1987: Paul Newman dobi oskarja za vlogo četrt stoletja prepozno
Paul Newman je bil pri triintridesetih na vrhuncu moči, ko je odlično zaigral v filmu Mačka na vroči pločevinasti strehi (1958), leta 1962 pa bil nominiran za film The Hustler, kjer je zaigral Eddieja Felsona. A zasluženega oskarja ni prejel, temveč ga je šele petindvajset let kasneje, ko je vlogo ponovil v Scorsesejevi drami Barva denarja, kjer je bil njegov "vajenec" v biljardu Tom Cruise. Četudi bi mu ga brez slabe vesti podelili za filme Butch Cassidy & The Sundance Kid, Hud ali Želo, so mu ga podelili na pragu pokoja. Da je bila ironija še večja, je leto poprej že dobil častno priznanje za igralske dosežke, tako da ni čudno, da po zapoznelega oskarja naslednje leto osebno sploh ni prišel ...
1991: Whoopi dobi kipec za "šlogarico" v nadnaravni romanci
Goldbergova je začuda dobila oskarja za vlogo prerokovalke v romantični drami Duh, kjer sta imela vodilni vlogi Patrick Swayze in Demi Moore. Zakaj Whoopi kipca niso dali pet let prej za Nekaj vijoličastega Stevena Spielberga, ko si je oskarja več kot zaslužila, ostaja neznanka. Bolj zanimiva je zgodba njenega oskarja, ki je leta 2002 neznano kam izginili, ko ga je dala na čiščenje k izvirnemu proizvajalcu kipcev. Menda so ga našli v nekem smetnjaku na letališču v Kaliforniji tri dni kasneje. "Oskar nikoli ne bo več zapustil moje hiše," je kasneje izjavila Whoopi.
1992: Pacinovo pretiravanje mu prinese oskarjevsko čast
Al Pacino bi moral oskarja prejeti za velike vloge, kot so npr. dva Botra, Serpico ali Pasje popoldne, a mu akademija ni bila naklonjena, drži pa, da je bil takrat še v tridesetih. Pri petdesetih je bil nominiran celo za tako nebulozo, kot je bila Dick Tracy (1990), nato pa je bil leta 1993 nominiran kar dvakrat, za Glengarry Glen Ross in Vonj po ženski. Slavil je za slednjega, v kateri grozljivo igralsko pretirava v vlogi slepega vojnega veterana, ki daje življenjske lekcije mlademu Chrisu O'Donnellu. Za povrh pa pomislimo samo, da za odličnega Brazgotinca ni bil niti nominiran, oskarja pa je omenjeno leto odnesel Denzlu Washingtonu, ki si ga je zaslužil za vlogo Malcolma X-a. Po 27 letih brez nominacije je letos vnovič nominiran za stransko vlogo Jimmyja Hoffe v Scorsesejevem Ircu. Da so ga spregledali v tako velikih filmih, kot jih omenjamo, se zdi, kot da so to bile ene največjih napak v zgodovini oskarjev.
1998: Nicholson z enim zasluženim in dvema malo manj
Že res, da je Jack Nicholson trikratni dobitnik oskarja, zagotovo si ga je zaslužil leta 1976 za vlogo v kultnem Letu nad kukavičjim gnezdom Miloša Formana, težje je razumeti, zakaj ga je dobil v Času nežnosti (1984), četudi je bil malodane boljši kasneje v Čarovnicah iz Eastweeka, ali zakaj so mu ga dali za Bolje ne bo nikoli (1998), četudi bi si ga precej bolj zaslužil za Chinatown (1975), film, ki definiral celo generacijo kriminalk, ali za Kubrickovo Izžarevanje, kjer je blestel kot nori pisatelj Jack Torrance. A Kubricka Hollywood ni maral, še manj kot Scorseseja, saj je edinega oskarja, navkljub izredni filmografiji, prejel za vizualne efekte za film 2001: Odiseja v vesolju, leta 1972.
2001: Ko gladiator prekosi spletkarja in genialnega matematika
Avstralski igralec Russell Crowe je prejel oskarja za film Gladiator, a bi mu ga brez slabe vesti lahko dodelili že leto poprej za triler Prebujena vest, ko je pariral Pacinu. Ali pa leto kasneje, ko je zaigral v drami Čudoviti um. Crowe je bil, zanimivo, nominiran samo ta tri leta zapored, potem pa nikoli več. Njegova kariera v novem tisočletju sicer ni posebej cvetela, saj je zaigral v nekaj polomijah, kot sta Noe in Robin Hood, nazadnje pa se je izkazal v miniseriji The Loudest Voice, v kateri je upodobil Rogerja Ailesa, medijskega mogotca hiše Fox News.
