanja z Indijanci v filmski industriji in filmih, ki se predvajajo po televiziji''. V govoru, ki je med občinstvom požel kar nekaj vzklikov neodobravanja, je izrazila željo, da bi se naša srca v prihodnje srečala z ljubeznijo in radodarnostjo.
Leto kasneje je na oder oskarjev pritekel gol nepridiprav, ki je z rokami pokazal znak za mir. Kasneje se je izkazalo, da je šlo za umetnika in fotografa Roberta Opla, ki je goli tek po odru izvedel kot del svojega umetniškega projekta, s katerim se je želel postaviti po robu družbi, ki je bila po njegovem mnenju preveč konformistična. Britanski igralec David Niven, ki je takrat podeljeval nagrado, se je na podvig odzval s šalo: "Ali ni zanimivo, da edini smeh, ki ga bo ta moški kadar koli izvabil v svojem življenju, izhaja iz dejstva, da se je slekel in pokazal svoje pomanjkljivosti?"
Angelina Jolie in njen brat James Haven sta mnoge pustila odprtih ust, ko sta proslavljala igralkino zmago v kategoriji za najboljšo stransko vlogo v filmu Nore in svobodne. Zvezdnica, ki je bila vzhičena ob svojem prvem oskarju, je brata poljubila kar na usta, po mnenju mnogih pa je bil poljub nekoliko predolg za poljub med sorojencema.
Angelina je medije kasneje obtožila, da so iz poljuba naredili preveliko dramo. "Prvič, sva najboljša prijatelja. Ni šlo za čuden poljub z odprtimi usti. Žalostno je, da se lahko nekaj tako čudovitega in čistega sprevrže v cirkus," je dejala.
Islandska pevka Björk je leta 2001 s svojo opravo šokirala predvsem modni svet. Po najbolj glamurozni preprogi leta se je sprehodila v obleki v obliki laboda – njegovo glavo si je ovila kar okoli vratu, na rdeči preprogi pa je celo počepnila in se pretvarjala, da nese jajca. Obleka je postala ikonična – leta 2015 je bila del razstave v Muzeju moderne umetnosti v New Yorku.
Leta 2003 je nekaj neodobravanja občinstva požel režiser Michael Moore, ki je prejel oskarja za dokumentarni film Bovling za Columbine. V svojem zahvalnem govoru je kritiziral takratnega predsednika ZDA Georgea W. Busha. "Živimo v času, ko nas moški pošilja v vojno zaradi izmišljenih razlogov … Sram vas bodi, gospod Bush," je dejal, medtem ko ga je občinstvo izžvižgalo, režiserjev govor pa je prekinil orkester, ki je začel igrati.
Šokantno, a predvsem smešno je bilo leta 2014, ko si John Travolta pred svečanim dogodkom ni vzel dovolj časa, da bi se naučil izgovarjavo imena igralke in pevke, katere nastop je moral napovedati. Namesto imena Idina Menzel so zato gledalci slišali nekaj, kar je zvenelo kot Adele Dazeem.
Udarec Willa Smitha, zaradi katerega je filmska akademija sprožila uradno preiskavo, za prvo mesto najbolj šokantnih trenutkov na oskarjih gotovo tekmuje z incidentom, ki se je zgodil leta 2017. Verjetno ni nihče pozabil neprijetnega dogodka, ko sta Faye Dunaway in Warren Beatty razglasila napačnega zmagovalca v kategoriji najboljši film. Zaradi zamenjave kuvert je na oder prišla ekipa muzikala Dežela La La, dokler niso ugotovili, da je nekaj narobe. Zlati kipec je namreč pripadal producentom drame Mesečina, ki so v zmedi prikorakali na oder in povedali svoj zahvalni govor, medtem ko je občinstvo ostalo odprtih ust.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.