
Filmski ustvarjalci so na pobudo Filmske iniciative v ljubljanskem kinu Komuna, kjer poteka okrnjen Festival slovenskega filma, predstavili kratek film Kdo je ustavil slovenski film? V njem nastopajo številna znana imena; od režiserjev, scenaristov do igralcev, kot so Katarina Čas, Boris Cavazza, Nina Ivanišin, Branko Završan, Gregor Gruden, Jure Henigman, Luka Marčetič, Matevž Luzar, Miha Hočevar, Metod Pevec in drugi.
Režiser Metod Pevec je dejal, da so se zbrali zato, ker so že več mesecev brez dela in dohodkov, program za letošnje leto je kljub lani objavljenemu razpisu pod nepojasnjenim embargom, onemogočeni so vsi koprodukcijski dogovori in kandidature na mednarodnih razpisih.
"S tem kratkim filmčkom smo želeli opozoriti na krivice, ki se dogajajo, da država ne izpolnjuje svojih pogodbenih obveznosti. Želeli smo izpostaviti to, da smo generacijsko raznoliki ustvarjalci, filmarji. Ne samo ustvarjalci, ampak tudi filmski delavci, ki so za kamero, ki živijo od tega in nenehno sodelujejo pri naših stvaritvah. Želeli smo opozoriti na to krivico, ki se dogaja," je za 24ur.com povedal scenarist in režiser Matevž Luzar, ki je sodeloval tudi pri filmu Slovenka. Njihov cilj pa je: "Zahtevamo sprostitev denarnega toka, da bo slovenski filmski center normalno deloval ter izpolnjeval svoje naloge in svojo zakonsko obveznost. Zahtevamo debirokratizacijo in 11 milijonov na letni ravni za slovenski film, ki ga je že parlamentarni odbor za kulturo pod prejšnjo vlado, a v istem sestavu, soglasno sprejel," še doda.
"Stojijo izplačila za filme, ki so že bili potrjeni, pa ne letos, ampak tudi dve, tri leta nazaj. Ustvarjalci čakajo na izplačilo za delo, ki je že bilo opravljeno, eni filmi so že posneti, končani, eden je bil celo na beneškem filmskem festivalu pred kratkim nagrajen," za 24ur.com pove Urša Menart, režiserka filma Ne bom več luzerka, ki je na 21. festivalu slovenskega filma prejel vesno za najboljši celovečerni film. V nadaljevanju še opozarja: "Absurdno nam je, da se država ne drži svojih lastnih zakonov. Ureditev na področju filma je povsem jasna. Mi imamo zakon o filmskem centru, javni agenciji, ki točno določa, kdo potrjuje filmski program in kako se to financira. Mislim, da vlada izrablja to trenutno situacijo z epidemijo in nek birokratski zaplet, ki je nastal že v začetku leta in pravzaprav drži svojo roko nad slovenskim filmom in v resnici se dogaja cenzura."

Kakšna je prihodnost slovenskega filma?
Filmarji menijo, da je občinstvo tisto, ki odloča, kakšne filme in tematike si želi, kar po njihovi oceni potrjujejo tudi številke o gledanosti nekaterih del v kinodvoranah in na televiziji, ter uvrstitve na filmske festivale, od koder so se nekateri filmi vrnili z nagradami.
"Mislim, da bi si Slovenci, s tem mislim na gledalce, zaslužili, da ima slovenski film neko prihodnost, ker ga radi gledajo, kar so dokazali v kinih in na televiziji. Zaslužijo si raznolik, kvaliteten film in do tega bomo prišli samo, če bo področje filma avtonomno, če bo strokovno podkrepljeno in če bo tudi finančno na nivoju, ki bi bil vsaj približno primerljiv z nivojem, ki ga dosegajo vse države v naši okolici. Mislim, da smo edina država v Evropi, kjer financiranje za filmsko produkcijo stoji," za konec še pove Urša Menart.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.