V času, ko je vsak užaljen zaradi vsega in ko se zdi, da humor skoraj ni več dovoljen, VOYO ponuja balzam za vse, ki so siti tiranije pretirane politične korektnosti. Tukaj je Truplo, ki je vse prej kot to, saj ne gre za nekaj propadajočega, temveč za nekaj čisto novega in še ne videnega. Gre za slovensko krimikomedijo, ki podira vse stereotipe slovenske produkcije.
Je humorja v času, ko so vsi občutljivi na vse, premalo? "Vsak ima pravico biti užaljen, ima pa tudi vsak pravico nekoga užaliti. Tako deluje svoboda govora. Mislim, da živimo v času, ko je blazno moderno biti užaljen. Zato je meni osebno še toliko slajše biti neprimeren, kontroverzen in direkten in postaviti ogledalo hinavščini trenutnih trendov," pravi avtor serije, 32-letni Luka Štigl.
V Truplu se črnih, težkih tem lotevajo s humorjem in to z razlogom. "Pred petimi leti sem prebolel raka in to z obilico humorja. Stalno sem se šalil na ta račun in še vedno se. S tem daješ pogum sebi, motivacijo drugim in s pozitivno energijo se marsikaj reši, z zamorjenostjo pa nič," pojasnjuje Luka.
Kaj se pravzaprav zgodi? Trije večni študenti se nehote znajdejo v središču preiskave skrivnostne smrti. Truplo najdejo na poti na koncert, vsak govori svojo zgodbo, resnica pa leži nekje vmes.
Hkrati pa se zgodi mnogo več: serija se odmika od običajnih tem in v ospredje postavlja temačno stran človeške narave. Česa takšnega, kot je Truplo, pri nas še nismo videli. Zakaj? "Serija ni družinska, ni ljubezenska, ni nekaj že videnega. Pri nas obstaja ogromno vsebin, ki so odlične za demografsko skupino, kateri so namenjene. Osebno pa se mi zdi, da ni dosti lokalnih serij in filmov za našo demografsko skupino. In kot rečeno, smo želeli ustvariti nekaj, kar bi z veseljem gledali sami. Serijo po vzoru trenutnih trendov in trendov zadnjih let. Serijo za ljubitelje Kriva pota (Breaking bad), Farga, Dexterja in podobnih serij," pojasnjuje.
'Če se serija dogaja na Ptuju, naj govorijo vsi štajersko!'
Svet dokazuje, da je kljub preobilju serij (ali ravno zaradi tega) mogoče ustvariti povsem nove, sveže zgodbe. Kakšno pa je stanje pri nas, je potencial, čeprav smo
majhni? Luka odgovarja, da je to celo prednost: "Imamo to srečo, da živimo v zelo majhni državi z zelo veliko raznolikosti. Tukaj je ogromno zgodb, ki jih lahko spišemo samo mi. Američani ne morejo ukrasti zgodbe o Cerkniškem jezeru in je napisati prvi. To je povsem naše. Pri nas bi želel videti čim več vsebin, ki si upajo biti pristne in domače. Če se serija dogaja na Ptuju, naj govorijo vsi štajersko, ne pravilno slovensko. Če se dogaja v blokovskem naselju, dajte priložnost naturščikom, boljše kot oni igrajo sebe, jih ne bo nihče. In želel bi si originalnih scenarijev."
Tudi pri Truplu so to še kako upoštevali, saj igralsko ekipo poleg legendarnih igralcev sestavljajo mladi šolani igralci ter naturščiki (Črt Lipnik, Jan Kok, Jan Hrušovar, Aleksandar Repić, Sanja Raičević, Edin Latić, Vesna Kuzmić, Robert Prebil, Ivo Godnič, Blaž Setnikar). Prednost takšne zasedbe je, pravi Luka, "pristnost, ki nastane, ko k mizi vsak prinese svojo realnost". In doda: "En na drugega vplivajo odlično, naturščiki s sproščenostjo, legende z izkušnjami in mladi igralci z zagnanostjo. En drugega tako s pozitivno konkurenco spodbujajo, da dosežejo najvišji nivo. In tudi jezik je potem precej bolj pristen, kot če imaš 10 gledaliških igralcev."
'Všeč nam je, da smo del te svežine in originalnosti, ki trenutno vlada na televiziji'
In ker je še pred časom za slovenske filme veljalo splošno prepričanje, da so "zateženi", je bil tudi to eden izmed razlogov ustvarjanja kriminalke, ki pa je še vedno komična? "Osebno sem velik oboževalec jugoslovanskih filmov, tako tistih iz Slovenije, kot iz ostalih republik. To so Gadi je verjetno moj najljubši. Želim si, da bi se vrnila ta sproščenost. In želim si, da bi se resnih tem lotevali z malce humorja, kot to počnejo Srbi. Lepa Sela, Rane, Parada... to so filmi, ki se lotevajo težkih tem, pa se lahko pol filma smejiš in in pol jočeš. Se pa absolutno tudi pri nas vse premika na boljše. Lani sem si ogledal film Ivan, ki je odličen," pravi Luka.
Znano je, da živimo v novi zlati dobi televizije, ko ta format zaradi omogočanja večplastnih zgodb pridobiva veliko večjo vrednost od filmov, ki so večinoma še vedno odvisni od konvencionalnosti. Še pred leti je bila namreč televizija kraj, kjer obtičijo igralci, ki niso dovolj dobri za filmska platna, danes pa mnogo uveljavljenih igralcev raje odide na televizijo, kjer so vloge bolj raznolike, izzivalne, nudijo večje umetniško zadovoljstvo in kreativnost. Zdaj se "Ti sodiš na televizijo" ne sliši več tako slabo - v dobi hollywoodskih neskončnih nadaljevanj Maščevalcev je pravzaprav kompliment.
In tega se dobro zaveda tudi Luka: "Trenutno živimo v novi zlati dobi televizije ali bolje rečeno serij (saj se le-te ne gledajo več le po TV), ki počasi zasenčijo filme. Dobri originalni scenariji in odlični dramski igralci dobivajo mesto v serijah, med tem ko filmi trenutno pogrevajo eno in isto formulo. Všeč nam je, da smo del te svežine in originalnosti, ki trenutno vlada na televiziji."
In kaj je pravzaprav takšnega na serijah, da tako zelo zaznamujejo naše življenje? Serije iz devetdesetih so "naši generaciji" dale ogromno, vplivale na nas, bile del naših življenj, čeprav gre "samo za serije". Kakšno moč torej imajo te 25-45 min televizijske vsebine, da smo tako nostalgični po njih tudi 20, 30 let kasneje? "Na cesti vprašajte kogarkoli med 15 in 45 let, naj vam odrepa uvodno špico Princa z Bel Aira in ne dvomim, da boste hitro našli nekoga, ki jo bo znal. Reference teh serij imajo neverjetno moč in mislim, da tako močnega obdobja za humoristične serije ne bo več (trenutno smo v obdobju dobre drame). Te serije so oblikovale naš smisel za humor (govorim o moji generaciji) in včasih presenetljivo tudi oblikovale naše osebnosti v bolj resnih in moralnih temah. To je bil naš prvi močnejši stik z drugačnimi kulturami, z zahodnimi vrednotami itd. Najprej si pod blokom igral nogomet, potem pa si šel gledat Princa z Bel Aira in to je bil čisto drug svet," pojasni Luka.
In če tudi vi po prebranem komaj čakate, da vstopite v ta čisto drug svet, vas na VOYO že čaka celotna sezona nove serije Truplo. In vesela novica: prvi del vam je TUKAJ na voljo brezplačno!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.