Mineva leto dni, odkar je svet zajel fenomen Barbenheimer – hudomušna skovanka besed Barbie in Oppenheimer, dveh filmov, ki sta ljudi po vsem svetu znova zvabila v kinematografe. Na eni strani komedija o ikonični lutki, ki se je sicer izkazala za veliko več, kot le to, na drugi strani pa filmska drama o očetu atomske bombe. Temi, ki na prvi pogled nista imeli prav nič skupnega, sta se morda ravno zaradi tega tako dobro ujeli.
Trendi okoli obeh filmov ne bi mogli biti bolj drugačni. Na eni strani povsem rožnata estetika, na drugi pa temačni toni so bili kot voda na mlin uporabnikom na spletu, ki so fenomen hitro vzeli za svojega in razpravljali o najboljšem vrstnem redu gledanja filmov, oblekah, ki so za obisk dvorane 'primerne' ter seveda o tem, kateri film je boljši ter bolj vreden medijskega pompa. Na spletu je bilo na račun Barbenheimerja ustvarjenih nešteto viralnih šal.
Tako Barbie kot Oppenheimer sta dosegla zavidljive rezultate. Film Barbie je postal najdobičkonosnejši film preteklega leta, v zgodovino pa se je zapisal tudi kot najdobičkonosnejši film, ki ga je režirala ženska – Greta Gerwig. Oppenheimer pa je pometel s konkurenco, ko je prišel čas za filmske nagrade. Samo na najpomembnejši podelitvi nagrad v Hollywoodu je osvojil kar sedem oskarjev, kipca sta domov odnesla tako glavni igralec Cillian Murphy kot stranski igralec Robert Downey jr., nagrade pa se je razveselil tudi režiser Christopher Nolan. Oppenheimer je osvojil še nagrado večera – nagrado za najboljši film.
Ali želi Hollywood že letos poustvariti ta fenomen? To se je javnost začela spraševati po tem, ko so mediji začeli poročati, da bosta konec letošnjega leta na isti dan luč sveta ugledala filma Gladiator II in Wicked. Oba težko pričakovana, a zelo različna. Bo 22. november 2024 naslednji 21. julij 2023?
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.