Eva Longoria, ki se tako kot mnogi zvezdniki te dni mudi v Cannesu, je spregovorila o svojem režiserskem prvencu. Kot je povedala 48-letnica, je ob ustvarjanju filma čutila pritisk latinsko-ameriške skupnosti in drugih režiserk med pogovorom z dopisnico revije Variety pa je dodala, da Hollywood ne igra po pravilih enakosti, kar se tiče plačila moških in žensk.
Izpostavila je, da se režiserkam, kot je ona, ki pripadajo manjšini, napake ne tolerirajo, stale pa bi jo lahko celo prihodnjega projekta. "V jabolko ne moremo veliko krat ugrizniti. Moj film po nobenem kriteriju ni nizkoproračunski – zanj ni nihče odštel sto milijonov, je bil pa dražji od dveh milijonov. Kdaj je bil posnet zadnji film, ki ga je režirala ženska latinskih korenin? Pred približno 20 leti. Ne moremo spet 20 let čakati, da se to ponovno zgodi," je povedala Longorieva.
"Težava je v tem, da če ta film doživi neuspeh, bodo ljudje takoj sklepali, da zgodbe Latinoameričanov niso uspešne. Ženske režiserke pač niso uspešne, bodo še dejali. Me ne dobimo veliko priložnosti. Belopolti moški lahko režira film za 200 milijonov, ne uspe in dobi drug projekt, kar je težava. Jaz dobim eno priložnost, delam dvakrat več, dvakrat hitreje in za dvakrat manjši denar," je še dodala igralka, ki se preizkuša v vlogi režiserke.
"Na snemanje filma nosiš generacijske travme. To me je podžgalo. Bila sem odločna, da mi bo uspelo," je poudarila 48-letnica, pohvalila pa jo je tudi dr. Stacy L. Smith, profesorica in raziskovalka na Univerzi v Južni Kaliforniji, in dejala, da se je Longorieva odločila za ta pomemben korak, in ob tem pojasnila, katere skupine vključuje tako imenovani Seznam vključitev: "To je bil plod skupnega sodelovanja in ljudi, ki so uspešni na velikih platnih, ko pride do zastopanja raznih kategorij, kot so spol, rasa, etničnost in spolna usmerjenost, ter ljudi z raznimi invalidnostmi in starejših od 65 let."
"Pomembna je metrika, s katero se meri uspeh," je pa je ob tem povedala Longorieva in dodala, da se studii in televizijske mreže trepljajo po hrbtih in si govorijo, da so podvojili število žensk za kamero: "Šli so iz ene na dve. Kar tehnično res pomeni, da so podvojili število, a sta kljub temu še vedno samo dve ženski. Prav zato je pomembno, kako merimo uspeh. Če za metriko uporabimo vključenost, res lahko zaploskamo ljudem, ki delajo na pravi način."
Zvezdnica se je s filmom zavezala, da pokaže navdihujočo zgodbo Latinoameričanov s karakterjem, ki so tako podobni njenemu očetu in stricem. Motivacijska in upanja polna zgodba govori o tem, kako korporativna Amerika podcenjuje špansko skupnost. Enako lahko rečemo za hollywoodske studie, je opazila Longorieva. "28 odstotkov kupcev vstopnic za kino so Latinoameričani. Film ne bo uspel, če ne pridobite latinske skupnosti. Koliko teh se je udeležilo premiere filma Noro bogati Azijci? Veste, koliko jih je kupilo vstopnico za film Hitri in drzni? Zakaj torej ne bi bilo vsebine, primerne za nas, če smo mi tisti, ki kupimo največ vstopnic? Če nas ne nagovorite, morda ne bomo kupili vstopnice za vaš film."
"Še vedno smo premalo zastopani pred kamero in tudi za njo. Še vedno ne posegamo po ženskah latinoameriške skupnosti. Če pogledate statistične podatke, je res le mit, da je Hollywood zelo napreden. Realnost je, da smo še vedno za časom pri enakovredni zastopanosti," je še povedala Longorieva.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.