2005: Prvi oskar pri skoraj sedemdesetih, a za napačni film
Morgan Freeman je oskarja dobil za Eastwoodov film Punčka za milijon dolarjev, vsi pa bi mu ga bolj privoščili za Kaznilnico odrešitve ali Fincherjev izvrstni triler Se7em. Četudi je Eastwoodov film dober, je Freeman srce (po mnenju večine) enega najboljših filmov vseh časov, ki ga je režiral Frank Darabont. Akademija je zablodo spoznala šele desetletje kasneje, ko so se mu tako nekako oddolžili za "neljubo" napako.
2007: Kako je eden najboljših filmarjev vseh časov zgolj z enim samim oskarjem?
Martin Scorsese je (končno) dobil oskarja za režijo filma Dvojna igra. Kako je lahko eden najboljših režiserjev vseh časov lastnik samo enega oskarja? Drži sicer, da je italjanskega porekla, s Sicilije, in ne judovskega, kar je v Hollywoodu precej pomembno, a da ga niso nagradili za filme, kot so Taksist, Pobesneli bik, Dobri fantje ali Kazino, se zdi kot kriminal brez primere. Večji se morda dogaja zgolj v njegovih filmih. Še vedno je lastnik samo enega oskarja, letos pa je nominiran za film kot režijo Irca, ki je nastal v produkciji Netflixa. Ali bo to ponoven uspeh zanj in prelomen za spletne platforme, pa bomo videli 9. februarja.
2009: Kate "spregledajo" za Titanik, so potlej nagradili goloto?
Zakaj je Kate Winslet prejela oskarja za film Bralec in ne že štiri leta prej za izjemno vlogo v filmu Večno sonce brezmadežnega uma, je le malokomu jasno. Drži, da v Bralcu pokaže več gole kože, mnogi pa se bodo spomnili, koliko talenta je pokazala že na začetku svoje kariere (Nebeška bitja, Jude: temno srce). Doslej je bila nominirana že sedemkrat, zagotovo pa ji še kakšna nominacija ne uide, drugo leto jo bomo gledali tudi v Avatarju 2.
2010: Sandra dan poprej zlato malino, nato pa šokira še z oskarjem
Dan pred oskarjem je Sandra Bullock za film Zgodba o prvaku prejela zlato malino za najslabšo vlogo, nato pa "šokantno" premagala Meryl Streep, Carey Mulligan, Helen Mirren in odlično Gabourey Sidibe (Precious). Bullockova je, kot je znano, kraljica precej kičastih filmov, če bi si za kakšno vlogo zaslužila oskarja, pa bi bilo to za vlogo v filmu Gravitacija. Še ena zabloda akademije, morda še hujša kot tista, ko so Julio Roberts nagradili za Erin Brokovich.
2013: Tudi vas J-Law ni ravno prepričala?
Čas, ko je bil Harvey Weinstein še precej močan in ko je bila Jennifer Lawrence, ki je sicer solidna igralka, najbrž najšibkejša kandidatka za oskarja tisto leto. Očitali so ji, da v filmu Za dežjem posije sonce ni znala spodobno zaigrati duševne bolezni, ki jo je imel njen lik v filmu. A je vseeno odnesla oskarja, četudi so nekateri prepričani, da bi ga morala dobiti že dve leti prej za film Na sledi očetu, s katerim je naredila preboj v filmski svet. Jennifer se je na poti h kipcu spotaknila, se potem nerodno izgovarjala na odru, v zaodrju pa potem novinarjem in fotografom pokazala sredinec. Zagotovo bi si oskarja bolj zaslužila s kakšno pomembnejšo vlogo, ki jo morda čaka pri štiridesetih, kot pa na začetku dvajsetih.
2016: Talentirani Leonardo nanj čakal več kot dvajset let
Leonardo DiCaprio je bil nominiran že pri dvajsetih za odlično vlogo v filmu Kaj žre Gilberta Grapea?, kar bi bilo morda boljša odločitev za oskarja kot film Povratnik, za katerega so ga nagradili pred štirimi leti, ko je bil Leo pri dobrih štiridesetih. Pred tem se je bolje izkazal tudi v Scorsesejevem Letalcu ali Volku z Wall Streeta, nominiran pa je tudi letos za Tarantinov Bilo je nekoč ... v Hollywoodu. A ima proti Joaquinu Phoenixu (Joker) najbrž bolj slabe možnosti ...
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.