O priljubljenosti filma priča dejstvo, da se tudi četrt stoletja kasneje razprave še naprej vrtijo okoli usode glavnega lika, ki ga je upodobil Leonardo DiCaprio. Oboževalci vztrajajo, da bi Jack lahko preživel ledene atlantske vode, potem ko se je čezoceanska ladja potopila, če bi le delil improviziran splav z Rose v podobi Kate Winslet.
Namesto tega je Jack galantno podaril Rose lesena vrata, s čimer je sebe obsodil na smrt, njej pa zagotovil preživetje. "To je samo en primer, ko se zdi, da se zgodba o Titaniku za ljudi nikoli ne konča," je povedal režiser filma James Cameron na novinarski konferenci ob obletnici ponovne izdaje filma. Po Titaniku so bile veliko večje tragedije, kot sta prva in druga svetovna vojna. "Toda Titanik ima to vrsto trajne, skoraj mitske, romaneskne kakovosti. In mislim, da je povezan z ljubeznijo, žrtvovanjem in smrtnostjo," je še dodal režiser.
Cameron je v novem dokumentarcu preizkusil Jackovo žrtvovanje, pri čemer je izvajal eksperimente z dvema kaskaderjema in natančno repliko vrat iz filma v rezervoarju s hladno vodo. V filmu Titanik: 25 let kasneje z Jamesom Cameronom sta bila kaskaderja opremljena s termometri, s katerimi so ugotavljali, kako hitro sta telesi padli v hipotermijo. Medtem ko je prvi test potrdil, da bi Jack umrl, če bi ravnal v skladu s filmskim zapletom, so pri drugem testu ugotovili, da bi lahko par obdržal ravnotežje na vratih in zadržal zgornji del telesa zunaj vode. "Končna razsodba? Jack bi morda živel. Vendar obstaja veliko spremenljivk," je povedal režiser.
Titanik so prvič predvajali decembra 1997 in se je 15 zaporednih vikendov držal na prvem mestu po prodanih kino vstopnicah. Skupni zaslužek je znašal okoli 2 milijardi evrov. Zgodba bo znova na ogled v kinematografih nekaj dni pred letošnjim valentinovim, tudi v slovenskih kinih.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.